MALEZJA

Tunku Abdul Marine Park – jednodniowa wycieczka z Kota Kinabalu.

Tunku Abdul Marine Park to park narodowy zlokalizowany nieopodal miasta Kota Kinabalu.
W jego skład wchodzi pięć wysp: Gaya, Manukan, Mamutik, Sapi i Sulug. Miejsce jest idealne na jednodniowy wypad z miasta.

Koszty wycieczki i transport na wyspy.

Na wyspy z portu w Kota Kinabalu płynie się około 20 minut motorówką. Motorówki wypływają z portu Kota Kinabal Ferry Terminal/Jesselton Point, tam też kupisz bilety na motorówkę.
Koszt wycieczki motorówką dla jednej osoby w dwie strony to 30 MYR. W tej cenie wliczony jest pobyt na jednej wyspie. Każda kolejna wyspa to 10 MYR dodatkowej opłaty (za transport motorówką). Bilet wstępu do Parku Narodowego to koszt 20 MYR od osoby, niezależnie od tego ile wysp w danym dniu odwiedzisz. Wypożyczenie maski i rurki do snorkelingu w biurze podróży to koszt 10 MYR od osoby.

Organizacja wycieczki wygląda następująco: z marszu można iść do jednego z dziesiątek biur podróży zlokalizowanych w porcie. Na miejscu jest bardzo gwarno, tłoczno i chaotycznie. Każdy ze sprzedawców będzie starał się sprzedać Wam swoją wycieczkę, mówiąc, że jego łódka odpływa już za chwilę. Jest to stały chwyt marketingowy, a łódki kursują dosłownie co kilka minut. W głównym holu sprzedażowym panuje największy chaos, dlatego polecam Wam pójść do jednego z biur podróży zlokalizowanych w bocznym korytarzu. Ceny w każdym biurze podróży są takie same.

Które wyspy wybrać na jednodniową wycieczkę?

Spośród pięciu wysp zdecydowaliśmy się na zobaczenie dwóch – Manukan i Mamutik.
Kilka dni wcześniej moja teściowa była na wyspie Sapi i z jej relacji wynikało, że jest to bardzo zatłoczone miejsce.

Manukan

Manukan okazała się być wyspą dość oblężoną przez turystów. Było tam sporo osób, a ceny jedzenia bardzo wygórowane, dlatego jeśli nie chcecie przepłacać to weźcie sobie przekąski ze sobą 😉  Wszystko jednak wynagradza piękna piaszczysta plaża i przezroczysta woda. Odchodząc kawałek od przystani można znaleźć pustą plażę i skrawek morza tylko dla siebie. Na Manukan zabawiliśmy około 2 godzin i przeprawiliśmy się motorówką na wyspę Mamutik. Transfer trwał około 5 minut.

Mamutik

Wyspa Mamutik jest najmniejszą spośród wysp w parku. Tym samym okazała się być (może przypadkiem) bardzo spokojną. Po godzinie 13 kiedy przypłynęliśmy było dość mało ludzi, nie grała głośna muzyka, brak było pisków i krzyków. Bardzo przyjemne miejsce. Bez problemu znaleźliśmy kącik w cieniu drzew na plaży, gdzie można było oddać się błogiemu leżakowaniu lub czytaniu książki, kąpieli w morzu i bujania na falach. Ale uwaga, przy brzegu są skały i kawałki rafy koralowej, zalecam więc wchodzić do wody bardzo ostrożnie, bo o ubicie palca nie trudno 😉

Leżenie, leżeniem ale ileż można?! Udaliśmy się więc na spacer po wyspie, i niestety naszym oczom ukazał się smutny widok. Śmieci na plaży, w tym nawet zużyte pieluchy. W wodzie pływające woreczki, butelki, pety. Papierki po batonach powciskane pomiędzy szczeliny skał przy plaży – kiepski widok. Na plaży znalazłam reklamówkę, która posłużyła mi za worek na śmieci i zaczęłam do niej zbierać leżące na plaży fanty. Ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu inni turyści również się przyłączyli i w kilka minut ogarnęliśmy bałagan na plaży 😉 Jak widać, da się. Wystarczy tylko dać przykład innym. I z tego miejsca ja bardzo Was zachęcam do takich działań 😉 Sprzątanie potrwa chwilę, a z każdym zebranym śmieciem zwiększacie szansę na niezjedzenie foliowej siatki czy plastikowej nakrętki przez żółwia lub inne zwierzę.

Na wyspie poza jej piaszczystą częścią można znaleźć także skalistą plażę, która wyglądem przypomina Seszele 😉 Plaża znajduje się po prawej stronie od molo (patrząc w jego stronę).

Przydatne informacje

Ostatni prom z wyspy Mamutki odpływa o godzinie 16.
Na wyspach jest baza noclegowa oraz baza nurkowa.
Zabierzcie koniecznie krem z filtrem oraz kapelusz/czapkę.

Udanego wypoczynku!

ZOBACZ TAKŻE

1 Comment

  1. Marcin says:

    Super wakacyjne klimaty! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *