Pekin – wiza tranzytowa i lotnisko, wszystko co musisz wiedzieć

Pekin w jeden dzień
5
(2)

Długa przesiadka w Pekinie to okazja do zobaczenia stolicy Chin. W tym wpisie przedstawimy Ci krok po korku, co należy zrobić, aby otrzymać bezpłatną wizę.

Co należy mieć przy sobie i kto może dostać bezpłatną wizę tranzytową?

Po wyjściu z samolotu należy w specjalnych automatach zeskanować swój paszport oraz oddać odciski palców. Automatów nie sposób przeoczyć, a skan i odciski są niezbędne do dalszej procedury. Następnie wypełnia się niebiesko biały blankiet, który upoważnia do ubiegania się o wizę tranzytową.

Należy mieć kartę pokładową wraz z numerem kolejnego lotu.

Dlatego, jeśli Twój kolejny lot ma odbyć się później niż za 24h i jeszcze nie posiadasz karty pokładowej, to udaj się do stanowiska linii lotniczych (jest zlokalizowane obok kolejki po wizę). Tam dostaniesz tymczasową kartę pokładową (czyli uprzejmy pan z obsługi poprosi Cię o twój telefon i zrobi nim zdjęcie rezerwacji w systemie). Następnie z wypełnionym blankietem idziesz do stanowiska obok i tam czekasz w kolejce (albo bardzo długiej, albo bardzo krótkiej), gdzie urzędnik sprawdza dane i podbija blankiecik. Następnie udajesz się do stanowiska kontroli celnej (tu znów albo masz szczęście i kolejka jest krótka, albo niestety bardzo długa). Dla obcokrajowców obowiązuje kolejka “A”. Pomiędzy tymi punktami przechodzisz przez bramki monitorujące temperaturę ciała.

Pekin – oficjalna strona lotniska

Wizę tranzytową mogą dostać osoby, które maksymalnie będą przebywać na terenie Chin 144 godziny.

Pamiętaj, że aby dostać wizę musisz mieć dwa różne miasta przylotu/wylotu, aby urzędnik wiedział, że lecisz dalej do kolejnego kraju, a nie przyleciałeś sobie na kilka dni, aby skorzystać z darmowej wizy.
Także warunkiem otrzymania wizy jest trzeci kraj podczas podróży.
Ponieważ nasz lot odbywał się na trasie Sztokholm-Pekin-Auckland, z otrzymaniem wizy nie było problemu. Natomiast jeśli Twój lot wyglądałby tak: Sztokholm-Pekin-Sztokholm wiza nie zostałaby Ci przyznana.

Co warto wiedzieć, planując wyjście z lotniska?

 • Przygotuj sobie własny długopis, na miejscu nie ma!
 • Z terminalu T3 E do terminalu T3 C zawiezie Cię bezpłatna kolejka.
 • Jeśli Twoja przesiadka trwa dłużej niż 24h musisz odebrać bagaż rejestrowany.

Lotnisko w Pekinie – praktyczne informacje

 • Pekińskie lotnisko jest ogromne. Przylatujesz na terminal T3 E, przechodzisz tam przez odprawę paszportową. Kolejką jedziesz do terminalu T3 C i tam odbierasz bagaż.
 • W terminalu T3 C jest przechowalnia bagażu – 40 juanów za duży bagaż pozostawiony na 24h.
 • Łazienki na lotnisku – płatna łazienka znajduje się w terminalu T3C na samym końcu po lewej stronie (stojąc plecami do wejścia na lotnisko).
 • Skorzystanie z prysznica kosztuje 50 juanów za osobę (płatność gotówką) – w cenie jest ręcznik, kosmetyki, pantofle. Dostępne są dwie kabiny za jednymi drzwiami. Obok są lustra, gniazdko międzynarodowe oraz osobna toaleta.
 • Druga łazienka jaką znaleźliśmy jest bezpłatna i znajduje się w terminalu T3E niedaleko bramki 21E (obok jest placyk zabaw z pandami i Costa Coffee). Tu musisz mieć już swój sprzęt (ręczniki itd).
 • Ogólnie lotnisko jest ładne, zadbane i czyste. Jeśli masz nocny lot to spokojnie znajdziesz miejsce na sofach, gdzie możesz odpocząć i poczekać.
 • Na lotnisku są kantory oraz bankomaty. Lepszy kurs przy wymianie walut oferują automatyczne kantory (są zaraz obok przechowalni bagażu). Warto zaopatrzyć się w gotówkę, ponieważ zachodnie karty płatnicze nie są w wielu miejscach akceptowane i ciężko będzie za cokolwiek zapłacić.
 • Obsługa lotniska słabo mówi po angielsku, dlatego dobrze jest zaopatrzyć w aplikację ze słownikiem.
Formularz wizowy

Powyższa relacja jest z lotniska w Pekinie – na innych lotniskach w Chinach warunki otrzymania wizy mogą się różnić!
O wizę staraliśmy się w maju/czerwcu 2018.

Nasza propozycja, co można robić mając jeden dzień na zwiedzanie Pekinu.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności