Dłubniański Park Krajobrazowy – oaza natury blisko Krakowa

dłubniański
4.8
(33)

Dłubniański Park Krajobrazowy, to istna oaza natury i pięknych widoków, która zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od Krakowa. Położony na granicy Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej i Wyżyny Miechowskiej park, zachwyca kolorami, formami geologicznymi i przede wszystkim widokiem turkusowych źródełek. Miejsce jest idealne na spacery na łonie natury i odpoczynek od zgiełku miasta.

dłubniański
Przepiękne źródło Jordan we wsi Ściborzyce

Charakterystyka parku

Dłubniański Park Krajobrazowy wchodzi w skład Jurajskich Parków Krajobrazowych i stanowi najbardziej na wschód wysunięty obszar spośród wszyskich parków. Park obejmuje sześć gmin, i zajmuje powierzchnię prawie 11 hektarów. Zdecydowanie dominują tu użytki rolne i pola uprawne, które stanowią aż 80 % powierzchni parku. Nic w tym dziwnego. Dłubnia od zawsze była źródłem życia na tych terenach, a urodzajne gleby mocno wpłynęły na rozwój osadnictwa i rolnictwa.

Obszar chroniony

Pomimo szybkiego rozwoju tego obszaru, objęto ochroną wiele elementów przyrody. Dzięki temu dziś możemy podziwiać wijące się koryto rzeki, piękne turkusowe źródełka pulsujące np. Jordan. Wybrać się na wędrówkę w okolice wsi Glanów i Imbramowice, gdzie gołym okiem podziwiać można piękne krasowe formy ostańców wapieni górnojurajskich. W parku można także zażyć leśnej kąpieli w jednym z mozaikowo rozsianych na jego terenie lasów. Atrakcją są także stare dworki, kościoły i przydrożne kapliczki.

My w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym postawiliśmy przede wszystkim na aktywny wypoczynek. Wybraliśmy się tu na długi spacer i zahaczyliśmy o piękne źródełka. Poniżej przedstawimy miejsca, które warto w parku odwiedzić.

Źródło Jordan

Wizualnie to najpiękniejsze miejsce w parku – przynajmniej dla nas 🙂 Zlokalizowane jest we wsi Ściborzyce, nieopodal głównej drogi.
Źródło jest bardzo wydajne (wypływ od 20 l/s do nawet 100 l/s) i należy do źródeł pulsujących – gołym okiem widać hipnotyzujące falowanie małych „gejzerów”, które zlokalizowane są na dnie. W rzeczywistości jest to wapienny muł, który poruszany jest przez szybko wypływającą wodę. Krystalicznie czyste jeziorko, które tworzy źródło, ma głębokość około 3 metrów i powierzchnię około 32 m². Kolor wody i dna jest przepiękny. Odcienie turkusu mienią się w słońcu i przyciągają wzrok. Podziwiać je można stojąc na drewnianej kładce, która zbudowana jest nad jeziorkiem.

Na dnie jeziora można dostrzec betonowe belki. Z uwagi na fakt, że woda w jeziorze ma stałą temperaturę 10 stopni Celsjusza, jezioro pełniło dawniej funkcję „lodówki” dla okolicznych mieszkańców. Belki zaś pełniły rolę półek na których kładziono produkty spożywcze.
Źródło Jordan jest pomnikiem przyrody. Oznacza to, że jest objęte ochroną ze względu na swoje indywidualne cechy, wyróżniające go na tle innych tworów naturalnych.
Tuż obok źródła znajduje się drewniana wiata z ławkami. Kawałek dalej, po prawej stronie widać okazały dwór Popielów (jest to teren prywatny). Znad źródła Jordan można przejść w stronę dworu Popielów ścieżką, która wiedzie wzdłuż koryta rzeki.

Dwór Popielów w Ściborzycach
Jak dotrzeć do źródła Jordan?

Jadąc główną szosą w Ściborzycach, w dolinie rzeki Dłubni widać drewnianą konstrukcję oraz płotek i kładkę. Miejsce nie jest dobrze oznaczone, dlatego warto czujnie się rozglądać. Samochód można zaparkować na poboczu i polną ścieżką zejść z szosy w stronę źródełka.
Można także zaparkować samochód w okolicy sklepu spożywczego w Ściborzycach i przejść najpierw w okolice Dworu Popiela, a później ścieżką nad jeziorko.
Dokładna lokalizacja zaznaczona jest na mapie na dole wpisu.

Źródło Hydrografów

To kolejne piękne pulsujące źródło, które ma do zaoferowania Dłubniański Park Krajobrazowy. Źródło Hydrografów znajduje się we wsi Imbramowice tuż obok prywatnej posesji, w sąsiedztwie nieczynnego już młynu. Podobnie jak źródło Jordan jest ono pomnikiem przyrody. Kolor dna także zachwyca delikatnym odcieniem niebieskiego i turkusowego. W porównaniu do źródła Jordan, źródło Hydrografów jest znacznie bardziej wydajne. Wypływ waha się od 50 l/s do ponad 130 l/s. Jest to wynikiem położenia źródła w strefie uskokowej. Tym samym źródło Hydrografów jest jednym z najwydajniejszych wypływów na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Dłubniański Park Krajobrazowy – Źródło Hydrografów

Z ciekawostek na temat fauny i flory, warto widzieć, że w źródle Hydrografów występują dwa rzadkie rodzaje okrzemek, które wpisane są na Czerwoną Listę Glonów Polski.

Trasa spacerowa Imbramowice – Zagórowa

Bardzo przyjemny i piękny widokowo spacer niebieskim szlakiem ze wsi Imbramowice do wsi Zagórowa. Po drodze można „zahaczyć” o źródło Hydrografów.
Wersje rozpoczęcia wędrówki są dwie. Każda z opcji krzyżuje się przy skręcie na polną ścieżkę niebieskiego szlaku w stronę Źródła Strusia.

dłubniański
Dłubniański Park Krajobrazowy to piękne formy ostańców wapiennych

Opcja nr 1:

Wędrówkę rozpoczynamy na parkingu samochodowym w Imbramowicach, który zlokalizowany jest obok budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i Klasztoru Sióstr Norbertanek. Kierujemy się wzdłuż szosy zgodnie z niebieskimi znakami. Trasa pnie się delikatnie pod górę. Po kilku minutach marszu docieramy do kościoła św. Benedykta Opata, który mamy po naszej prawej stronie. Przechodzimy przez jezdnię i skręcamy w lewo, w mocno pochyloną asfaltową drogę. Schodzimy w dół, w stronę rzeki.

Przekraczamy Dłubnię (miejsce jest charakterystyczne, gdyż droga cały czas zalewana jest wodą). Po lewej stronie mijamy źródło Hydrografów. Idziemy jeszcze kawałek prosto, aż do momentu, w którym po prawej stronie zobaczymy niebieskie oznaczenie szlaku. Tu skręcamy w prawo w polną ścieżkę.

Opcja nr 2

Samochód parkujemy w okolicy szkoły podstawowej w Imbramowicach. Przechodzimy na drugą stronę jezdni i kierujemy się asfaltową drogą w dół. Po niespełna 100 metrach od budynku szkoły skręcamy zgodnie z niebieskim znakiem w lewo w polną ścieżkę, która doprowadzi nas do Źródła Strusia.

Trasa z Imbramowic do Zagórowa doliną Dłubni

Polną ścieżką kierujemy się wzdłuż zabudowań i pól uprawnych. Mijamy po prawej stronie skręt na pole namiotowe i nad Źródło Strusia. Maszerujemy cały czas prosto, aż do momentu, kiedy dotrzemy do ścieżki skręcającej w prawo. Następnie przekraczamy rzekę Dłubnię i wkraczamy na piękny krajobrazowo teren. Odtąd nasz szlak zmienia swój charakter. Po prawej stronie widać wapienne ostańce krasowe oraz pionowe ściany. Mijamy górę z krzyżem i polną ścieżką kierujemy się w stronę małego lasu.

Po wyjściu z lasu wkraczamy na rozległy teren gdzie znajdują się między innymi pola uprawne. Po lewej stronie mamy cały czas rzekę, po prawej zaś widać stromy stok na którym znajdują się wapienne ostańce. Podejście po stoku jest nie lada wyzwaniem, ponieważ nachylenie jest na tyle duże, że momentami stok wydaje się być wręcz pionowy – zdjęcia zdecydowanie tego nie oddają :). Po krótkim, ale intensywnym wysiłku, docieramy do celu czyli punktu widokowego z którego roztacza się piękny widok na dolinę Dłubni.

Punkt widokowy jest niewielkim skrawkiem terenu, który zlokalizowany jest tuż nad stromym zboczem. Zaraz obok znajdują się pola uprawne oraz mały zagajnik. Jest to świetne miejsce na odpoczynek lub piknik.

Po ponownym zejściu do doliny, kierujemy się wzdłuż rzeki niebieskim szlakiem w stronę Glanowa. Mijamy piękne meandry Dłubni oraz tamy na rzece, które zbudowały bobry. Kroczymy polną ścieżką aż do momentu, kiedy po prawej stronie pojawi się samotnie stojące gospodarstwo. Przechodzimy tuż obok, przecinamy rzekę i wychodzimy na asfaltową drogę. Tu idziemy chwilkę pod górę, a następnie skręcamy w prawo i polną ścieżką kierujemy się w dół. Dalej zgodnie za znakami skręcamy w lewo i docieramy do kolejnego w parku lasu. Wkraczamy do lasu i idziemy leśną ścieżką, aż do pól uprawnych i zabudowań.

Droga powrotna

Docieramy ponowne do szosy z której niedawno zeszliśmy. Skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę rzeki i naszego punktu widokowego. Na parking wracamy tą samą trasą.

Mapa poglądowa trasy

Na mapie nie ma niestety możliwości zaznaczenia całej trasy. My przy końcu niebieskiego szlaku, tam gdzie zaczyna się las w okolicy osiedla Parcele, weszliśmy do lasu i ścieżką skierowaliśmy się w stronę ulicy 14-Straconych, którą widać na mapie. Następnie ruszyliśmy w stronę rzeki i punktu widokowego.

Leśne ścieżki w parku

Niespełna 18 % powierzchni parku stanowią lasy. Są one rozsiane mozaikowo – punktowo na terenie parku. Z uwagi na fakt, że w lesie poprowadzone są zadbane ścieżki, miejsce jest świetnym kierunkiem dla biegaczy. Kompleksy lasów w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym nie są duże, aczkolwiek bardzo przyjemne na krótki spacer. Nam szczególnie spodobały się lasy w okolicy Trzyciąża i Tarnawy. Polecamy wizytę w lesie na krótką i nie wymagającą wędrówkę, a także jako miejsce na trening biegowy.

Mapa wraz z zaznaczonymi miejscami, które wymienione są w tekście

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 33

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

12 komentarzy

 1. super przygotowany wpis, dziękuję za inspirację

  1. Dziękujemy za miłe słowa 🙂 Życzymy udanej wycieczki i jeśli to nie problem, to o podzielenie się wrażeniami z DPK 🙂 Pozdrawiamy

 2. Dłubnia jest wspaniała i mało popularna! Ja robię ostatnio rowerem traski koło Krakowa – malownicze i tak blisko zlokalizowane. Niesłychane są też wysokiej klasy zabytki w dolinie Dłubni – kościoły romańskie i gotyckie. Najdalej dojechałam do Wysocic (przełomy Dłubni!) – do kolekcji brakuje mi początkowego odcinka.

  1. To są piękne rejony 🙂 Jak będziesz kolejnym razem to z Wysocic już jest rzut beretem do Ściborzyc, a tam można podziwiać piękne wody Źródła Jordan 🙂 Miłych wypraw rowerowych!

 3. Witam
  Fajny pomysł z opisem już wiem gdzie robimy sobie najbliższą wycieczkę. mam pytanie czy idąc drugą trasą na te skałki też możemy dojść lub podjechać zobaczyć źródła Jordana , a przede wszystkim Źródło Hydrografów,kompletnie nie znamy tego terenu.Z góry dziękuję za pomoc 🙂

  1. Cześć, miło mi, że opis się podoba 🙂 Już pędzę z odpowiedzią!
   Źródło Hydrografów jest bardzo blisko skałek przy niebieskim szlaku, o których piszę w poście. Jeżeli zaparkujesz np. pod szkołą podstawową w Imbramowicach, to należy skierować się boczną dróżką w dół. Wtedy po lewej stronie mijasz skręt na niebieski szlak wiodący do skałek, a jeśli pójdziesz jeszcze kawałek prosto, to dotrzesz do źródła Hydrografów, które będzie zaraz przed rzeką, po prawej stronie. Na dole w poście jest mapa i tam są zaznaczone te punkty.
   Natomiast źródło Jordan jest zlokalizowane w innej miejscowości – Ściborzyce. Tam warto podjechać już autem i można przy okazji odwiedzin źródła zobaczyć także Dwór Popielów 🙂

   Ps. W Imbramowicach można także przejść się czarnym szlakiem do Wąwozu Ostryszni. Szlak zaczyna się przy Izbie Regionalnej w Imbramowicach i tam też jest parking (zaraz obok jest między innymi kort tenisowy). Wąwóz będzie dopisany atrakcji postu 🙂

   Pozdrawiam!

 4. Dziękuję bardzo za opis!

  1. Proszę bardzo 🙂 Cała przyjemność po naszej stronie!

 5. A czy wiedzą Państwo czy można spać.

 6. A czy wiedzą Państwo czy można z psem 🙂

  1. Niestety nie jestem pewna odnośnie tego czy można do Parku Krajobrazowego wejść z psem 🙁 Najlepiej w tej sprawie byłoby się skontaktować z jedną z gmin 🙂 Natomiast zaplecze noclegowe jest w okolicy np. w Imbramowicach czy Skale. Tu zostawiam namiary: https://www.booking.com/searchresults.en.html?city=-528109&aid=1767994&no_rooms=1&group_adults=2

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 7. Super! Dziękuję i pozdrawiam! Na pewno skorzystamy 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności