Góry Anaga. Szlak z Cruz del Carmen do Punta del Hidalgo.

Góry Anaga
5
(5)

Góry Anaga to niezwykłe miejsce na Teneryfie, a trasa z Cruz del Carmen do Punta del Hidalgo, chociaż najpopularniejsza wśród turystów jest przepiękna widokowo i zdecydowanie warto się na nią wybrać. Prowadzi zarówno przez soczyście zielone lasy wawrzynowe, jak i surowy i suchy obszar w okolicy wioski Chinamada. Po drodze podziwiać można rozległe widoki na Góry Anaga, Ocean Atlantycki i opadające do niego strome klify. Trasa wiedzie przez strome wąwozy, wioskę Chinamada, gdzie znajdują się domy-groty i pola uprawne.
Trasę można oczywiście przejść w odwrotnym kierunku. Warto jednak wziąć pod uwagę, że będzie znacznie bardziej wymagająca pod względem wysiłku!

Góry Anaga – dojazd do Cruz del Carmen

Dojazd: trasa rozpoczyna się w okolicy punktu widokowego Mirador Cruz del Carmen. Znajduje się tam parking, jednak warto wziąć pod uwagę, że jest on bardzo zatłoczony i często trzeba czekać na wolne miejsca. Alternatywny parking można znaleźć w okolicy, np. niżej przy głównej drodze TF-12 jest strefa rekreacyjna z drewnianymi stołami i często parkują tam kampery.
Do początku szlaku dojechać można także autobusem. Z Puerto de la Cruz dojazd jest bardzo dobry. Linia 103 dojeżdża do San Cristóbal de La Laguna, a stamtąd autobusy linii 76,77,273,274 i 275 odjeżdżają do Cruz del Carmen. Trasę autobusu oraz rozkład jazdy doskonale pokazują Mapy Google — dosłownie prowadzą za rękę! Dojazd z Puerto de la Cruz do Cruz del Carmen to mniej więcej 1 godzina i 30 minut.

Powrót: z Punta del Hidalgo do La Laguna kursuje autobus. Przystanek znajduje się tuż obok końcówki szlaku. Z dworca San Cristobal de La Laguna trzeba złapać autobus jadący do Puerto de la Cruz.

Góry Anaga
Góry Anaga – punkt widokowy Cruz del Carmen

Cruz del Carmen – Chinamada

Szlak rozpoczyna się przy głównej drodze, tuż obok restauracji „Restaurante Cruz del Carmen” nieopodal punktu widokowego Mirador Cruz del Carmen, który oferuje przepiękny widok na wulkan Teide i jego okolicę. Z całą pewnością warto na punkt widokowy podejść, zaznaczam jednak, że bywa tam tłoczno!
Trasa oznaczona jest jako PR TF10 i prowadzi najpierw w kierunku Chinamada, a następnie Punta del Hidalgo. Pierwsza część to wędrówka przez wawrzynowy las. Na trasie jest chłodno, wilgotno i ślisko — łatwo o upadek, dlatego też na nogach zdecydowanie warto mieć buty odpowiednie w teren. Bardzo przydatne są także kije trekkingowe.

Góry Anaga

Po 20 minutach od rozpoczęcia wędrówki docieramy do rozstaju szlaków. Skręcamy lekko w prawo, na ścieżkę, która prowadzi w dół — kierujemy się za biało żółtymi znakami. Tu ponownie zaznaczę, że miejscami ścieżka jest stroma i bardzo śliska. Zalecam więc ostrożność. Otoczenie jest niezwykle zielone i dosłownie kojące. Po 10 minutach spokojnej wędrówki lasem docieramy do pierwszych zabudowań. Wilgotny las zostawiamy za sobą, a przed nami otwiera się widok na Ocean Atlantycki i północną część Teneryfy. Maszerujemy wzdłuż niskich zabudowań i pól uprawnych. Po kilku minutach wędrówki, w oddali, pojawia się cel naszej wędrówki, czyli miasto Punta del Hidalgo. Dalsza trasa prowadzi raz przez las, raz po odsłoniętym terenie. Przecinamy asfaltową drogę i ponownie wkraczamy do lasu.

Po 50 minutach od wyruszenia z Cruz del Carmen docieramy do skrzyżowania szlaków. Znaki informują nas, że przeszliśmy 2,5 km, natomiast przed nami jeszcze 7,6 km wędrówki.
Widoki stają się coraz bardziej rozległe. Monumentalne góry pięknie kontrastują z błękitem oceanu i opadają stromo w kierunku wąwozów. Mijamy kolejne zabudowania i pola uprawne. Kilka chwil później, zza szczytów gór wyłania się czubek wulkanu Teide. Nieco później jak na dłoni widać całą wioskę Chinamada, do której docieramy równo dwie godziny od wyruszenia z Cruz del Carmen.

Góry Anaga

Chinamada i Mirador Aguaide

W wiosce robimy sobie chwilę przerwy na posiłek. Podziwiamy rosnącą na skałach sosnę kanaryjską, a następnie udajemy się na punkt widokowy Mirador Aguaide. Z wioski, na punkt widokowy prowadzi wygodna i doskonale widoczna ścieżka. Wędrówka zajmuje kilka minut. Mirador Aguaide zlokalizowany jest na urwistym klifie. Przy punkcie widokowym znajduje się tabliczka z informacją, aby nie podchodzić do barierki i urwiska. Niestety wielu turystów ignoruje tę prośbę.

Chinamada – Punta del Hidalgo

Z punktu widokowego wracamy na trasę i kontynuujemy wędrówkę. Według znaków, do Punta del Hidalgo mamy 90 minut. Po opuszczeniu wioski Chinamada wkraczamy na mocniej niż dotychczas eksponowany teren. Technicznie będzie to najciekawsza część trasy — strome zejścia, zakosy, momentami luźny materiał skalny, który osuwa się spod nóg.
Słońce daje mocno popalić, a po błogim cieniu, który towarzyszył nam na początku wędrówki, pozostaje tylko wspomnienie.

Ścieżka wije się pomiędzy skąpą roślinnością a wysokimi bazaltowymi skałami. W dole doskonale widać głęboki wąwóz. Miejscami trasa robi się dość mocno eksponowana, a ścieżka bardzo sypka i luźna. Osoby nieczułe na ekspozycje i obyte z górami, nie będą miały tu problemów. Jednak, jeśli ktoś nie czuje się dobrze w stromym i eksponowanym terenie, będzie musiał mocno się wysilić, aby pokonać ten fragment trasy. Jest to jednak do zrobienia — bez nerwów i powoli 🙂 Końcowa część wędrówki to trasa prowadząca podobnie jak wcześniej — sypka ścieżka, raz wznosząca się do góry, raz prowadząca w dół. Finalnie po 4,5 godziny docieramy do Punta del Hidalgo, gdzie kończymy wędrówkę.

Góry Anaga – jak przygotować się na wędrówkę?

  • Przede wszystkim należy sprawdzić prognozę pogody i dostosować swój ubiór do panujących w dniu wycieczki warunków. W lasach jest zazwyczaj wilgotno, a podłoże jest śliskie. Dlatego też warto włożyć buty, które będą odpowiednie w teren — bieżnik, dobra przyczepność do podłoża.
  • Przydatne są także kije trekkingowe — ja z kijami chodzę zawsze, bo to świetny dodatkowy punkt podparcia. Na Teneryfę zabrałam swoje ulubione kije Sky Run, które składają się na cztery części. Kije bardzo mi się przydały podczas wędrówek po wyspie. Także polecam, jeśli planujecie przejść wiele tras.
  • Na szlak warto zabrać okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem — w szczególności, jeśli wędrujecie w bezchmurny dzień. Słońce jest bezlitosne 🙂
  • Ponadto krem z filtrem, zapas wody – 2 litry na osobę, przekąski i kanapkę. W Chinamada jest restauracja, jednak nie skusiliśmy się tam na obiad, także nie mogę powiedzieć czy warto tam zjeść, czy też nie. Trasa, chociaż biegnie głównie w dół, to jednak wymaga kondycji i sprawności fizycznej. W szczególności odcinek Chinamada — Punta del Hidalgo.
Góry Anaga
Góry Anaga – marzec 2018. Było zdecydowanie bardziej zielono niż w październiku.

Szlak można sobie oczywiście skrócić i przejść tylko do wioski Chianamada, a do Cruz del Carmen wrócić taką samą trasą. Szlakiem tym szliśmy w marcu 2018 roku i była to bardzo przyjemna wędrówka. W marcu było także o wiele bardziej zielono, niż w październiku — to także warto wziąć pod uwagę, bo osoby, które wyobrażają sobie Góry Anaga i ich okolicę jako wiecznie zielony teren mogą się zarówno zdziwić, jak i zawieźć. Jednak głowa do góry! I tak jest pięknie! 🙂

Góry Anaga – mapa trasy z Cruz del Carmen do Punta del Hidalgo

Szukasz noclegu na Teneryfie?
Miło nam będzie, jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy, na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga 🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!

Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności