Pha Chor – Tajlandzki „Wielki Kanion”.

0
(0)

Wiecie, że Tajlandia ma swój własny “Wielki Kanion”? Nie? Też nie wiedzieliśmy! Nawet do głowy nam nie przyszło, że ten kraj skrywa takie geologiczne perełki. A jednak!

Jak powstał kanion Pha Chor?

Dawno temu, płynęła tędy rzeka Ping. Na jej dnie osadzały się piaski, muły i otoczaki. 5 milionów lat temu, teren ten został wyniesiony i pofałdowany, a cały materiał osadzony na dnie rzeki został odsłonięty. Wszystko wyniosło się na wysokość 30 metrów i przez ten czas było poddawane erozji wiatru, słońca i deszczu. Dziś można gołym okiem oglądać osady starej rzeki. Kanion tworzy piękne formy w kształcie kolumn i całych ścian z widocznymi warstwami.
W skali geologicznej jest to młody twór, łatwo ulegający erozji, i jest dość zbudowany z miękkich skał. Obecnie rzeka Ping przepływa około 10 km od tego miejsca.

Gdzie znajduje się kanion i co warto zobaczyć?

Kanion Pha Chor znajduje się w Parku Narodowym Mae Wang, około 60 km od Chiang Mai. Droga z miasta jest bardzo nudna i mało atrakcyjna, za to sam kanion naprawdę robi wrażenie i warto się tu wybrać. Poza głównym kanionem można zwiedzić inne miejsca z identycznymi formami np. Gyu Seu Ten. Kanion jest dość zatłoczony, natomiast pozostałe miejsca w parku były praktycznie puste. W Gyu Seu Ten oprócz nas były tylko dwie inne osoby, a tuż obok, przy punkcie widokowym na kolejny kanion, byliśmy sami — nie licząc pracownika parku, który sprzedawał wodę 😉

Pha Chor

Trasa w kanionie Pha Chor

Trasa prowadząca przez kanion jest bogata w różne udogodnienia. Są schody, poręcze i bardzo dobrze przygotowany szlak. Nie ma tu mowy o żadnych trudnościach technicznych. Jednak nie idźcie w japonkach, bo momentami trzeba przejść po kamienistym podłożu i będzie Wam zwyczajnie niewygodnie. W upalne dni z całą pewnością przyda się butelka wody. 

Praktyczne informacje

 • Wstęp do Parku Narodowego Mae Wang kosztuje 100 THB za osobę, plus 20 THB za skuter.
 • Drogi w parku momentami pozostawiają wiele do życzenia 😉 
 • Przy wejściu do kanionu znajduje się mała restauracja, plansza z informacją turystyczną oraz WC. 
 • Warto pojechać w inne miejsca w parku, są równie piękne i o wiele mniej zatłoczone! 
 • Z punktu Gyu Seu Ten Pha widać najwyższą górę Tajlandii – Doi Inthanon. 

Mapa

Poniżej na mapie zaznaczyłam miejsca, które warto zobaczyć w parku. 

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

 1. Czesc, od rana czytam po kolei wszystkie wpisy dotyczące polnocnej Tajlandii i szczerze stwierdzam, ze to najlepszy blog jaki wertowalam w poszukiwaniu informacji o tym regionie. Kopalnia wiedzy! Dziekuje! :))

  1. Cześć 🙂
   Bardzo mi miło! Cieszę się, że wpisy są przydatne 🙂 Udanego pobytu !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności