Jałowiec żółtym szlakiem ze Stryszawy-Roztoki

Jałowiec góra, Beskid Makowski

Jałowiec to najwyższy szczyt Pasma Jałowieckiego, z którego rozciągają się piękne widoki na panoramę Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Żywieckiego. Żółty szlak jest krótki, a podejście intensywne bo do pokonania mamy ponad 500 metrów przewyższenia.

Stryszwa, Roztoki – Polana Krawcowa

Wędrówkę żółtym szlakiem rozpoczynamy przy przystanku busa “Stryszawa Roztoki”. Wędrujemy wzdłuż asfaltowej drogi, a następnie przy tablicy informacyjnej skręcamy w prawo i kierujemy się wzdłuż zabudowań. Z tego miejsca na szczyt Jałowca mamy 1:10 h drogi.
Po chwilowym marszu wzdłuż domów skręcamy w lewo, przekraczamy potok i kierujemy się do lasu. Maszerujemy polną drogą, po naszej lewej stronie mijamy dom z ulami i kierujemy się w głąb lasu. Ścieżka na początku biegnie wąskim wąwozem, kolejno rozszerza się i prowadzi pomiędzy drzewami. Wychodzimy z lasu i przechodzimy przez szeroką drogę dojazdową.

Czeka nas teraz podejście leśną drogą, która po opadach deszczu jest bardzo błotnista. Po 10 minutach marszu docieramy do zagajnika, mijamy charakterystyczne wysokie drzewo z oznaczeniem szlaku i ponownie wchodzimy do lasu. Po przejściu leśnego odcinka znów mijamy kolejną drogę dojazdową i ponownie wchodzimy do lasu. Czeka nas teraz podejście leśną ścieżką, aż do rozwidlenia szlaków na Polanie Krawcowej.

Polana Krawcowa

Po dotarciu na Polanę Krawcową kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem na Jałowiec. Z tego miejsca do szczytu szlakowskaz wskazuje 40 minut drogi.
Idziemy leśną drogą kierując się znakami na drzewach. Czeka nas tu najbardziej strome podejście. Po kilkunastu minutach marszu za naszymi plecami rozciąga się piękny widok na Beskidy.
Wędrując stromą ścieżką przez las po 30 minutach od Polany Krawcowej docieramy na szczyt Jałowca.

Jałowiec 1111m n.p.m.

Na szczycie Jałowca mieści się rozległa polana, a na niej drewniany szałas z ławkami w środku i tablica informująca o wysokości szczytu wraz ze szlakowskazmi. Szczyt z trzech stron jest zalesiony. Południowa strona natomiast oferuje widoki na pasmo Beskidu Śląskiego (Skrzyczne, Barania Góra) oraz Beskidu Żywieckiego (Pilsko, Babia Góra, Rysianka).
Ze szczytu schodzimy tym samym szlakiem.

Ciekawostki o Jałowcu

W kwestii wysokości szczytu Jałowca panuje pewne nieporozumienie. Otóż oficjalnie wysokość podawana jest jak 1111 m n.p.m. Punkt geodezyjny umieszczony jest poniżej tej wysokości, a na mapach topograficznych szczyt zlokalizowany jest powyżej wysokości 1112 m n.p.m.
W związku z tym w zależności od źródeł wysokość Jałowca może wynosić 1111 m n.p.m. lub 1113 m n.p.m. 

Kwestia regionalizacji fizycznogeograficznej Jałowca także jest sporna. Spór dotyczy położenia go w konkretnym Beskidzie. Według regionalizacji Polski Jerzego Kondrackiego, Jałowiec leży w Beskidzie Makowskim. Z kolei biorąc pod uwagę położenie Jałowca w Paśmie Przedbabiogórskim, które podzielone jest na Grupę Mędralowej, Pasmo Solnisk i Pasmo Jałowieckie – a wszystkie te regiony zaliczane są do Beskidu Żywieckiego, w wielu źródłach Jałowiec będzie zaliczany do Beskidu Żywieckiego.

Ja osobiście uważam profesora Jerzego Kondrackiego za autorytet w dziedzinie regionalizacji fizycznogeograficznej Polski, dlatego Jałowiec przypisuję do Beskidu Makowskiego 😉 

Film ze szczytu oraz wejścia na Jałowiec

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Samochód można zaparkować przy rozpoczęciu żółtego szlaku Stryszawa, Roztoki. Znajduje się tam mała zatoczka parkingowa (tuż obok drogi i zabudowań).
  • Na szlaku po opadach deszczu jest bardzo dużo błota.
  • Do pokonania mamy ponad 500 metrów przewyższenia, dlatego warto zabrać zapas wody oraz przekąski 😉
  • Jeśli wybieracie się na zachód słońca to obowiązkowo zaopatrzyć się trzeba w latarki.
  • Jałowiec jest mało popularnym szczytem. Byliśmy tam zarówno latem jak i zimą i nie spotkaliśmy żywej duszy 😉

Mapa

Zimowa galeria zdjęć z Jałowca

6 komentarzy

  1. Byłam na Jałowcu jakieś dwa tygodnie temu. Mimo, że nie jest zbyt popularny oferuje naprawdę sporo.
    Zapraszam do siebie: Jałowiec Pozdrawiam ciepło! 🙂

    PS. Świetne zdjęcia!

    1. Super!:) Nam też się ten szczyt bardzo podoba, a drewniany szałas, który tam stoi jest mega klimatyczny. Dzięki i pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. „Jałowiec jest mało popularnym szczytem. Byliśmy tam zarówno latem jak i zimą i nie spotkaliśmy żywej duszy” To mieliście dużo szczęścia 🙂 . W brew pozorom sporo ludzi tam chodzi z pobliskich miejscowości.
    Nawiązując do sporu o położenie Jałowca napisze tu taką ciekawostkę. Góra Łyska (640m) jest położona w granicach miasta Żywiec a należy do… Beskidu Makowskiego. Takie to dziwne pasmo troszkę jakby „niepotrzebne”.
    Pozdrawiam. Fajny blog 🙂

    1. Ooo! To faktycznie mieliśmy szczęście, że nie spotkaliśmy nikogo na szlaku 🙂 Czyli ten Beskid Makowski się zgadza 🙂 Dzięki i pozdrawiam!

  3. Możesz podać namiar konkretny na ten punkt startowy, do którego trzeba dojechać autem? Może link do Google Maps?

    1. Cześć 🙂 My parkowaliśmy samochód dokładnie przy początku żółtego szlaku, w tym punkcie, który na mapie zaznaczony jest jako start. Dokładne współrzędne: 49.679997, 19.481394. Było to jednak ponad dwa lata temu i nie wiem czy coś się zmieniło, czy wciąż parking jest w tym miejscu. Na Mapach Google widzę, że jest jakiś parking kawałek dalej. https://goo.gl/maps/ZfLK89tQB8RZSf3DA
      Pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności