MALEZJA

Kuching w pigułce. Co warto wiedzieć o mieście kotów na Borneo?

Kuching to miasto położone nad rzeką Sarawak, w północno zachodniej części malezyjskiego Borneo. Jest największym miastem stanu Sarawak i pełni rolę ośrodka administracyjnego.

Jak dostać się do Kuching?

Najprościej będzie samolotem. Z Kuala Lumpur i Singapuru codziennie kursują samoloty Air Asia, a lot w jedną stronę z bagażem można kupić za mniej niż 100 zł. Ceny bagażu rejestrowanego na tych trasach są niskie i wynoszą przykładowo dla lotu z/do Kuala Lumpur 25.60 MYR za bagaż o wadze do 15 kg, 31.80 MYR za bagaż o wadze do 20 kg. Dla lotu z/do Singapuru 60.48 MYR za bagaż do 20 kg. Poza tym na pokład można wnieść bagaż podręczny o wadze do 7 kg.
Jeśli lecicie z innego miejsca to ceny mogą być wyższe, ponieważ Air Asia ma różne ceny bagażu w zależności od wybranej trasy.

Formalności wizowe

Obywateli Polski obowiązuje w Malezji ruch bezwizowy. Na lotnisku wbiją Wam do paszportu pieczątkę upoważniającą do pobytu na terenie kraju przez 90 dni – dotyczy to oczywiście wizy turystycznej.

Lotnisko w Kuching

Lotnisko zlokalizowane jest w odległości 11 km od miasta. Z lotniska do centrum nie kursuje żaden autobus. Jedyną opcją dostania się do miasta jest przejazd GRABem lub łapanie stopa.
Na lotnisku znajduje się kantor, bankomaty oraz stoisko z kartami sim. Polecamy od razu zaopatrzyć się w taką z pakietem internetu, będzie Wam prościej zamówić GRABa i zlokalizować się w mieście.

Przejście i kontrola graniczna na lotnisku

Sarawak ma własną autonomię imigracyjną. Oznacza to, że nawet jeśli przylatujecie z innej części Malezji (spoza stanu Sarawak) musicie ponownie przejść przez kontrolę graniczną. Dla przykładu my w paszporcie mamy dwie pieczątki wjazdowe do Malezji z tego samego dnia. Jedną z Kuala Lumpur (przylecieliśmy tam z Chiang Mai), drugą z Kuching.

Transport w Kuching

Jedynym słusznym środkiem transportu w Kuching jest GRAB. Komunikacja miejska funkcjonuje tu jak widmo. Autobusy niby są, niby mają jakiś rozkład, ale nikt tego nie przestrzega. Idąc na przystanek macie 50 % szans na to czy autobus przyjedzie czy nie 😀
Dlatego jeśli wybieracie się gdzieś za miasto, a nie macie auta lub skutera to polecamy nie tracić czasu i od razu zamówić sobie GRABa 😉
Inna bajka to transport wodny. Aby dostać się na drugą stronę rzeki, najprościej jest przeprawić się łódką. Można oczywiście skorzystać z jednego z dwóch mostów oraz pieszej kładki, ale przeprawa łódką w tym mieście to lokalna tradycja.

Noclegi

W pobliżu Waterfront i przy uliczkach w starym mieście znajduje się wiele hoteli i hosteli. My spędziliśmy w Kuching miesiąc i mieliśmy wynajęte na cały ten okres mieszkanie przez AirBnb. Mieszkaliśmy na osiedlu Chiong Ling Park.

Klimat i temperatury powietrza

Ze względu na panujący tu klimat równikowy, wilgotność powietrza wynosi na co dzień około 75% . Dużo. Temperatury także są wysokie. W ciągu dnia wahają się pomiędzy 26-35 stopni Celsjusza, a równikowe słońce dosłownie pali skórę. W nocy temperatury wynoszą niewiele mniej. Klimat jest wybitnie wilgotny i już po kilku minutach spaceru człowiek poci się jak szalony! Odczucia temperatury i wilgotności są atrakcją samą w sobie 😀 Jeśli mielibyśmy to uczucie do czegoś porównać, to byłoby to wejście do sauny parowej i wspinanie się w niej po schodach 😉

Pogoda w styczniu, czyli okresie monsunowym.

Styczeń w Kuching jest dość deszczowy, ale nie oznacza to że leje przez cały czas. Są dni kiedy pada tylko wieczorem, są dni kiedy pada tylko rano, ale są też dni kiedy leje jak z cebra przez cały dzień.
My będąc w Bako National Park doświadczyliśmy największej ulewy i burzy w swoim życiu. Padało wtedy przez kilkanaście godzin i cały czas opadom towarzyszyła burza. Przez miesiąc pobytu zdarzyły nam się cztery dni pod rząd kiedy nie spadła z nieba ani kropla.
Pomimo deszczu temperatury są wysokie i jest bardzo ciepło. Warto mieć przy sobie parasol. W pelerynce będziecie się gotować 😉

Dodatkowe informacje o Kuching

  • Waluta – ringgit, 1 MYR to około 0,93 zł.
  • Język – oficjalnym językiem jest malajski, ale każdy mieszkaniec Kuching mówi po angielsku. Lepiej lub gorzej, ale zawsze da się porozumieć. W restauracjach menu jest w języku angielskim w sklepie także nie ma problemu z porozumiewaniem się.
  • Pralnie – w mieście znajduje się kilka pralni czynnych 24 h na dobę. Ceny za bęben prania wahają się między 4-6 MYR (do 10 kg). Suszarka kosztuje około 5 MYR za 25 minut.

Bezpieczeństwo w Kuching

Kuching jest bezpiecznym miastem. W ciągu dnia nic Wam nie grozi, ale kilka osób ostrzegało nas przed spacerowaniem po mieście w nocy. Warto jednak zachować ostrożność i mieć oczy dookoła głowy. Szczególnie na targach lub spacerując blisko ulicy. Nigdy spacerując blisko ulicy nie trzymajcie telefonu komórkowego w ręce, bo w całej Malezji (jak i Azji Pd-Wsch) zdarzają się kradzieże ze skuterów. Bandyci wyrywają z rąk telefony lub torebki i nie zważając na ofiarę uciekają, często zostawiając ją leżącą na chodniku lub ulicy.

Co zobaczyć w Kuching?

Waterfront

Przede wszystkim warto wybrać się na spacer nad rzekę. Tutejszy deptak nazywany jest Waterfront. Za dnia nic specjalnego się tam nie dzieje, natomiast wieczorem miejsce tętni życiem. Wtedy mieszkańcy wychodzą na spacer i jedzą kolację nad rzeką.
Atrakcją Waterfront jest piesza kładka łącząca południową część miasta z częścią północną.
Najbardziej charakterystycznym punktem w mieście jest budynek New Sarawak State Legislative Assembly Building położony nad rzeką. To w nim spotykają się wszystkie szychy z Sarawaku i podejmują decyzje polityczne.
Inną ciekawą budowlą jest Square Tower – budynek z 1879 roku, który pełnił rolę więzienia, następnie twierdzy, a obecnie znajduje się w nim restauracja. Przy Waterfront znajduje się Chińskie Muzeum oraz stary budynek sądu.
Z pieszej kładki nad rzeką możecie podziwiać piękne, czerwone zachody słońca i panoramę miasta.

Murale

Mury wielu budynków w Kuching zdobią piękne i kolorowe murale. Tematyka jest silnie związana z Borneo. Malunki przedstawiają roślinność i zwierzęta charakterystyczne dla tej części świata – nosacze, kolorowe ptaki dzioborożce, orangutany, a także koty. Poza muralami można oglądać kilka instalacji artystycznych np taczkę z orangutanami. Najwięcej murali znajduje się w okolicy India Street.

Pomniki kotów

Ze względu na podobne w języku malajskim brzmienie słowa “kot” i nazwy miasta, Kuching nazywane jest “miastem kotów”. W centrum mieści się kilka pomników tych zwierząt, a przeróżne kocie akcenty można odnaleźć spacerując uliczkami miasta.

Muzeum Sarawak

Obecnie 3/4 muzeum jest zamknięte, ale można wstąpić do części zoologicznej i tam zaznajomić się z gatunkami zwierząt, które zamieszkują Borneo. Mała, dość wiekowa, ale ciekawa wystawa.
Wstęp darmowy.
W trakcie budowy jest nowe muzeum, którego otwarcie planowane jest na rok 2020.

Ogród botaniczny z orchideami

W północnej części miasta, zaraz obok New Sarawak State Legislative Assembly Building znajduje się Orchid Park Kuching. Jest to ogród botaniczny w którym rosną głównie orchidee. Miejsce jest bardzo przyjemne i zadbane. Wstęp darmowy.

Co można robić w Kuching?

Popłynąć w rejs po rzece Sarawak podczas zachodu słońca

Wybierzcie się na rejs po rzece. Ten o zachodzie słońca będzie najbardziej spektakularny. Rejsy można kupić w budkach przy Waterfront. Ceny godzinnego rejsu zaczynają się od 19 MYR za osobę. Jeśli chcecie wybrać się na romantyczny rejs we dwoje to taka przyjemność kosztuje 30 MYR za osobę (łódka jest ta sama).

Popłynąć w rejs z Buntal Village rzekami Borneo

To jest atrakcja, którą polecamy Wam w 100 %. Z całego serca i z czystym sumieniem. Nic komercyjnego, prywatna łódka lokalnego rybaka. My namiary na Pana Łódkę o imieniu Iswandi dostaliśmy od Marty poznanej przez Instagram – dzięki Marta! Rejs rybacką łódką kosztował nas 120 MYR za osobę, trwał prawie 4 godziny i był genialny! Iswandi umawia się z Wami w wybranym miejscu (jest opcja odebrania Was z hotelu) i zawozi do wioski gdzie mieszka. Stamtąd ruszacie w rejs podziwiając lasy namorzynowe, kolorowe ptaki, langury, rodziny nosaczy, delfiny rzeczne (my niestety nie widzieliśmy 🙁 ). Dopływacie do jednej z wiosek na wodzie, tam można wybrać się na krótki spacer i Iswandi opowiada o tym miejscu.

Wioska mieści się na małej wyspie Pulau Salak i jeszcze do niedawna nie miała dostępu do prądu i wody. Obecnie już ma, ale jedyną opcją dostania się do tej wioski jest przypłynięcie drogą wodną. Nie ma tu żadnej innej drogi dojazdowej.
Podczas powrotu obserwujecie piękny zachód słońca, układające się do snu nosacze, a nocą oglądacie świetliki, które ozdabiają drzewa nad rzeką. Świetlików są setki i mienią się niczym bożonarodzeniowa choinka – coś wspaniałego! Jeśli będziecie mieć szczęście to zobaczycie krokodyle. Nam się niestety nie poszczęściło.

Wybrać się na spacer po mieście w poszukiwaniu historycznych miejsc i klimatycznych knajpek

Kuching ma bogatą historię, której ślad można znaleźć w cały mieście. Dawno, dawno temu na tych terenach żył przystojny James Brooke. Miasto zawdzięcza mu swój rozwój i chętnie oddaje cześć poprzez tablice upamiętniające jego rządy czy też nazwy restauracji 😀

Pójść na spacer w miejskim parku

W Kuching znajduje się kilka miejskich parków, które wprost zachwycają bujną i zieloną roślinnością. W parkach znajdują się ławki, gdzie można usiąść z książką, a także place zabaw dla dzieci. Najbliżej centrum znajduje się Reservoir Park.

Polecane restauracje i kawiarnie

Przede wszystkim w Kuching spróbujcie tradycyjnej zupy „laksa sarawak”.

Poh Seng Caffee

To tu jedliśmy najlepszą laksę w Kuching. Serwuje ją miła pani, która ma swoje malutkie stoisko w tym food courcie. Przyjdźcie tu rano, bo laksa serwowana jest w Malezji głównie jako danie śniadaniowe. Cena za miskę zupy to 6 MYR.
Miejsce to znajduje się na osiedlu gdzie mieszkaliśmy – Ching Ling Park.
Laksa jest to zupa z curry i mleczka kokosowego. Podawana z makaronem, omletem z jajka pokrojonym w paski, krewetkami i kawałkami kurczaka. Do tego dodaje się limonkę oraz pastę chilli.

Ceylonese

Nasza ulubiona restauracja z kuchnią cejlońską. Serwują przepyszny naan z serem (12 MYR) oraz pieczone warzywa w aromatycznym sosie (10 MYR). Koniecznie się tam wybierzcie!

Borneo Delight

Lokalna kuchnia w wersji klasycznej i wegetariańskiej. Laksa kosztuje 7 MYR, mrożona herbata z cytryną 2.5 MYR.

Life Recipes

Wegetariańska restauracja serwująca genialne curry z ziemniakami i grzybami – palce lizać!

Black Bean Caffee

Mała kawiarnia serwująca kawę z lokalnych upraw, a także z plantacji w Indonezji. Gorące latte kosztuje tu 6.5 MYR. Lokal jest bardzo mały ale klimatyczny.

The Coffee Garden

Najlepsza według nas kawiarnia w Kuching. Znajduje się nieopodal pomnika kotów, w małym lokalu przylegającym do centrum handlowego. Gorąca latte w cenie 9.5 MYR

Kai Joo Cafe

Przyjemna kawiarnia w centrum miasta. Latte w cenie 9 MYR (kawa jest dość słaba, bardziej smakuje jak kakao).

COMMONS by Food Journal Group

Kawiarnia i restauracja znajdująca się obok starego budynku sądu w Kuching. Niesamowicie klimatyczna z eklektycznym wystrojem. Kawa jest pyszna, ale cena już niestety wyższa niż w innych miejscach (12 MYR za caffee latte).

Miejsca do pracy zdalnej

Jeśli tak jak my wybieracie się do Kuching na dłużej i potrzebujecie wynająć sobie biurko do pracy zdalnej to z czystym sumieniem możemy Wam polecić miejsce z którego my korzystaliśmy.
Lokal nazywa się MY PLACA i jest bardzo przyjemny. Właścicielka jest bardzo przyjazną i rozmowną osobą. Do dyspozycji w biurze jest kilka stanowisk typu boxy, dwa duże stoły przy których mieści się kilka osób, sofa i fotele. Na wyposażeniu jest łazienka z prysznicem oraz kuchnia z ekspresem do kawy i lodówką. Miejsce jest też klimatyczne ze względu na fakt, że zostało przekształcone w coworking z salonu masażu 😉

Miesięczny pakiet kosztuje 125 MYR. Dzienne stawki wyglądają następująco: 6 MYR do 1 h korzystania z miejsca, 10 MYR za 1-2 h, 13 MYR za 2-3 h i 15 MYR za więcej niż 3h.
W cenie macie przekąski, kawę i herbatę. Pod biurem znajduje się restauracja, a za rogiem japońska knajpa. W odległości kilku minut spacerem są inne miejsca z jedzeniem.

Mapa

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *