Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – opis szlaku

Rusinowa Polana
4.8
(20)

Łatwa, piękna widokowo i idealna na krótką wycieczkę o każdej porze roku wędrówka. Trasa wiedzie jednym z najstarszych traktów pasterskich w Tatrach. Po dotarciu na miejsce, Rusinowa Polana zachwyci nas wspaniałą panoramą Tatr Wysokich oraz Tatr Bielskich. Wędrówkę można kontynuować na Gęsią Szyję i Waksmundzką Rówień. Proponowana poniżej trasa jest pętelką.

Z sentymentem wspominam pierwszą wędrówkę na Rusinową Polanę. Było to nasze pierwsze wyjście zimą w Tatry i totalnie przepadliśmy. Widoki nas bardzo zauroczyły i wtedy wiedzieliśmy, że na tym jednym wyjściu na szlak się nie skończy. Miłość trwa do dziś! Dlatego też, jeśli jeszcze nie wędrowaliście w Tatrach, to warto zacząć właśnie od Rusinowej Polany i Gęsiej Szyi.

Wierch Poroniec – Rusinowa Polana

Wędrówkę rozpoczynamy na parkingu samochodowym przy Wierchu Poroniec. Zielonym szlakiem kierujemy się ku Rusinowej Polanie. Trasa jest bardzo łatwa, momentami wręcz spacerowa-świetnie nada się na wyjście z wózkiem dziecięcym (widzieliśmy kilka po drodze). Szlak delikatnie pnie się pod górę, a my spokojnie nabieramy wysokości. Początkowo maszerujemy szeroką ścieżką, która prowadzi nas gęstym lasem. Po około 20 minutach marszu las przerzedza się, a naszym oczom ukażą się pierwsze widoki na tatrzańskie szczyty. Odtąd panoramy będą stawać się coraz bardziej rozległe. Przejście tego fragmentu trasy zajmuje nam 40 minut. Trasa według znaków w TPN przeznaczona jest na 1 godzinę.

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana, to jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Ze względu na łatwy dostęp jest celem wielu wycieczek, o każdej porze roku. Nic w tym dziwnego-panoramy, które można stąd podziwiać, są fenomenalne! Na polanie postawione są drewniane ławostoły, dzięki czemu można wygodnie zjeść posiłek z pięknym widokiem. Znajduje się tu także 5 szałasów pasterskich, które w okresie letnim tętnią życiem. Rusinowa Polana znana jest przede wszystkim z kulturowego wypasu owiec, który ma tu miejsce od połowy maja do połowy października. Wtedy też można zaopatrzyć się w świeże sery u juhasa Stanisława Rychtarczyka.

Rusinowa Polana panorama Tatr

Rusinowa Polana – Gęsia Szyja

Po przerwie na Rusinowej Polanie i nacieszeniu oczu piękną panoramą ruszamy w kierunku Gęsiej Szyi. O ile wcześniejsza trasa nie była wymagająca, to podejście na Gęsią Szyję z całą pewnością przyspieszy bicie serca. Trasa technicznie jest łatwa. Nawet zimą nie nastręcza trudności, jednakże warto mieć raczki lub kijki, bo podejście może być śliskie lub oblodzone.
Trasa z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję pnie się cały czas jednostajnie pod górę. Watro na początku podejścia zerknąć za siebie i zobaczyć jak wspaniale prezentuje się Rusinowa Polana z tej perspektywy.

Szlak jest bardzo wygodny. Został ustabilizowany drewnianymi belkami, z których zbudowane są szerokie stopnie. Podejście w zdecydowanej większości wiedzie lasem, ale kiedy już dotrzemy na Gęsią Szyję, to widoki, które się z niej roztaczają, wynagrodzą wszelki trud i wysiłek. Czas przejścia tego odcinka dedykowany jest na 50 minut. Nam zajęło to 30 minut, ale oczywiście wszystko zależy od Waszego tempa marszu.

Gęsia Szyja – Waksmundzka Rówień – Rusinowa Polana

Z Gęsiej Szyi kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem i udajemy się w kierunku Doliny Waksmundzkiej. Po zejściu do Doliny Waksmundzkiej mijamy rozwidlenie szlaków, czyli Polanę pod Wołoszynem i kontynuujemy wędrówkę na Czerwone Brzeżki. Przejście tego fragmentu szlaku zajmuje około 1 godzinę 30 minut. Trasa wiedzie w zdecydowanej większości przez las, od czasu do czasu odsłaniając spomiędzy drzew szczyty Tatr. Na Rusinową Polanę wracamy od strony południowej. Jeszcze raz robimy sobie tu przerwę, a następnie przechodzimy przez całą jej długość, i zielonym szlakiem wracamy na parking samochodowy przy Wierchu Poroniec.

Informacje praktyczne

 • Trasa jest idealna na pierwszą wędrówkę w Tatrach, a także dla osób z dziećmi czy osób, które mają ochotę na podziwianie pięknych widoków, bez konieczności długiej i wymagającej wyprawy.
 • Przed Rusinową Polaną znajduje się toaleta typu Toi-Toi. Jest ona bezpłatna.
 • Parking przy Wierchu Poroniec to koszt 30 PLN za samochód osobowy.
 • Wstęp do TPN to koszt 8 PLN za bilet normalny i 4 PLN za bilet ulgowy.
 • Po drodze nie ma schroniska, należy więc zabrać prowiant i odpowiednią ilość wody.

Mapa

Szukasz noclegu pod Tatrami?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 20

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

 1. Ola jakiś chochlik Ci sie wkradł do mapy i profilu wysokości-dwa razy wyszło wejście na Gęsia Szyję…
  Dzięki za opis bo wlasnie wybieramy sie z synem na pierwsze szlaki w Tatry …
  Travelovelove przyczyniło sie do tego ze syn nabrał ochoty na szlaki.. najpierw czytamy oglądamy a pozniej w drogę…pozdrawiamy z Piotrkowa Trybunalskiego

  1. Cześć, dziękuję za informację! Już poprawiłam mapę 🙂 Miło mi to czytać! Życzę Wam wspaniałych i bezpiecznych wędrówek oraz wyśmienitej pogody! 🙂 Co macie w planach poza Rusinową Polaną?
   Pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności