SŁOWENIA

8 miejsc, które musisz zobaczyć w Słowenii

Słowenia to mały, ale piękny kraj, który z pewnością zachwyci każdego pasjonata przyrody. Wysokie góry, niesamowite wąwozy, szlaki trekkingowe, piękne, niebieskie jeziora oraz błękitne wody rzeki Soczy. Do tego dodajmy piękne miasto Piran nad Adriatykiem i mamy gotowy przepis na udane wakacje!

Poniżej przedstawiamy Wam miejsca, które koniecznie musicie zobaczyć podczas wizyty w Słowenii.

1. Wąwóz Tolmin

Wąwóz znajduje się w Triglawskim Parku Narodowym. Chociażby nie wiem co, nie możecie pominąć tego miejsca podczas pobytu w Słowenii. Wąwóz jest piękny, a kolor wody rzeki Tolminki jest bajeczny!
Wstęp kosztuje 5 euro od osoby, trasa (pętelka) ma 2,5 km. Szlak jest łatwy do przejścia. Poradzą sobie nawet dzieci. Miejscami może być ślisko na kamienistym podłożu, więc trzeba zachować ostrożność. Szlak jest tylko pieszy, rowerem tu nie wjedziecie.

Na trasie znajduje się kilka wiszących i bujających się mostów, jest jedno podejście gdzie może złapać człowieka zadyszka. Ciekawostką jest gorące źródło ukryte w jaskini pod Diabelskim Mostem. Jest jednym z niewielu gorących źródeł w Alpach Julijskich. I o ile gorące źródła są spotykane w Słowenii, to akurat na tym obszarze Alp są one bardzo rzadkie. A tu proszę, można sobie je zobaczyć z bliska.
Sam Diabelski Most (Hudicev Most) także robi wrażenie i rozciąga się z niego widok na cały wąwóz.

Innym ciekawym mostem (naturalnym!) jest Niedźwiedzi Most (Medvedova Glava) czyli głaz, który utknął pomiędzy ścianami wąwozu i przypomina wyglądem głowę miśka – właśnie stąd jego nazwa. Nie wiadomo dokładnie kiedy misiek utknął w tym miejscu, wiadomo natomiast, że przez mikroklimat tego miejsca głaz obrasta mchem, który pełni symboliczną rolę niedźwiedziego futra.

2. Dolina Logarska

Piękna, polodowcowa dolina w Aplach Kamnicko Sawickich. Znajduje się tu kilka tras trekkingowych, a wędrówkę można zacząć już od głównej drogi. Można również zapłacić 7 euro za wjazd autem i podjechać na parking przy początku szlaku na Frischaufov dom na Okreslju przez wodospad Rinka. Z początku na szlaku może być tłoczno, bo wszyscy pędzą, aby zobaczyć wodospad. Później idąc w górę jest już luźniej, a widoki są przepiękne. Na początku maja w wyższych partiach szlaku leży jeszcze śnieg. Weźcie to pod uwagę przy planowaniu wędrówki. 
Podchodząc pod wodospad Rinka można skorzystać także z wejścia na taras widokowy, który jest za darmo.

Macie cały dzień na wędrówkę? Skorzystajcie z całej trasy. Jesteście przejazdem, bądź dotarliście do doliny już po południu? Polecamy wjazd autem. W cenie biletu można wypić kawę w jednej z knajpek znajdujących się w dolinie. Ponadto jeśli złapie Cię ulewa, do auto będzie w miarę blisko.

3. Jezioro Zelenci

Jezioro znajduje się Naravni rezervat Zelenci. Rezerwat to mokradła otoczone przez wrzosowiska, a perełką tego miejsca jest właśnie szmaragdowe Jezioro Zelenci. Nie dość, że samo w sobie jest piękne, ma niesamowity kolor (dzięki podłożu, które zbudowane jest z margli), to na dodatek jego tafla jest jak lustro i odbijają się w nim góry. Bajka! 
Do jeziora prowadzi przez las drewniany pomost, a przy samym jeziorze jest taras widokowy z zadaszeniem, gdzie z góry można podziwiać piękno tego miejsca. 
Co ciekawe jezioro ma stałą temperaturę 6 stopni Celsjusza, więc nie zamarza w zimie.

4. Dolina Soczy

Dla nas to jeden z cudów świata! Istny miód na nasze oczy 😉 Kolor wody dzięki podłożu, ma niesamowicie niebieski odcień. Ciężko oderwać wzrok.
Polecamy zatrzymać się nieopodal wodospadu Boka w miejscowości Žaga. Tam z mostu można podziwiać piękno tego miejsca.

5. Most w Solkanie

Przepływająca w tym miejscu rzeka Socza, ma intensywnie niebieski kolor wody. Ciężko uwierzyć, że natura potrafi zdziałać takie cuda. Woda wygląda jakby była zabarwiona. Całość, wraz z mostem stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów Słowenii.
Na moście nie można się zatrzymywać, ale zaraz obok mostu jest mały darmowy parking z eko WC, i tam można się zatrzymać, a następnie przejść na nogach zarówno do mostu jak i do miasteczka. Jadąc w górę od mostu, można podziwiać rzekę, aczkolwiek najlepszy widok roztacza się bezpośrednio z mostu.

6. Jezioro Bled

Najbardziej znane jezioro w Słowenii, będące jednocześnie wizytówką kraju. Na środku jeziora znajduje się wyspa, a na niej kościół. Po jeziorze organizowane są rejsy łódką. Jednak my polecamy się troszkę wysilić i wejść na wzgórze Ojstrica, z którego roztacza się widok na całe jezioro oraz okolicę.
Trasa na szczyt wzgórza wiedzie przez las, i nie jest szczególnie ciężka, a warto się pofatygować dla samego widoku. Problem w okolicy stanowi jedynie zaparkowanie samochodu. Bo albo wszystkie miejsca parkingowe są zajęte, albo ceny parkingów są bardzo wygórowane (3 euro za godzinę).

7. Plansarsko Jezero

Jest to sztuczne jezioro u podnóża Alp w miejscowości Zgornje Jezersko. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i przejrzysta. Teren naokoło pięknie zagospodarowany.
Zgornje Jezersko to mała, urocza miejscowość na północy kraju położona u podnóża Alp Kamnicko Sawińskich i zaledwie kilka kilometrów od Austrii. Jest sielsko, alpejsko, bardzo zielono i niesamowicie cicho. Zabudowa wsi jest tak bardzo rozproszona, że chcąc pożyczyć sól od sąsiada, trzeba wybrać się na dłuższy spacer 😉

8. Piran

Miasto położone nad Adriatykiem, porównywane do Wenecji. Jest bardzo ładne, zadbane, czyste i przyjemne. Na wzgórzu znajduje się zamek, z którego roztaczają się piękne widoki na cały półwysep, a także na drugą stronę Adriatyku. Warto przyjechać tu chociażby na jeden dzień.

Do centrum miasta nie wjedziesz autem (chyba, że masz wykupiony nocleg lub jesteś mieszkańcem). W związku z tym auto można zostawić na parkingu przed wjazdem do miasta (1,70 euro/h). Z parkingu do centrum kursuje bezpłatny bus, ale na nogach jest dość blisko.
Uwaga – bus do miasta odjeżdża z pierwszego poziomu parkingu.

Mapa z zaznaczonymi miejscami

Słowenię odwiedziliśmy podczas weekendu majowego. Jest to bardzo dobry czas na wizytę w tym kraju. Pogoda zdaje się być idealna, a sezon wakacyjny jeszcze się nie rozpoczął.

ZOBACZ TAKŻE

4 Comments

 1. Byłam w Słowenii, ale na mojej liście znajdują się inne miejsca 🙈 a wiem, że moje i wasze to i tak nie wszystkie, które warto zobaczyć w tym małym, ale pięknym kraju. Na pewno jeszcze tam wrócę.

  1. Ola says:

   Kasia – to możemy się wymienić miejscówkami i przy okazji kolejnego pobytu je odwiedzimy 😀

 2. Polecamy Wam jeszcze m.in: Wodospad Wielki Kozjak, drogę pod Mangart, przepiękne jaskinie (Postojna, Szkocjańska, Krizna Jama) i jeszcze parę innych miejsc by się znalazło 😉

  1. Ola says:

   W Jaskini Postojnej byliśmy 😉 Piękne miejsce! Resztę mam nadzieję, że zobaczymy podczas kolejnej wizyty 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *