Sucha Bela – szlak przez najpopularniejszy wąwóz w Słowackim Raju

Sucha Bela
5
(4)

Sucha Bela to malowniczy wąwóz w Parku Narodowym Słowacki Raj, przez który prowadzi jednokierunkowy szlak. Trasa urozmaicona jest drewnianymi kładkami, metalowymi platformami, klamrami i wysokimi drabinkami. Jeśli zastanawiasz się, gdzie udać się na ciekawy szlak, to Sucha Bela jest z pewnością dobrym wyborem. Miejsce to jest idealne na kilkugodzinną wycieczkę.

Podlesok — Sucha Bela początek szlaku i parking

Wędrówkę rozpoczynamy w Podlesoku — części wsi Hrabusice, obok której położony jest Słowacki Raj. Samochód parkujemy na pierwszym parkingu znajdującym się tuż przy szosie i kierujemy się w stronę Autocamping Podlesok. Cena za parking to 3 €. Tu też kupujemy bilety wstępu do Słowackiego Raju. 1,5 € za osobę. Przechodzimy przez mostek i skręcamy zgodnie ze znakami w prawo, w kierunku zielonego szlaku Sucha Bela. Mijamy budkę strażnika parku i wkraczamy do wąwozu.

Sucha Bela — opis szlaku przez wąwóz

Początkowo szlak prowadzi dnem potoku. Pierwsze urozmaicenia w postaci drewnianych kładek à la drabinek pojawiają się już po 3 minutach od wejścia do wąwozu. Kroczymy kładkami, które momentami są dość śliskie. Niektóre fragmenty wyposażono w łańcuch. Po 15 minutach wędrówki kładki ustępują miejsca metalowym klamrom.

Dalsza wędrówka to przyjemnie urozmaicona i wspaniała widokowo trasa. Wysokie ściany wąwozu, zieleń, przyjemny chłodek bijący od potoku. Do tego powalone drzewa i duże pnie, pod którymi lub nad którymi należy przejść. Fragmenty szlaku są wyposażone w „stupačky„, czyli metalowe platformy — element charakterystyczny dla Słowackiego Raju. Ciekawe przejścia i przeszkody wymuszają na nas czujność, jednocześnie sprawiając sporą frajdę. Jednak największe atrakcje wąwozu Sucha Bela są dopiero przed nami! Po mniej więcej 30 minutach wędrówki docieramy do zbiorowiska połamanych drzew, po których musimy wejść. Zalecam tu zachować ostrożność, bo miejscami jest ślisko!

Misove vodopady – pierwsze drabinki na szlaku

Przed nami pięknymi kaskadami spływa woda. To Misove vodopady, których wysokość sięga 25 metrów. Pięknie wydrążone w wapiennych skałach kotły eworsyjne wypełnia woda. Całość robi wrażenie! Tuż obok, po lewej stronie od wodospadów znajduje się ciąg metalowych drabinek. To pierwsze drabinki na szlaku, które musimy pokonać. Wzdłuż pierwszej drabinki zamontowano łańcuch. Druga, krótsza drabinka nie ma łańcucha. Ten znajduje się dopiero przy końcu. Można więc się złapać i asekurować przy wejściu na metalową platformę. Na drabinkach jest duża ekspozycja, szczeble są śliskie — warto więc uważać.

Sucha Bela drabinki
Misove vodopady i wysokie drabinki. W przeciwieństwie do wcześniej przebytej trasy tu wysokie drabinki stanowią wyzwanie dla niektórych turystów.

Kawałek dalej jest kolejne przejście. Najpierw pojawiają się metalowe platformy + łańcuch. Następnie metalowa drabinka — bez łańcucha. Po wejściu po drabince wchodzimy na metalowy mostek i kolejną drabinkę. Wchodzimy po niej, a następnie stajemy na metalowych platformach, które prowadzą nas w lewo, w kierunku wąskiej rozpadliny.

Chwilę później pojawiają się drewniane kładki, ponownie stupacky i wąskie platformy, po których wchodzimy do najwęższego miejsca na szlaku.

Okienkovy vodopad

Wychodzimy z wąskiej rozpadliny, a przed nami pojawia się kolejna wysoka drabinka, a nad nią naturalne skalne okno. Stroma drabinka nie jest ubezpieczona łańcuchem. Ten pojawia się dopiero nad drabinką i asekuruje przy przejściu przez skalne okno.

Korytovy vodopad

Ponownie wkraczamy na metalowe „stupačky„, które prowadzą nas w kierunku drabinki przy Korytovym vodopadzie. Jest ona dość krótka i spośród wszystkich drabinek na szlaku, najłatwiejsza do pokonania.

Dalsza trasa to wędrówka dnem wąwozu. Gdzieniegdzie pojawiają się metalowe platformy. Kroczymy w górę wąwozu, a szlak staje się coraz bardziej stromy. Stupacky i drabinki zostawiamy za sobą i kończymy 1,5-godzinne przejście przez wąwóz Sucha Bela.

Droga powrotna na Podlesok

Docieramy do rozwidlenia szlaków Sucha Bela Zaver. W tym miejscu znajduje się węzeł szlaków, wiata, w której można odpocząć, a także eko toalety. Wybieramy żółty szlak w kierunku Pod Vrtacim hrbom, gdzie docieramy w ciągu 30 minut. Żółty szlak prowadzi nas historyczną drogą: Glacka cesta. Był to szlak handlowy, znany już w średniowieczu. Łączył regiony Gemeru i Spiszu.

Na skrzyżowaniu Pod Vrtacim hrbom wybieramy czerwony szlak w kierunku Podlesoka. Prowadz on zarówno leśną ścieżką, która momentami usłana jest korzeniami drzew, jak i szeroką kamienistą drogą. Ostatni fragment czerwonego szlaku jest dość stromy. Pojawiają się na nim łańcuchy.

Informacje praktyczne

  • Dojazd do Słowackiego Raju: polecam w nawigacji wpisać „Autocamping Podlesok„.
  • Parking w Słowackim Raju kosztuje 3 €. Pierwszy parking znajduje się tuż przy szosie. Obok niego jest płatna toaleta.
  • Bilety wstępu można kupić już na parkingu. Koszt to 1,5 za osobę dorosłą. Są one sprawdzane przy wejściu na szlak.
  • Szlak przez wąwóz Sucha Bela jest najpopularniejszym szlakiem w Słowackim Raju. W sezonie bywa dość tłoczno. Warto wybrać się albo po sezonie wakacyjnym, albo wyjść na szlak około południa, kiedy pierwsza fala turystów przejdzie już przez wąwóz.
  • Jeśli chcesz wydłużyć wycieczkę, to polecam przejście Przełomem Hornadu. Trzeba wtedy zejść do Klastorisko chata i żółtym szlakiem zejść w kierunku Kláštorská roklina, ústie. Kolejno wybrać niebieski szlak na Hrdlo Hornádu i finalnie dotrzeć na Podlesok. Mapa proponowanego szlaku: https://mapa-turystyczna.pl/route/3e9g6

Sucha Bela — mapa szlaku

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności