TAJLANDIA

Chiang Mai – wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą.

Chiang Mai to jedno z najfajniejszych miast w jakim byliśmy! Jeśli planujecie podróż do Tajladnii, to wpadnijcie tam chociaż na kilka dni! Warto!

Gdzie znajduje się Chiang Mai?

Chiang Mai znajduje się w północnej Tajlandii, i leży nad rzeką Ping. Jest najważniejszym miastem tego regionu, ważnym centrum religijnym i kulturowym, i drugim największym miastem w Tajlandii. Ogólnie mówiąc, miasto jest bardzo przyjemne i przyjazne. Bardzo różni się od głośnego i chaotycznego Bangkoku. Nie ma tu wysokich drapaczy chmur, centrum skupia się w obrębie starych murów miasta (taki idealny kwadrat na mapie), tuż za centrum mieści się najbardziej rozsławiona wśród cyfrowych nomadów ulica Nimman Road (Nimmanhemin), wraz z centrum handlowym MAYA, a dookoła miasta wznoszą się zielone tereny, na których mieszczą się plantacje kawy arabiki.

Co można robić w Chiang Mai?

W mieście znajduje się bardzo dużo świątyń. Każda jest inna, ciekawa i z pewnością warto wstąpić chociażby do kilku. Zwyczajnie wyjdźcie na ulicę, i ruszcie przed siebie. Będziecie mijać sporo świątyń i sami zobaczycie, która Was zainteresuje i do której chcecie wejść. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze. Do świątyń nie można wejść z odkrytymi ramionami, kolanami i brzuchem. Całe szczęście nie trzeba zakrywać się od stup do głów na cały dzień. Przed wejściem do świątyń, można odziać się w chustę, którą dostaniecie za darmo.

W niedzielę odbywa się tu Sunday Night Market – największy targ z lokalnymi wyrobami, jedzeniem, rękodziełem, ubraniami. Jeśli tylko macie taką możliwość, to zaplanujcie sobie wizytę w mieście, tak, aby obejmowała niedzielę. Wtedy też zamykane są główne ulice w centrum miasta, rozstawiane są stragany, jest głośno, kolorowo i smacznie. Od razu Wam powiem, że jeśli szukacie jedzenia to idźcie prosto do jednej ze świątyń. Tam właśnie serwują posiłki.

Idźcie na kawę! Koniecznie, nawet jeśli nie jesteście kawoszami, to smak tutejszej kawy z pewnością Was zachwyci. Świetną kawę serwują między innymi w tych kawiarniach. Resztę zaznaczę na mapie zielonym kolorem 😉 

Wybierzcie się na jeden ze szlaków trekkingowych w mieście! Polecamy z całego serca Monk’s Trail.
Popularnym celem wycieczek jest górująca nad miastem świątynia Doi Suthep. Nam jednak to miejsce nie przypadło do gustu. Jest tam bardzo, bardzo turystycznie, miejsce jest zatłoczone, a w dodatku „atrakcją” są tam małe dzieci, które zarabiają na robieniu sobie zdjęć z turystami. 

Natomiast możemy Wam polecić taras widokowy, który znajduje się mniej więcej w połowie drogi z Chiang Mai do Doi Suthep – zarówno w dzień, jak i w nocy możecie podziwiać panoramę miasta. 

Co zjeść w Chiang Mai i gdzie napić się dobrej kawy?

Wybierzcie się do jednej z kawiarni serwującej niesamowicie aromatyczną kawę arabikę. Dla nas numerem jeden jest kawiarnia Akha Ama, gdzie za 50 THB można wypić przepyszną latte.

Miejsc gdzie można zjeść śniadanie jest kilka. Wszystkie zaznaczam Wam na mapie na dole strony na niebiesko.

Na obiad lub kolację, koniecznie spróbujcie “khao soy” czyli pysznej, kremowej zupy, z nutą mleczka kokosowego i makaronem jajecznym. Makaron w zupie występuje w dwóch wariantach – gotowany i prażony. Khao soy dostaniecie w wersji klasycznej, czyli z kurczakiem oraz w wersji wegetariańskiej (z tofu i grzybami). Najlepsze wegetariańskie khao soy dostaniecie w Lada Vegetarian Food, cena 50 THB. Natomiast najlepsze klasyczne khao soi, z nogą z kurczaka dostaniecie w Khao Soi Mae Sai.

W Chiang Mai ulicznych straganów, food courtów i restauracji jest naprawdę dużo. Będziecie mieli w czym wybierać! 
Kolorem bordowym na mapie, zaznaczyłam Wam nasze ulubione markety z jedzeniem.

Transport w Chiang Mai.

Najpopularniejszym środkiem transportu w Chiang Mai jest skuter. Natomiast popularnym lokalnym środkiem transportu w Chiang Mai są czerwone taksówki-pickupy “songthaew”. Widnieje na nich cena od 30 THB za kurs, kierowca zatrzymuje się we wskazanym przez Was miejscu. Songthaew jeżdżą w obrębie miasta, jak i poza nim np. do świątyni Doi Suthep.
My z nich nie korzystaliśmy, ponieważ na cały okres pobytu mieliśmy pożyczony skuter, ale bardzo dużo osób poruszało się właśnie tymi pojazdami.
Bardzo dobrze działa także GRAB oraz lokalne taksówki.

Lotnisko w Chiang Mai.

Lotnisko jest zlokalizowane blisko miasta, i codziennie usłyszycie i będziecie widzieć startujące i lądujące samoloty. Dojazd taksówką z lotniska do miasta kosztuje 150 THB, i jest to stała cena. Można również złapać GRABa. My za dojazd GRABem z mieszkania (Anchan 2) na lotnisko, zapłaciliśmy 177 THB (już z kodem zniżkowym).

Gdzie się zatrzymać?

Polecamy zatrzymać się jak najbliżej centrum. Najwygodniej Wam będzie zamieszkać w jednym z hoteli w obrębie starych murów miasta. Stamtąd piechotą dotrzecie do świątyń i na targi z jedzeniem. Konkretnego hotelu Wam nie polecimy, ponieważ my wynajęliśmy mieszkanie na cały miesiąc i z hotelami nie mamy żadnego doświadczenia. 

Przy okazji, jeśli zarezerwujecie nocleg za minimum 100 zł przez ten link, to dostaniecie na konto zwrot 50 zł ! I my też 😉 

Mapa, a na niej zaznaczone miejsca na śniadanie, obiad, kawę, targi z jedzeniem. Są tu tylko te miejsca, które Wam polecamy. 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *