Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Szlaki trekkingowe nad Balatonem
5
(16)

Szlaki trekkingowe nad Balatonem rozsiane są z każdej strony jeziora i prowadzą zarówno przez gęste, pachnące lasy, jak i po widokowych zboczach stożków wulkanicznych.

Podczas pobytu nad „węgierskim morzem” mieliśmy okazję przejść kilka szlaków trekkingowych z widokiem na Balaton. W tym wpisie podzielimy się pomysłami na wędrówki nad Balatonem, a także podpowiemy, jakim aktywnościom sprzyja urlop w tej okolicy. A warto się tu wybrać, ponieważ Balaton to idealny kierunek na aktywny wypoczynek!

Wszystkie parkingi, polecane restauracje i miejsca na szlakach są zaznaczone na mapie, która znajduje się na dole wpisu. Informacje zawarte we wpisie zebraliśmy w czerwcu 2022 i maju 2023 roku.

Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Z dalszej części wpisu dowiesz się między innymi:

  • Jak powstał Balaton i skąd nad Balatonem wzięły się stożki wulkaniczne, 
  • Które szlaki trekkingowe nad Balatonem warto przejść, 
  • Gdzie w okolicy Balatonu warto wybrać się na wycieczkę rowerową.

Jak powstał Balaton? 

Jezioro Balaton to największe jezioro Europy Środkowej o średniej głębokości 2.5 metra. Od wieków przyciąga swoim łagodnym klimatem, pięknem krajobrazu i możliwością spędzenia atrakcyjnego urlopu czy długiego weekendu. Balaton ma kształt podłużnej misy, którą wypełniają turkusowo-błękitne wody. Misa ta, a dokładnie rów tektoniczny powstał na skutek ruchów terenu, będących efektem działalności wulkanicznej. Ta uaktywniła się 3-4 miliony lat temu, w czasie, kiedy wypiętrzały się Karpaty. I właśnie wtedy, tereny dookoła dzisiejszego jeziora Balaton na skutek wypływu lawy i tworzenia się bazaltowych kopuł, przybierały swój aktualny kształt. 

Cały ten proces sprawił, że dziś, w szczególności po północnej stronie jeziora możemy podziwiać piękny krajobraz, usłany wygasłymi, bazaltowymi stożkami wulkanicznymi. Dodatkowo tereny te są zasobne w minerały. To z kolei spowodowało, że na bazaltowych zboczach wykształciły się żyzne gleby. Nie umknęło to winiarzom, którzy świetnie wykorzystali potencjał i obsadzili wzgórza winoroślą. Aktualnie winnice nad Balatonem przyciągają wielu turystów i miłośników dobrego wina. 

Stożki wulkaniczne nad Balatonem są nie tylko fantastycznym elementem krajobrazu, ale także idealnym miejscem na piesze wędrówki z widokiem na jezioro Balaton i okolicę. Z powodzeniem na wielu z nich można poruszać się rowerem. 

Ciekawostka: Balaton jest jeziorem bezopływowym, a parowanie znacznie przewyższa opady, co spowodowane jest warunkami klimatycznymi. Główna rzeka, która zasila Balaton to rzeka Zala. Ponadto Balaton zasilany jest źródłami podziemnymi i okolicznymi mniejszymi rzekami i potokami.

Balaton — szlaki trekkingowe na Półwyspie Tihany 

Półwysep Tihany uważany jest za najpiękniejsze miejsce nad Balatonem. Nie bez powodu, bo ten wcięty w jezioro cypelek naprawdę potrafi zachwycić. Szczególnie w słoneczny dzień, kiedy wody w jego okolicy przybierają turkusową barwę. Jego urodę doceniono już w 1952 roku. Wtedy Tihany zostało pierwszym na Węgrzech obszarem chronionym. Ciekawostką jest, że Półwysep Tihany tworzy największe przewężenie na Balatonie, a w jego okolicy znajduje się największa, 12-metrowa głębina na jeziorze.
Tihany słynie z lawendy, upraw papryki, uroczych domków z dachami pokrytymi strzechą, a także upraw czerwonych odmian winorośli. Na półwyspie poprowadzono kilka szlaków pieszych i rowerowych. Są tu także wieże widokowe, z których podziwiać można całą okolicę. 

Szlaki trekkingowe nad Balatonem
Szlaki trekkingowe nad Balatonem — w szczególności te na Półwyspie Tihany pozwalają na podziwianie piękna okolicy. Dodatkowo kolor wody w okolicy cypelka potrafi zachwycić!

Żółty szlak z Sajkod na stożki wulkaniczne i wieżę widokową

Żółty szlak pieszy z Sajkod na stożki wulkaniczne Nyereg i Csucs i wieżę widokową Ortorony-kilato. Przepięknie poprowadzony i bardzo dobrze oznaczony szlak, który najpierw, przyjemną leśną ścieżką prowadzi na wieżę widokową Ortorony-kilato. Z wieży podziwiać można położone na Półwyspie Tihany dwa bezodpływowe jeziorka Kulso-to i Belso-to. Jeziorka wypełniają stare kratery wulkaniczne. Kulso-to jest ostoją wielu gatunków ptaków i podlega ścisłej ochronie. Belso-to uwielbiane jest przez wędkarzy i turystów, którzy chętnie nad nim wypoczywają. 

  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem
  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem
  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Po zejściu z wieży widokowej kierujemy się ku stożkowi Csucs-hegy i jest to moim zdaniem najpiękniejsza część wędrówki. Widokowy szlak prowadzi uroczą ścieżką zlokalizowaną blisko krawędzi stożków wulkanicznych, które porośnięte są soczystą zielenią i kępkami różowych, puchatych roślin. Widok na jezioro Balaton i okolice jest fantastyczny! Szlak prowadzi raz pod górę, raz w dół. Co chwilę mijamy punkty widokowe i bazaltowe formacje skalne. Miejscami szlak jest kruchy i sypki, dlatego polecam mieć na nogach odpowiednie w teren obuwie! Po zejściu ze stożków wulkanicznych można albo wrócić na parking przez las, albo drogą, która wiedzie wzdłuż brzegu jeziora.

Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Moim zdaniem jest to najpiękniejszy szlak trekkingowy nad Balatonem. Jeśli podczas pobytu macie do wyboru tylko jeden szlak, to rekomenduje właśnie ten. 

Parking: do wyboru jest albo płatny parking nieopodal plaży, z którego my skorzystaliśmy albo bezpłatny parking, który znajduje się przy głównej drodze nr 71. Wtedy na wieżę widokową idzie się od strony tego parkingu. My bezpłatnego parkingu nie zauważyliśmy, dopiero po trekkingu zorientowaliśmy się, że jest takie miejsce 🙂

Zielony szlak z miasteczka Tihany na widokowe wzgórze Óvár-tető i do skalnych pustelni Barátlakások

Szlak rozpoczyna się w miasteczku Tihany, tuż obok płatnego parkingu: Fizetős Parkoló. Najpierw wąską trawiastą, a później leśną ścieżką wchodzimy na punkt widokowy Óvár-tető. Z punktu tego roztacza się bardzo ładny widok na jezioro Balaton, jeziorko Belso-to, położone w dole winnice i okolicę wieży widokowej Ortorony-kilato, do której prowadzi wspomniany w poprzednim akapicie żółty szlak. Następnie, wciąż racząc nas pięknymi widokami, szlak biegnie wzdłuż winnicy.

  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem
  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem
  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Kilka minut później wprowadza nas do lasu, aby po chwili znów zachwycić widokami. Po kilku minutach docieramy do jednego z najsłynniejszych miejsc na szlaku — Barátlakások wydrążonych w bazaltowych tufach skalnych pustelni. Niegdyś miejsce to było z dużym prawdopodobieństwem zamieszkiwane przez mnichów z Rusi Kijowskiej. W okolicy znajduje się źródło, które niegdyś nazywano „ruskim”, a aktualnie nosi nazwę źródło Cypriana.

Dalsza część szlaku to ponownie wędrówka przyjemną, leśną ścieżką, która finalnie doprowadzi nas nad brzeg Balatonu i w okolice opactwa benedyktynów. 

Szlak na wieżę widokową Jókai kilátó w Balatonfüred z widokiem na Tihany

Krótka i bardzo łatwa wędrówka na wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na półwysep Tihany i okolicę. Szlak zaczyna się przy bezpłatnym parkingu i prowadzi najpierw asfaltem, następnie schodkami i ścieżką przez las. Widoki pojawiają się już na początku trasy. Po drodze znajdują się ławeczki, które są super miejscem na podziwianie okolicy. Szlak jest doskonały dla każdego, kto tylko ma ochotę na trochę ruchu. Widoki są bardzo ładne, a tafla jeziora Balaton mieni się odcieniami niebieskiego koloru. 

  • Długość w dwie strony: 1,4 km
  • Czas podejścia: 20 minut
  • Suma podejść: 115 metrów

Warto wiedzieć: schodki na wieżę Jókai kilátó są bardzo wąskie i jest ich dużo. Jeśli wybieracie się z dziećmi, to weźcie pod uwagę, że prawdopodobnie trzeba będzie je asekurować podczas wejścia i zejścia.

Szlaki trekkingowe nad Balatonem — Szent György-hegy

Balaton — widokowy szlak trekkingowy na wzgórze Szent György-hegy

Piękny widokowo i urozmaicony o ciekawe formacje skalne szlak na wzgórze Szent Györgyhegy. Szlak pętla rozpoczyna się na bezpłatnym parkingu i prowadzi najpierw leśną ścieżką na szczyt stożka wulkanicznego György-hegy. Po drodze mijamy punkty widokowe, pola winorośli i kilka zabudowań.

Druga część szlaku to wędrówka ku bazaltowym formacjom skalnym Bazaltorgonák. Piękne, wysokie bazaltowe kolumny najpierw można podziwiać z góry — łatwo je przeoczyć! Następnie stromym zejściem schodzimy do podnóża wulkanicznych tworów. Dla miłośników geologicznych smaczków Bazaltorgonák będą nie lada gratką. Tego typu formacje kojarzone są przede wszystkim z Islandią, ale bez problemu spotkać je można bliżej Polski 🙂 

Zejście szlakiem od Bazaltorgonák jest bardzo kruche i strome — zalecam ostrożność! Dalsza trasa prowadzi ku rumoszowi skalnemu, który powstał na skutek erozji Bazaltorgonák. W tym miejscu można poczuć przyjemny — szczególnie w upalne dni chłód, który wydobywa się z jaskini smoczej/lodowej – Sárkány-lik -, zlokalizowanej pod rumoszem skalnym. Jaskinia ma 10 metrów głębokości. Pokryta bazaltowymi głazami gromadzi w szczelinach śnieg, który często utrzymuje się do lata.
Ostatni odcinek szlaku to łatwa wędrówka szeroką leśną ścieżką, która najpierw doprowadza do zabudowań, a następnie skręca w lewo i zmierza ku bezpłatnemu parkingowi. 

Mapa szlaku

Szlaki trekkingowe nad Balatonem — wejście na wieżę widokową Fülöp-hegyi Millenniumi kilátó

Krótki, ale bardzo treściwy szlak prowadzący na oryginalną w kształcie wieżę widokową Fülöp-hegyi Millenniumi kilátó

Znakowany na czerwono szlak biegnie od niewielkiego parkingu i prowadzi najpierw leśną ścieżką, następnie stromymi schodkami. Schodki te ustabilizowane są deskami. Na szlaku są momenty, kiedy stroma ścieżka staje się dość wąska. O ile na suchym podłożu idzie się stabilnie, to w trakcie opadów deszczu lub tuż po opadach, szlak może przysporzyć trochę problemów. Zanim dotrzemy do celu, to mijamy punkt widokowy z ławeczką. 

Z wieży roztaczają się bardzo ładne widoki w kierunku Basacsony i okolicznych wzgórz.
Uwaga — w czerwcu 2022 tuż przy wejściu na wieżę widokową latało dużo szerszeni, które przy drzwiach zrobiły sobie gniazdo! 

Szlaki trekkingowe nad Balatonem
Powulkaniczny krajobraz północnego wybrzeża Balatonu. Widok z wieży Fülöp-hegyi Millenniumi kilátó.

Szlak na wieżę widokową Kisfaludy-kilátó nad Badacsonytomaj

Niezwykle widokowy i bardzo ciekawy szlak nad Balatonem. Trasa jest pętlą o długości 5,5 km. Suma podejść to 343 metry. Czas przejścia wraz z przerwami to +/- 3 godziny. 

Wędrówkę rozpoczynamy przy ulicy Újhegy w Badacsonytördemic. Nam udało się zaparkować dość wysoko, ale z miejscem do parkowania jest krucho! Można zaparkować wcześniej, co nieznacznie wydłuży wędrówkę.  Najpierw podążamy szutrową drogą, która jednocześnie jest niebieskim szlakiem. Po kilku minutach wędrówki szlak skręca w lewo, na wąskie kamienne schodki. Podchodzimy nimi, szybko nabierając wysokości. Następnie docieramy do leśnej ścieżki, a po chwili do skrzyżowania szlaków Rodosto Turistahaz na wysokości 296 m n.p.m.

Schody Bujdosók lépcsője i pierwsze punkty widokowe na szlaku

Skręcamy w lewo i podążamy leśną ścieżką, a następnie rozpoczynamy wejście po kamiennych schodach Bujdosók lépcsője (Outlaws step). Schody wydają się ciągnąć w nieskończoność! Co jakiś czas obok nich pojawiają się ławeczki, na których w razie potrzeby można odpocząć. Warto także rzucić okiem na piękne kolumny bazaltowe, które w pewnym momencie pojawią się po lewej stronie schodów. Podejście schodami zajmuje nam 15 minut. Po tym czasie docieramy do kolejnego skrzyżowania szlaków Badacsony nyugat 387 m n.p.m. Skręcamy w prawo. Według znaków od wieży widokowej dzieli nas 1,9 km. Po chwili docieramy do punktu widokowego, z którego roztacza się super widok na Balaton. Są tu także ławki i stół.

Następnie pojawia się kolejne skrzyżowanie szlaków Ranolder Kereszt 402 m n.p.m. Chwilę później mijamy punkt widokowy, a po kilku minutach docieramy do betonowego pomnika z krzyżem i tarasu widokowego. Widok jest super! W dole pięknie prezentuje się niebieska tafla jeziora, a także zielone pola winorośli oraz winnice, których nad Balatonem nie brakuje! Po prawej stronie majaczy zamek w Szigliget. Po serii zdjęć i zachwytów nad widokiem ruszamy dalej, jednak już po kilku minutach docieramy do kolejnego punktu widokowego.

Egry József-kilátóhely – punkt widokowy

Tym razem jest to kamienny budynek z tarasem: Egry József-kilátóhely. Stąd pięknie widać jezioro i winnice, w tym jedną z najbardziej imprezowych i winnych ulic nad Balatonem, czyli Kisfaludy Sándor ucta w Badacsonytomaj. Po drugiej stronie jeziora prezentują się wzgórza wznoszące się ponad Fonyód.

Kolejny punkt na szlaku to Badacsony délkelet. Tu w przeciwieństwie do przebytego dotąd szlaku zrobiło się bardzo tłoczno, a to za sprawą bliskości ulicy Kisfaludy Sándor i najkrótszego wariantu szlaku na wieżę widokową. Warto jednak wiedzieć, że parking przy końcu ulicy jest płatny 500 HUF za godzinę. Z punktu Badacsony délkelet do wieży widokowej mamy 650 metrów. Docieramy do niej w 20 minut. Z uwagi na fakt, że jest 1 maja i Węgrzy mają dzień wolny od pracy, pod wieżą oraz na niej jest sporo ludzi. Wiele osób grilluje i pije wino, bawiąc się w najlepsze i korzystając z pięknej pogody. Pomimo tłumów udaje nam się szybko dostać na wieżę widokową Kisfaludy-kilátó i podziwiać rozległe panoramy roztaczające się w okolicy Balatonu. 

Po zejściu z wieży kierujemy się w stronę Bazaltbánya. Tracąc na wysokości, podążamy leśną ścieżką. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, na punkt widokowy. Ścieżka oznaczona jest kolorem żółtym i literą S. Zdecydowanie warto poświęcić te kilka chwil i odbić na ten punkt widokowy. Wspaniale widać bazaltowe kolumny, a także stożki wulkaniczne w całej okolicy! Z punktu widokowego wracamy na szlak i wąską, miejscami stromą ścieżką schodzimy w dół. Ścieżka jest bardzo charakterystyczna — po lewej stronie mamy kamienny murek, a także sporo materiału skalnego, który jest efektem, wietrzenia bazaltowych kolumn. 

Docieramy do wypłaszczenia i skrzyżowania szlaków Kőbánya i skręcamy w lewo, na czerwony szlak. Wygodną leśną ścieżką przemierzamy kolejne metry, po drodze mijając punkty widokowe i tablice informacyjne o wulkanach nad Balatonem i ich powstawaniu. Dużym plusem są informacje w języku angielskim, co na Węgrzech nie zdarza się często! 30 minut od rozpoczęcia wędrówki czerwonym szlakiem docieramy do zabudowań. Skręcamy w prawo, na niebieski szlak i nim docieramy do miejsca, gdzie zaparkowaliśmy auto.

Szlak na wieżę widokową Eötvös Károly kilátó

Krótki, dedykowany na +/- 1 godzinę wędrówki szlak. Trasa jest pętlą, która prowadzi zarówno przez las, jak i przez piękną widokową polanę. Główny punkt wycieczki to wieża widokowa Eötvös Károly kilátó. Szlak ma długość 3 km, suma podejść to 123 metry. 
Parking: na leśnej dróżce przy szlaku, w jednej z zatoczek. Niestety nie znaleźliśmy w pobliżu żadnego oficjalnego parkingu. 

Wędrówkę rozpoczynamy przy żółtym szlaku/ścieżce edukacyjnej oznaczonej żółtym trójkątem na białym tle. Najpierw maszerujemy szeroką leśną drogą, następnie skręcamy w prawo i rozpoczynamy strome podejście. Miejscami szlak jest naprawdę bardzo stromy i kruchy! Po opadach deszczu może być wręcz problematyczny. Bardzo pomocne okazały się na tym podejściu kije trekkingowe, które zapewniały dodatkowe punkty podparcia.

Po pokonaniu stromego odcinka docieramy na punkt widokowy i stajemy na bazaltowych kolumnach. Skręcamy w lewo i wąską ścieżką idziemy w kierunku rozległej polany widokowej. Wiosną polana porośnięta jest soczyście zieloną trawą, drzewami i kolorowymi kwiatami. Widoki również są piękne! Przechodzimy przez całą długość polany i zgodnie ze znakami kierujemy się na wieżę widokową.

Tuż po opuszczeniu polany znajduje się podmokły teren i jezioro Bonta-to. Kawałek dalej stoi wieża widokowa Eötvös Károly kilátó. Z wieży roztacza się widok na jezioro, pola uprawne oraz charakterystyczne stożki wulkaniczne. Widać także rezerwat przyrody i charakterystyczną bazaltową skałę Hegyestű Geológiai Bemutatóhely.

Z wieży widokowej w kierunku zaparkowanego samochodu schodzimy niebieskim szlakiem. Najpierw leśną ścieżką. Następnie docieramy do klimatycznego buddyjskiego domku i szutrową drogą, przy której znajdują się pola winorośli i zabudowania docieramy do samochodu. 

Warto wiedzieć: planując wizytę na tym szlaku można tego samego dnia odwiedzić rezerwat przyrody Hegyestű Geológiai Bemutatóhely oraz formacje skalne Sea of Stones, Szentbékkálla. Wszystkie te atrakcje są dość blisko siebie.

Szlak na wzgórze i zamek Csobánc 

Poprowadzony pomiędzy soczyście zielonymi łąkami i polami porośniętymi winoroślą szlak. Trasa zaczyna się na parkingu przy cmentarzu w miejscowości Tapolca-Diszel. Najpierw wędrujemy asfaltem, a następnie skręcamy w prawo (obok skrzynek pocztowych) w polną drogą. Powoli nabieramy wysokości i wędrujemy w otoczeniu pól i niewielkich zabudowań. Szlak dość szybko raczy nas widokami zarówno na wzgórze Csobánc, jak i okolicę. Po +/- 40 minutach spokojnej wędrówki docieramy do punktu widokowego, przy którym znajduje się ławeczka. Stąd roztacza się panorama na jezioro Balaton, a także na pobliskie stożki wulkaniczne. Widok jest naprawdę piękny i chociaż podczas naszej wędrówki było dość pochmurno, to i tak uważamy, że widokowo to jeden z najpiękniejszych szlaków trekkingowych nad Balatonem! W pogodny dzień widoki te z pewnością zachwycają jeszcze bardziej. 

Zamek Csobánc

Po krótkim postoju w punkcie widokowym ruszamy w stronę zamku. Ścieżka cały czas jest bardzo widokowa i przyjemna. Po 15 minutach wędrówki docieramy do szlakowskazu z nazwą zamku. Chwilę później stajemy na szczycie Csobánc i zwiedzamy zakamarki zamku, a raczej jego pozostałości. Widoki są super, także zdecydowanie polecamy się tu przejść! W pogodny dzień wzgórze jest nie tylko świetnym punktem widokowym, ale także dobrym miejscem na piknik czy obcowanie z naturą. Do samochodu wracamy taką samą trasą. 

  • Długość szlaku w dwie strony: 4,5 km
  • Czas przejścia w dwie strony + przerwa na szczycie: 2 godziny  
  • Suma wzniesień: 234 metry.

Trasy rowerowe nad Balatonem: Keszthely — Zalaszántói Budda Sztupa

Nad Balatonem i w okolicy jeziora wytyczono wiele ścieżek rowerowych. Najpopularniejsza z nich to okrążająca jezioro — Balatoni Bringakörút lap. Jej długość to 204,44 km. 

My podczas długiego weekendu nad Balatonem wybraliśmy się na trasę pętlę z Keszthely do największej buddyjskiej stupy w Europie — Zalaszántói Sztupa. Trasa oznaczona jest numerem 13 i przebiega zarówno przez tereny zielone: lasy, pastwiska, jak i miasteczka i wioski. Dość spory fragment wiedzie główną szosą. Jednak kierowcy są przyzwyczajeni do obecności rowerzystów, dzięki czemu nie czuliśmy się niebezpiecznie. 

W trakcie wycieczki zatrzymaliśmy się w miasteczku Zalaszántó na obiad w knajpce Bistro87, którą bardzo polecamy. Dobre jedzenie, miła obsługa i bardzo przystępne ceny — zdecydowanie niższe niż bliżej brzegu 🙂 

Szlaki trekkingowe nad Balatonem — poglądowa mapa

Na mapie zaznaczone są parkingi, przybliżony przebieg szlaków, wieże widokowe, szczyty, na które wchodziliśmy. Dodatkowo najważniejsze punkty z trasy rowerowej oraz miejsca, w których jedliśmy obiad i je polecamy.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 16

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności