GÓRY TATRY SŁOWACKIE

Tatry Słowackie – Czerwona Ławka szlakiem ze Starego Smokovca

5
(3)

Czerwona Ławka czyli Priečne sedlo, to przełęcz na którą prowadzi ekscytujący ciąg łańcuchów i metalowych klamer. Czeka tu na nas duża ekspozycja wraz ze sporymi przewyższeniami do pokonania. Długa, ale piękna krajobrazowo wędrówka. Szlak z pewnością będzie frajdą dla osób obytych z eksponowanymi szlakami i metalowymi ułatwieniami.

czerwona ławka
Piarżyska w Lodowej Dolince i wyraźnie zaznaczony szlak prowadzący na Czerwoną Ławkę i Lodową Przełęcz (zygzak).

Stary Smokoviec – Hrebienok – Teryho Chata

Wędrówkę na Czerwoną Ławkę rozpoczynamy w miasteczku Stary Smokoviec. Tu parkujemy samochód i zielonym szlakiem kierujemy się w stronę Hrebienoka. Drogę można skrócić sobie wyjeżdżając na Hrebienok kolejką. Trasa piesza na Hrebieniok jest bardzo prosta. Pnie się delikatnie pod górę w związku z czym wysokości nabieramy bardzo, bardzo powoli. Maszeruje się wygodną ścieżką, która ciągnie się wzdłuż torów kolejki. W momencie kiedy ujrzycie pomnik niedźwiedzia Kuby, będzie to znak że dotarliście do Hrebienoka.

Z Hrebienoka podążamy dalej czerwonym szlakiem (Magistralą Tatrzańską) w kierunku Schroniska Zamkovskiego. Najpierw maszerujemy ścieżką przez las, aż do rozwidlenia szlaków. Na rozwidleniu idziemy prosto, przekraczamy mostek i od tego momentu maszerujemy do Schroniska Zamkovskiego i Teryho Chaty. Wędrujemy dokładnie tak, jak opisałam W TYM WPISIE.

Teryho Chata – Czerwona Ławka

W Dolinie Pięciu Stawów Spiskich robimy krótką przerwę na posiłek. Warto poświęcić kilka chwil na obejrzenie okolicy. W dolinie znajduje się największe skupisko mutonów w całych Tatrach. Z tego powodu polecam rozejrzeć się dookoła. Gołym okiem wdać jak ogromne skały zostały wygładzone przez lodowiec. Przy dobrej widoczności i braku chmur nad doliną widać tatrzańskie szczyty. Baranie Rogi, Lodowy Szczyt, Pośrednią Grań. Bezsprzecznie jest tu pięknie!

Pięknie wygładzone mutony w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich

Po odpoczynku ruszamy zgodnie z oznakowaniem zielono żółtym szlakiem. Kroczymy doliną mając po swojej prawej stronie Spiskie Stawy. Odbijamy w lewo i po kamiennych stopniach wchodzimy pod górę. Po krótkim podejściu docieramy do skalnej półki, której pokonanie ułatwi nam zamontowany tu ciąg łańcuchów. Przy suchej skale łańcuch wydaje się zbędny. Z pewnością jednak będzie pomocny w razie mniej sprzyjających warunków atmosferycznych.

Czerwona Ławka
Spiskie Stawy i widok na Teryho Chatę z zielono żółtego szlaku

Po wejściu na próg skalny kierujemy się w dół do Lodowej Dolinki. Maszerujemy ścieżką przez rozległe piarżyska aż do rozwidlenia szlaków. W prawo szlak prowadzi na Lodową Przełęcz, która jest najwyższą szlakowaną przełęczą w Tatrach. My wybieramy żółty szlak biegnący w lewo i kierujemy się na Czerwoną Ławkę – Priečne sedlo. Pod stopami mamy duże, wygodnie ułożone bloki skalne. Wyprowadzają nas one ścieżką nad piarżysko gdzie pojawiają się łańcuchy.

Czerwona Ławka 2352 m n.p.m. – wejście na przełęcz

Na Czerwoną Ławkę prowadzą dwa ciągi łańcuchów oraz kilka metalowych klamer. Cała trasa jest bardzo mocno eksponowana. Jednak dla osób oswojonych z ekspozycją wspinanie się po ścianie nie powinno stanowić problemu. Przeciwnie. Kiedy znajdziecie się na przełęczy z całą pewnością poczujecie niedosyt, że to już 😉 Ponadto warto wiedzieć, że łańcuchy wyprowadzające na Czerwoną Ławkę są najdłuższym ciągiem metalowych ubezpieczeń w Tatrach.
Pierwszy odcinek z łańcuchami nie stanowi problemu. Powoli wspinamy się krok po korku szukając odpowiedniego miejsca gdzie można postawić stopę. Następnie docieramy do prawie pionowej ściany z ośmioma klamrami. Mowa o tej ścianie, która przyprawia o zawrót głowy na niejednej fotografii 😉 W rzeczywistości nie jest tak strasznie! Wystarczy na spokojnie przejść po ośmiu klamrach i w razie potrzeby wspomóc się łańcuchem. Następnie robimy na spokojnie dwa, trzy kroki w lewo asekurując się przy pomocy łańcucha. Wchodzimy na dwie kolejne klamry i kontynuujemy wspinanie się przy pomocy ciągu łańcuchów.

Kontynuujemy wejście na przełęcz. Za naszymi plecami widać wyraźnie Dolinę Pięciu Stawów Spiskich wraz Teryho Chatę. Odsłaniają się również widoki na pobliskie szczyty. Po 20 minutach od rozpoczęcia wspinaczki ciągiem łańcuchów wchodzimy na przełęcz. Jednak z uwagi na fakt, że jest tu dość wąsko i ciasno nie zagrzejemy miejsca na długo. Czerwona Ławka nie nadaje się na spokojne miejsce do odpoczynku i zjedzenie kanapki 😉

Czerwona Ławka – Zbójnicka Chata

Z przełęczy schodzimy w dół w kierunku Doliny Staroleśniej. Najpierw czeka nas zejście po skalnej ścianie przy pomocy łańcucha oraz metalowych klamer. Kolejno czeka na nas wędrówka zakosami, które prowadzą przez sypiące się piarżyste podłoże. Momentami bywa tu bardzo grząsko i niestabilnie. Zalecam ostrożność aby nie zjechać w dół wraz z odłamkami skał.
Po przejściu piarżystego odcinka czeka nas długa, ale piękna wędrówka Doliną Staroleśną. Maszerujemy po skalnych blokach cały czas podążając za żółtymi znakami. Trasa może się niesamowicie dłużyć, jednak widoki wszystko wynagradzają 😉 Odcinek z Czerwonej Ławki do Zbójnickiej Chaty dedykowany jest na 1:45 godziny marszu. Po drodze mijamy Siwe Stawy.

Siwe Stawy w Dolinie Staroleśnej

Zbójnicka Chata – Hrebienok – Stary Smokoviec

W Zbójnickiej Chacie robimy krótką przerwę na posiłek. Kolejno wybieramy niebieski szlak i nim kierujemy się najpierw w stronę rozwidlenia szlaków przed Reinerową Chatką, a następnie na Hrebienok. Po drodze ze Zbójnickiej Chaty czekają na nas przepiękne widoki na okoliczne szczyty.
Na niebieskim szlaku, nieopodal Zbójnickiej Chaty znajdują się ubezpieczenia w postaci łańcuchów. Łańcuchy z pewnością są pomocne przy śliskiej skale. Na późniejszym odcinku szlaku nie napotkacie już żadnych sztucznych ułatwień. Ze Zbójnickiej Chaty trasa do Hrebenioka zajmuje około 1 godzinę 40 minut. Z Hrebenioka do Starego Smokovca czeka nas jeszcze ok 20-30 minut marszu.

czerwona ławka
Zbójnicka Chata w Dolinie Staroleśnej (1960 m n.p.m.)

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
 • Ponieważ szlak na Czerwoną Ławkę jest długi i wymagający kondycyjnie, wędrówkę polecamy osobom, którym ekspozycja i wysiłek fizyczny nie są straszne.
 • Na Czerwoną Ławkę prowadzą dwa ciągi łańcuchów. Obecnie szlak jest dwukierunkowy.
 • W sytuacji kiedy na szlaku będzie dużo osób, zaleca się korzystanie z prawego ciągu łańcuchów przy podchodzeniu na przełęcz. Lewy ciąg przeznaczony jest do asekuracji dla osób, które wędrują od Zbójnickiej Chaty do Terinki.
 • Szlak technicznie naszym zdaniem jest o wiele mniej wymagający niż Orla Perć.
 • W porównaniu do Orlej Perci na trasie na Czerwoną Ławkę jest zdecydowanie mniej eksponowanych odcinków.
 • Z całą pewnością na podejściu z łańcuchami przydadzą się rękawiczki oraz odpowiednie obuwie.
 • Przejście całego szlaku zajęło nam 8 godzin. Szlak przeszliśmy 19.10.2019 i podczas wędrówki na przełęcz było bardzo luźno. Za nami nie szedł już nikt.
 • Szlak czynny jest od 16 czerwca, do 31 października
 • Jadąc w Tatry Słowackie pamiętajcie o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia! My korzystamy z UNION.SK
 • Parkingi w Starym Smokovcu są płatne. Jeśli przy ulicy nie będzie już miejsca, można skorzystać z jednego z podziemnych parkingów w mieście. Cena za dobę to 6 euro.
 • Nazwa Czerwona Ławka odnosi się do koloru skał, które znajdują się w otoczeniu przełęczy. Ławki jako takiej na przełęczy nie zastaniecie 😉

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *