Wąwóz Piecky — ciekawy szlak w Słowackim Raju

Wąwóz Piecky

Wąwóz Piecky to jedna z roklin w Słowackim Raju, której dnem poprowadzono jednokierunkowy szlak. Trasa urozmaicona jest drewnianymi i metalowymi kładkami, wysokimi drabinkami i przejściami po zbiorowiskach powalonych drzew.

Nazwa Piecky nawiązuje do zagłębień przypominających piece, które powstały pod wodospadami, na skutek spadającej kaskadami wody.

Wędrówkę w kierunku Wąwozu Piecky rozpoczynamy w osadzie turystycznej Píla, która jest częścią wsi Hrabušice. Tam na małym, płatnym parkingu zostawiamy samochód, i kupujemy u pana parkingowego bilety wstępu do Słowackiego Raju. Kierujemy się z parkingu w prawą stronę, i maszerujemy chwilę wzdłuż zabudowań. Na skrzyżowaniu szlaków skręcamy w lewo i wchodzimy do lasu. Mijamy tablicę informacyjną, wchodzimy na leśną ścieżkę i przechodzimy przez drewnianą kładkę przerzuconą ponad potokiem Píľanka.

Najpierw leśną ścieżką, a później dnem zalesionej doliny Biela dolina wędrujemy zgodnie z żółtymi znakami. Szlak przez pierwsze 30 minut wędrówki nie nastręcza żadnych trudności. Oczywiście jeżeli poziom wodu w potoku nie jest wysoki. Po tym czasie docieramy do najbardziej interesującej części wycieczki, czyli części wąwozu o nazwie Stredné Piecky. To jedna z trzech odnóg wąwozu i tylko ona jest udostępniona dla turystów.

Wąwóz Piecky — drabinka i Veľký vodopad

Pierwsza drabinka na szlaku przez Wąwóz Piecky ustawiona jest wzdłuż wodospadu Veľký vodopad. Ma 13 metrów wysokości i prawie pionowo wyprowadza ponad skalną półkę, którą opada kaskada wodospadu. Drabinka nie jest dodatkowo zabezpieczona, chociażby łańcuchem. Ten znajduje się dopiero po wyjściu ponad drabinkę.

Wąwóz Piecky
Wielki Wodospad i 13-metrowa drabinka w Wąwozie Piecky

Osoby z lękiem wysokości raczej nie będą czuć się komfortowo. Podobnie jak w przypadku przejścia przez wąwóz Sucha Bela czy Velky Sokol, pierwsze drabinki na szlaku powodują, że niektórzy turyści rezygnują z dalszej wędrówki.

Tuż po wejściu drabinką łapiemy się zamontowanego po prawej stronie łańcucha, robimy duży krok i wchodzimy na metalowe platformy. Słowacy nazywają je „stúpačky„. Przechodzimy po nich i kierujemy się w stronę wąskiej rozpadliny. Przechodzimy przez nią dzięki zamontowanym tam drewnianych kładkach.

Fragment ten jest niezwykle malowniczy i pięknie ukształtowany. Wysokie, wapienne ściany wąwozu i płynący dnem krystalicznie czysty potok. Wąwóz Piecky w tym miejscu przypomina mi Wąwóz Kraków w Tatrach Zachodnich.

Ciągiem drewnianych kładek wędrujemy mniej więcej przez 5 minut i wychodzimy na skaliste, mokre podłoże. Następnie dnem potoku docieramy do miejsca, w który znajduje się kolejna na szlaku drewniana kładka. W przeciwieństwie do tych wcześniejszych ta jest znacznie bardziej niestabilna i śliska.

Wąwóz Piecky — drabinka i Terasový vodopad

Kawałek dalej znajduje się druga metalowa drabinka w Wąwozie Piecky. Ta ma 8 metrów wysokości i ustawiona jest równolegle do Terasovego vodopadu. Podobnie jak pierwsza nie ma ona ekstra zabezpieczeń. Dopiero nad nią zamontowany jest łańcuch. Są także stúpačky, które biegną wzdłuż ściany wąwozu i wyprowadzają nas na skalistą ścieżkę. Podczas przejścia po nich można zobaczyć wydrążone przez wodę kotły eworsyjne.

Wąwóz Piecky

Kolejne urozmaicenie na szlaku to ponownie drewniane kładki. Ponad nimi znajduje się skalisty i śliski fragment szlaku. Tu zamontowano ekstra łańcuch do asekuracji. Chwilę później wkraczamy na leśną ścieżkę i podążając za znakami, idziemy w górę wąwozu. Podejście jest dość strome, jednak to dopiero rozgrzewka! Tuż po tym jak dotrzemy do skrzyżowania szlaków Piecky, vrchol, skręcamy w prawo na zielony szlak prowadzący w kierunku Glac, Malá poľana. Fragment ten z pewnością da w kość.

Po dotarciu na górę wybieramy niebieski szlak w kierunku Malá poľana. Później kierujemy się za czerwonymi znakami na Palc, i żółtymi na Píla, gdzie kończymy wędrówkę.

Mapa szlaku

Informacje praktyczne

  • Czas przejścia szlaku to mniej więcej 3,5 godziny.
  • Długość trasy to niespełna 11 km.
  • Parking w osadzie Píla jest dość mały, ale zanim zrezygnujecie z parkowania, to zapytajcie pana parkingowego, czy jest miejsce. Z pewnością coś dla Was znajdzie.
  • Płatność za parking i wejście do Słowackiego Raju tylko gotówką.
  • Na szlak polecam mieć buty odpowiednie w górski teren, zapas wody i przekąski.
  • Z dużym prawdopodobieństwem spotkacie na szlaku salamandrę, ponieważ zwierzęta te upodobały sobie Wąwóz Piecky.
  • Prawdopodobnie zobaczycie także wijące się w wodach potoku białe stworzenia. To drucieńce. Niezwykle sprytne, aczkolwiek paskudne stworzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności