Słowacki Raj — Velky Sokol. Najdłuższy i najgłębszy wąwóz w parku

Słowacki Raj Velky Sokol
5
(3)

Słowacki Raj — Velky Sokol: najdłuższy, najgłębszy i uważany za najbardziej dziki wąwóz w obrębie całego Parku Narodowego Słowacki Raj. Przez wąwóz biegnie jednokierunkowy, znakowany na żółto szlak turystyczny. Trasa poza walorami przyrodniczymi jest także ciekawa technicznie. Na szlaku do pokonania czekają na nas pionowe drabinki, metalowe platformy, drewniane kładki i przejścia po zbiorowiskach powalonych drzew.

W dalszej części wpisu znajdziesz:

  • Opis szlaku przez wąwóz Velky Sokol w Słowackim Raju,
  • Zdjęcia najciekawszych miejsc w roklinie Velky Sokol.
  • Mapę i wskazówki dotyczące parkingu w Słowackim Raju.

Słowacki Raj — Velky Sokol: opis szlaku

Wędrówkę rozpoczynamy na bezpłatnym parkingu przy węźle szlaków Blajzloch. Stamtąd kierujemy się szosą w stronę Sokol, horáreň, gdzie początek ma żółty szlak przez wąwóz Velky Sokol. Z parkingu to niespełna kilometr wędrówki. Po dotarciu do początku żółtego szlaku przy Sokol, horáreň, kupujemy bilety wstępu do Słowackiego Raju. Następnie ruszamy zgodnie ze znakami ku wąwozowi.

Przebieg szlaku można śmiało podzielić na trzy części:

  • Łatwa wędrówka dnem wąwozu, podczas której kilka razy przekroczymy potok i dotrzemy do miejsca Kamenné vráta, w którym wapienne ściany sięgają nawet 300 metrów,
  • ciekawe technicznie przejścia po zbiorowiskach powalonych drzew, kładkach, metalowych drabinkach i platformach,
  • wyjście z wąwozu i długie zejście czerwonym szlakiem od płaskowyżu Glac aż do parkingu.

Sokol, horáreň — Kamenné vráta

Szlak do wąwozu Velky Sokol prowadzi nasz początkowo szeroką, a chwile później wąską leśną ścieżką. Latem okolica porośnięta jest gęstą roślinnością. Podczas wędrówki do środkowej części wąwozu, która nazywa się Kamenné vráta kilka razy przekroczymy potok, przejdziemy po kładkach, a także pokonamy przeszkody z powalonych drzew. Miejscami ścieżka jest wąska i skalista, ale cały odcinek nie nastręcza trudności. Dodatkowym atutem jest soczysta zieleń, spokój, cisza i przyjemny chłód bijący od potoku, który docenić można w szczególności w ciepłe dni. Ten etap wędrówki zajmuje mniej więcej 1 godzinę.

Słowacki Raj Velky Sokol

Velky Sokol — wędrówka przez wąwóz

Kolejny odcinek żółtego szlaku: Kamenné vráta to zdecydowanie najciekawszy fragment całej trasy. Chwilę po tym jak wkroczymy pomiędzy wysokie skalne ściany, wędrówka staje się coraz bardziej urozmaicona. Wąwóz z każdym krokiem nieznacznie się zwęża. Pojawia się także coraz więcej przeszkód, które wymagają przejścia po powalonych drzewach, kilkukrotnym przekroczeniu potoku, wędrówkę po miejscami śliskich drewnianych kładkach.

Velky Sokol — drabinki i wodospady

Po 1 godzinie 20 minutach od rozpoczęcia wędrówki docieramy do pierwszej na szlaku metalowej drabinki. Poprowadzono ją wzdłuż wodospadu Maly vodopad, który ma wysokość 8,5 metra. Drabinka ubezpieczona jest liną poręczową, a jej przejście dla osób, które lubią takie atrakcje, z całą pewnością będzie czystą przyjemnością.

Po pokonaniu drabinki wychodzimy na metalowy mostek, który zamontowany jest nad progiem wodospadu. Kilka minut później czeka na nas kolejna atrakcja: metalowe platformy i pionowa metalowa drabinka. Żelazne udogodnienia znajdują się przy wodospadzie Velky vodopad, a ich pokonanie z pewnością wymaga więcej skupienia, niż wcześniejsza wędrówka.

Słowacki Raj Velky Sokol

Metalowe platformy, zwane przez Słowaków „stupačky” są zamontowane blisko ścian wąwozu, przez co, aby po nich przejść, trzeba się lekko odchylić. Miejsce to jest ubezpieczone łańcuchem. Tuż za platformami znajduje się metalowa drabinka, a właściwie dwie drabinki, które wprowadzają nas do wąskiego przejścia pomiędzy skałami. Całość wrażeń dopełnia szum wodospadu, którego kaskadę mamy po prawej stronie.

Dalsza wędrówka to bardzo ciekawe przejścia przez drewniane kładki i duże powalone pnie drzew. Wszystko to zlokalizowane jest w bardzo malowniczym i wąskim odcinku wąwozu. Całość wygląda przepięknie! Podczas wędrówki polecam raz na czas rzucić okiem za siebie. Wąwóz Velky Sokol w najwęższych miejscach ma naprawdę ciekawą formę. Mnie przypomina trochę Wąwóz Kraków, który oczywiście jest o wiele krótszy, aczkolwiek zdecydowanie łatwiej dostępny.

Po pokonaniu wszystkich niezwykle ciekawych przeszkód przechodzimy jeszcze kilka razy przez potok. Następnie docieramy do polnej ścieżki, która po kilku minutach wyprowadzi nas na szeroką drogę Glacka cesta. Tu kończy się żółty jednokierunkowy szlak przez wąwóz Velky Sokol.

Glacka cesta — Mala Polana — parking

Po dotarciu do drogi Glacka cesta kierujemy się czerwonym szlakiem w kierunku płaskowyżu Glac. Szeroka ubita droga prowadzi nas najpierw pod górę — będzie to ostatnie podejście na całej trasie. Kilkanaście minut później docieramy na płaskowyż Glac. Stamtąd podążamy w dalszym ciągu za czerwonymi znakami w kierunku Mala Polana i Sokol, horáreň. Po drodze mijamy wiaty oraz ławki, czyli miejsca odpoczynku na szlaku. Po 2 godzinach od rozpoczęcia wędrówki czerwonym szlakiem docieramy do skrzyżowania szlaków Palc. Kierujemy się w dalszym ciągu czerwonym szlakiem na Sokol, horáreň. W przeciwieństwie do przebytej trasy fragment, który musimy teraz przejść, prowadzi wąską i stromą ścieżką, która wije się zakosami. Zejście zajmuje nam 20 minut. Z tego miejsca wracamy na parking przy skrzyżowaniu szlaków Blajzloch.

Informacje praktyczne

  • Wstęp do Parku Narodowego Słowacki Raj to 1,5 euro — osoby dorosłe, 0,50 euro dzieci w wieku 6-15 lat i osoby mające powyżej 64 lat.
  • Velky Sokol — parking: można zaparkować albo w miejscowości Pila: 3 euro za dzień, albo w Blajzloch za darmo.
  • Szlak polecam osobom, które nie mają lęku wysokości i radzą sobie na technicznie wymagających trasach.
  • Na szlaku Grzesiek testował koszulkę techniczną od Droga Wolna. Świetnie sprawdza się podczas aktywności. Polecamy ich koszulki z czystym górskim sumieniem! 🙂

Słowacki Raj — Velky Sokol. Mapa szlaku

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności