Ciecień zielonym szlakiem z Wiśniowej

ciecień

Ciecień leżący w Beskidzie Wyspowym to ulubiony szczyt paralotniarzy. Pomimo, że z samego szczytu nie doświadczymy żadnych widoków, to wędrówka zielonym szlakiem z Wiśniowej z pewnością przypadnie każdemu do gustu.

Z Wiśniowej na Ciecień – początek szlaku

Na Ciecień w Beskidzie Wyspowym ruszamy zielonym szlakiem z miejscowości Wiśniowa. Zielnym szlakiem na Ciecień można dotrzeć ze szczytu Lubomira bądź od drugiej strony z miejscowości Tymbark. My jednak wybieramy o wiele krótszą trasę i wędrówkę na Ciecień rozpoczynamy przy kościele parafialnym w Wiśniowej. Początkowo zielony szlak wiedzie wzdłuż szosy. Maszerujemy pod górę, stopniowo nabierając wysokości. Mijamy po naszej lewej stronie szkołę w Wiśniowej, następnie przechodzimy obok prywatnych posesji i zabudowań. W pewnym momencie przed nami ukazuje się rozwidlenie szlaków, a zielona strzałka wyraźnie wskazuje, że należy skręcić w prawo. Schodzimy więc z asfaltowej szosy i kontynuujemy wędrówkę idąc po żwirowej drodze. Mijamy zabudowania i łąki. Zgodnie z zielonym szlakiem po kilkunastu minutach wchodzimy do lasu.

Lasy Ciecienia i ich magiczna aura

W lesie panuje niesamowity klimat. Cisza, spokój i uczucie zupełnego luzu. Dookoła unosi się mgła. Otacza nas aura niczym z horroru, jednak jest w tym coś magicznego i niesamowitego. Poza nami nie ma tu nikogo innego, co tylko potęguje tę niesamowitą, tajemniczą aurę, która towarzyszy nam od przekroczenia granicy lasu. Przy okazji warto napomknąć, że lasy w okolicy Ciecienia szczególnym upodobaniem darzył król Władysław Łokietek.

Początkowo przez las maszerujemy wygodną ścieżką, która pomimo tego, że jest styczeń usłana jest dywanem ze złocistych liści. Nasz szlak powoli robi się coraz bardziej stromy. Przed nami czeka kilka podejść, które z całą pewnością przyspieszą bicie serca. Momentami trasa jest dość stroma, ale nie ma tu żadnych trudności technicznych. Naszym zdaniem jest to także świetny szlak dla osób, które lubią tak jak my, narzucić sobie czasem szybkie tempo i dać porządnego kopa 🙂 Maszerując pod górę, w pewnym momencie po prawej stronie zobaczymy małą polankę, z której startują paralotniarze. Przy dobrej widoczności można z tego miejsca podziwiać ładny widok na Wiśniową i okolice.

Ciecień – szczyt i martwe drzewa

Po niespełna godzinie od wyruszenia z Wiśniowej, stajemy na szczycie Ciecienia. Jednakże zanim to nastąpiło, naszym oczom ukazał się smutny widok. Mianowicie, szczyt i okolice Ciecienia pokryte są dużą ilością ściętych drzew. Wygląda to niczym istne cmentarzysko. Widok przykry, bo z całą pewnością, aż taka dewastacja lasu nie jest tu potrzebna.

Warto wiedzieć, że Ciecień jest całkowicie zalesionym szczytem – przynajmniej na ten moment, bo sądząc po ilości ścinanych drzew, może to niestety szybko ulec zmianie. Na szczycie znajduje się tabliczka z podaną wysokością Ciecienia oraz współrzędnymi. Tuż obok na drzewie przybite są tabliczki, które wskazują kierunek innych szlaków. Na Ciecieniu krzyżują się szlaki: zielony, żółty i niebieski.

Praktyczne informacje

Trudność trasy w naszej ocenie
  • Samochód można zaparkować w miejscowości Wiśniowa.
  • Suma podejść na szlaku to około 470 m.
  • Czas wejścia na Ciecień z Wisniowej to mniej więcej godzina, oczywiście w zależności od tempa jakim idziecie.

Mapa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności