Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Szlaki trekkingowe nad Balatonem
5
(5)

Szlaki trekkingowe nad Balatonem rozsiane są z każdej strony jeziora i prowadzą zarówno przez gęste, pachnące lasy, jak i po widokowych zboczach stożków wulkanicznych. Podczas pobytu nad „węgierskim morzem” mieliśmy okazję przejść kilka szlaków trekkingowych z widokiem na Balaton. W tym wpisie podzielimy się pomysłami na wędrówki nad Balatonem, a także podpowiemy, jakim aktywnościom sprzyja urlop nad Balatonem.

Wszystkie parkingi, polecane restauracje i miejsca na szlakach są zaznaczone na mapie, która znajduje się na dole wpisu.

Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Z dalszej części wpisu dowiesz się między innymi:

  • Jak powstał Balaton i skąd nad Balatonem wzięły się stożki wulkaniczne, 
  • Które szlaki trekkingowe nad Balatonem warto przejść, 
  • Gdzie w okolicy Balatonu warto wybrać się na wycieczkę rowerową.

Jak powstał Balaton? 

Jezioro Balaton to największe jezioro Europy Środkowej o średniej głębokości 2.5 metra. Od wieków przyciąga swoim łagodnym klimatem, pięknem krajobrazu i możliwością spędzenia atrakcyjnego urlopu czy długiego weekendu. Balaton ma kształt podłużnej misy, którą wypełniają turkusowo-błękitne wody. Misa ta, a dokładnie rów tektoniczny powstał na skutek ruchów terenu, będących efektem działalności wulkanicznej. Ta uaktywniła się 3-4 miliony lat temu, w czasie, kiedy wypiętrzały się Karpaty. I właśnie wtedy, tereny dookoła dzisiejszego jeziora Balaton na skutek wypływu lawy i tworzenia się bazaltowych kopuł, przybierały swój aktualny kształt. 

Cały ten proces sprawił, że dziś, w szczególności po północnej stronie jeziora możemy podziwiać piękny krajobraz, usłany wygasłymi, bazaltowymi stożkami wulkanicznymi. Dodatkowo tereny te są zasobne w minerały. To z kolei spowodowało, że na bazaltowych zboczach wykształciły się żyzne gleby. Nie umknęło to winiarzom, którzy świetnie wykorzystali potencjał i obsadzili wzgórza winoroślą. Aktualnie winnice nad Balatonem przyciągają wielu turystów i miłośników dobrego wina. 

Stożki wulkaniczne nad Balatonem są nie tylko fantastycznym elementem krajobrazu, ale także idealnym miejscem na piesze wędrówki z widokiem na jezioro Balaton i okolicę. Z powodzeniem na wielu z nich można poruszać się rowerem. 

Ciekawostka: Balaton jest jeziorem bezopływowym, a parowanie znacznie przewyższa opady, co spowodowane jest warunkami klimatycznymi. Główna rzeka, która zasila Balaton to rzeka Zala. Ponadto Balaton zasilany jest źródłami podziemnymi i okolicznymi mniejszymi rzekami i potokami.

Balaton — szlaki trekkingowe na Półwyspie Tihany 

Półwysep Tihany uważany jest za najpiękniejsze miejsce nad Balatonem. Nie bez powodu, bo ten wcięty w jezioro cypelek naprawdę potrafi zachwycić. Szczególnie w słoneczny dzień, kiedy wody w jego okolicy przybierają turkusową barwę. Jego urodę doceniono już w 1952 roku. Wtedy Tihany zostało pierwszym na Węgrzech obszarem chronionym. Ciekawostką jest, że Półwysep Tihany tworzy największe przewężenie na Balatonie, a w jego okolicy znajduje się największa, 12-metrowa głębina na jeziorze.
Tihany słynie z lawendy, upraw papryki, uroczych domków z dachami pokrytymi strzechą, a także upraw czerwonych odmian winorośli. Na półwyspie poprowadzono kilka szlaków pieszych i rowerowych. Są tu także wieże widokowe, z których podziwiać można całą okolicę. 

Szlaki trekkingowe nad Balatonem
Szlaki trekkingowe nad Balatonem — w szczególności te na Półwyspie Tihany pozwalają na podziwianie piękna okolicy. Dodatkowo kolor wody w okolicy cypelka potrafi zachwycić!

Żółty szlak z Sajkod na stożki wulkaniczne i wieżę widokową

Żółty szlak pieszy z Sajkod na stożki wulkaniczne Nyereg i Csucs i wieżę widokową Ortorony-kilato. Przepięknie poprowadzony i bardzo dobrze oznaczony szlak, który najpierw, przyjemną leśną ścieżką prowadzi na wieżę widokową Ortorony-kilato. Z wieży podziwiać można położone na Półwyspie Tihany dwa bezodpływowe jeziorka Kulso-to i Belso-to. Jeziorka wypełniają stare kratery wulkaniczne. Kulso-to jest ostoją wielu gatunków ptaków i podlega ścisłej ochronie. Belso-to uwielbiane jest przez wędkarzy i turystów, którzy chętnie nad nim wypoczywają. 

  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem
  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem
  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Po zejściu z wieży widokowej kierujemy się ku stożkowi Csucs-hegy i jest to moim zdaniem najpiękniejsza część wędrówki. Widokowy szlak prowadzi uroczą ścieżką zlokalizowaną blisko krawędzi stożków wulkanicznych, które porośnięte są soczystą zielenią i kępkami różowych, puchatych roślin. Widok na jezioro Balaton i okolice jest fantastyczny! Szlak prowadzi raz pod górę, raz w dół. Co chwilę mijamy punkty widokowe i bazaltowe formacje skalne. Miejscami szlak jest kruchy i sypki, dlatego polecam mieć na nogach odpowiednie w teren obuwie! Po zejściu ze stożków wulkanicznych można albo wrócić na parking przez las, albo drogą, która wiedzie wzdłuż brzegu jeziora.

Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Moim zdaniem jest to najpiękniejszy szlak trekkingowy nad Balatonem. Jeśli podczas pobytu macie do wyboru tylko jeden szlak, to rekomenduje właśnie ten. 

Parking: do wyboru jest albo płatny parking nieopodal plaży, z którego my skorzystaliśmy albo bezpłatny parking, który znajduje się przy głównej drodze nr 71. Wtedy na wieżę widokową idzie się od strony tego parkingu. My bezpłatnego parkingu nie zauważyliśmy, dopiero po trekkingu zorientowaliśmy się, że jest takie miejsce 🙂

Zielony szlak z miasteczka Tihany na widokowe wzgórze Óvár-tető i do skalnych pustelni Barátlakások

Szlak rozpoczyna się w miasteczku Tihany, tuż obok płatnego parkingu: Fizetős Parkoló. Najpierw wąską trawiastą, a później leśną ścieżką wchodzimy na punkt widokowy Óvár-tető. Z punktu tego roztacza się bardzo ładny widok na jezioro Balaton, jeziorko Belso-to, położone w dole winnice i okolicę wieży widokowej Ortorony-kilato, do której prowadzi wspomniany w poprzednim akapicie żółty szlak. Następnie, wciąż racząc nas pięknymi widokami, szlak biegnie wzdłuż winnicy.

  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem
  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem
  • Szlaki trekkingowe nad Balatonem

Kilka minut później wprowadza nas do lasu, aby po chwili znów zachwycić widokami. Po kilku minutach docieramy do jednego z najsłynniejszych miejsc na szlaku — Barátlakások wydrążonych w bazaltowych tufach skalnych pustelni. Niegdyś miejsce to było z dużym prawdopodobieństwem zamieszkiwane przez mnichów z Rusi Kijowskiej. W okolicy znajduje się źródło, które niegdyś nazywano „ruskim”, a aktualnie nosi nazwę źródło Cypriana.

Dalsza część szlaku to ponownie wędrówka przyjemną, leśną ścieżką, która finalnie doprowadzi nas nad brzeg Balatonu i w okolice opactwa benedyktynów. 

Szlaki trekkingowe nad Balatonem — Szent György-hegy

Balaton — widokowy szlak trekkingowy na wzgórze Szent György-hegy

Piękny widokowo i urozmaicony o ciekawe formacje skalne szlak na wzgórze Szent Györgyhegy. Szlak pętla rozpoczyna się na bezpłatnym parkingu i prowadzi najpierw leśną ścieżką na szczyt stożka wulkanicznego György-hegy. Po drodze mijamy punkty widokowe, pola winorośli i kilka zabudowań.

Druga część szlaku to wędrówka ku bazaltowym formacjom skalnym Bazaltorgonák. Piękne, wysokie bazaltowe kolumny najpierw można podziwiać z góry — łatwo je przeoczyć! Następnie stromym zejściem schodzimy do podnóża wulkanicznych tworów. Dla miłośników geologicznych smaczków Bazaltorgonák będą nie lada gratką. Tego typu formacje kojarzone są przede wszystkim z Islandią, ale bez problemu spotkać je można bliżej Polski 🙂 

Zejście szlakiem od Bazaltorgonák jest bardzo kruche i strome — zalecam ostrożność! Dalsza trasa prowadzi ku rumoszowi skalnemu, który powstał na skutek erozji Bazaltorgonák. W tym miejscu można poczuć przyjemny — szczególnie w upalne dni chłód, który wydobywa się z jaskini smoczej/lodowej – Sárkány-lik -, zlokalizowanej pod rumoszem skalnym. Jaskinia ma 10 metrów głębokości. Pokryta bazaltowymi głazami gromadzi w szczelinach śnieg, który często utrzymuje się do lata.
Ostatni odcinek szlaku to łatwa wędrówka szeroką leśną ścieżką, która najpierw doprowadza do zabudowań, a następnie skręca w lewo i zmierza ku bezpłatnemu parkingowi. 

Mapa szlaku

Szlaki trekkingowe nad Balatonem — wejście na wieżę widokową Fülöp-hegyi Millenniumi kilátó

Krótki, ale bardzo treściwy szlak prowadzący na oryginalną w kształcie wieżę widokową Fülöp-hegyi Millenniumi kilátó

Znakowany na czerwono szlak biegnie od niewielkiego parkingu i prowadzi najpierw leśną ścieżką, następnie stromymi schodkami. Schodki te ustabilizowane są deskami. Na szlaku są momenty, kiedy stroma ścieżka staje się dość wąska. O ile na suchym podłożu idzie się stabilnie, to w trakcie opadów deszczu lub tuż po opadach, szlak może przysporzyć trochę problemów. Zanim dotrzemy do celu, to mijamy punkt widokowy z ławeczką. 

Z wieży roztaczają się bardzo ładne widoki w kierunku Basacsony i okolicznych wzgórz.
Uwaga — w czerwcu 2022 tuż przy wejściu na wieżę widokową latało dużo szerszeni, które przy drzwiach zrobiły sobie gniazdo! 

Szlaki trekkingowe nad Balatonem
Powulkaniczny krajobraz północnego wybrzeża Balatonu. Widok z wieży Fülöp-hegyi Millenniumi kilátó.

Trasy rowerowe nad Balatonem: Keszthely — Zalaszántói Budda Sztupa

Nad Balatonem i w okolicy jeziora wytyczono wiele ścieżek rowerowych. Najpopularniejsza z nich to okrążająca jezioro — Balatoni Bringakörút lap. Jej długość to 204,44 km. 

My podczas długiego weekendu nad Balatonem wybraliśmy się na trasę pętlę z Keszthely do największej buddyjskiej stupy w Europie — Zalaszántói Sztupa. Trasa oznaczona jest numerem 13 i przebiega zarówno przez tereny zielone: lasy, pastwiska, jak i miasteczka i wioski. Dość spory fragment wiedzie główną szosą. Jednak kierowcy są przyzwyczajeni do obecności rowerzystów, dzięki czemu nie czuliśmy się niebezpiecznie. 

W trakcie wycieczki zatrzymaliśmy się w miasteczku Zalaszántó na obiad w knajpce Bistro87, którą bardzo polecamy. Dobre jedzenie, miła obsługa i bardzo przystępne ceny — zdecydowanie niższe niż bliżej brzegu 🙂 

Szlaki trekkingowe nad Balatonem — poglądowa mapa

Na mapie zaznaczone są parkingi, przybliżony przebieg szlaków, wieże widokowe, szczyty, na które wchodziliśmy. Dodatkowo najważniejsze punkty z trasy rowerowej oraz miejsca, w których jedliśmy obiad i je polecamy.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności