TAJLANDIA

Pha Chor – Tajlandzki „Wielki Kanion”.

Wiecie, że Tajlandia ma swój własny “Wielki Kanion”? Nie? Też nie wiedzieliśmy! Nawet do głowy nam nie przyszło, że ten kraj skrywa takie geologiczne perełki. A jednak!

Jak powstał kanion?

Kiedyś dawno dawno temu, płynęła tędy rzeka Ping. Na jej dnie osadzały się piaski, muły i otoczaki. 5 milionów lat temu, teren ten został wyniesiony i pofałdowany, a cały materiał osadzony na dnie rzeki został odsłonięty. Wszystko wyniosło się na wysokość 30 metrów, i przez ten czas było poddawane erozji wiatru, słońca i deszczu. Dziś można gołym okiem oglądać osady starej rzeki. Kanion tworzy piękne formy w kształcie kolumn, i całych ścian z widocznymi warstwami.
W skali geologicznej jest to młody twór, łatwo ulegający erozji, i jest dość zbudowany z miękkich skał. Obecnie rzeka Ping przepływa około 10 km od tego miejsca. 

Gdzie znajduje się kanion i co warto zobaczyć?

Kanion Pha Chor znajduje się w Parku Narodowym Mae Wang, około 60 km od Chiang Mai. Droga z miasta jest bardzo nudna i mało atrakcyjna, za to sam kanion naprawdę robi wrażenie i warto się tu wybrać. Poza głównym kanionem, można zwiedzić inne miejsca z identycznymi formami np. Gyu Seu Ten. Kanion jest dość zatłoczony, natomiast pozostałe miejsca w parku były praktycznie puste. W Gyu Seu Ten oprócz nas były tylko dwie inne osoby, a tuż obok, przy punkcie widokowym na kolejny kanion, byliśmy sami – nie licząc pracownika parku, który sprzedawał wodę 😉 

Trasa w kanionie.

Trasa prowadząca przez kanion jest typowo azjatycka. Są schody, poręcze i bardzo dobrze przygotowany szlak. Nie ma tu mowy o żadnych trudnościach. Jednak nie idźcie w japonkach, bo momentami trzeba przejść po kamienistym podłożu, i będzie Wam zwyczajnie niewygodnie. W upalne dni przyda się butelka wody. 

Praktyczne informacje

 • Wstęp do Parku Narodowego Mae Wang kosztuje 100 THB za osobę, plus 20 THB za skuter.
 • Drogi w parku momentami pozostawiają wiele do życzenia 😉 
 • Przy wejściu do kanionu znajduje się mała restauracja, plansza z informacją turystyczną oraz WC. 
 • Warto pojechać w inne miejsca w parku, są równie piękne i o wiele mniej zatłoczone! 
 • Z punktu Gyu Seu Ten Pha widać najwyższą górę Tajlandii – Doi Inthanon. 

Mapa

Poniżej na mapie zaznaczyłam miejsca, które warto zobaczyć w parku. 

ZOBACZ TAKŻE

2 Comments

 1. Justyna says:

  Czesc, od rana czytam po kolei wszystkie wpisy dotyczące polnocnej Tajlandii i szczerze stwierdzam, ze to najlepszy blog jaki wertowalam w poszukiwaniu informacji o tym regionie. Kopalnia wiedzy! Dziekuje! :))

  1. Ola says:

   Cześć 🙂
   Bardzo mi miło! Cieszę się, że wpisy są przydatne 🙂 Udanego pobytu !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *