Koskowa Góra – przyjemna wędrówka w Beskidzie Makowskim

Koskowa Góra
4.8
(19)

Krótka, aczkolwiek piękna widokowo i bardzo łatwa wędrówka, podczas której wejdziemy na szczyt Koskowa Góra. Trasa jest idealna na szybki wypad na szlak, a dodatkowo obfituje w przepiękne widoki na Beskid Wyspowy, Gorce, a także Tatry.
Dodatkowo można także przejść się w kierunku Parszywki.

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Skomielna Czarna, gdzie znajduje się niebieski szlak, który poprowadzi nas w stronę Koskowej Góry. Nasza trasa zaczyna się przy głównej drodze, a punkt, w którym startujemy, jest oznaczony na mapie turystycznej jako „Rola Jabconiowa„. Początkowo maszerujemy asfaltową dróżką wzdłuż gospodarstw. Po chwili asfalt kończy się, a my wkraczamy na szeroką, polną drogę. Już po kilku minutach marszu dookoła nas pojawiają się piękne widoki. Za plecami mamy szczyty Groń i Stołowa Góra. Na wschodzie pojawiają się szczyty Beskidu Wyspowego, a na zachodzie widok na szczyty Beskidu Makowskiego oraz Beskidu Żywieckiego.

Kolejna część trasy to wędrówka przez las. Szlak prowadzi nas na zmianę: raz po dość płaskim terenie, raz wymusza podejście pod górę. Trasa od czasu do czasu prowadzi także w dół, nie ma więc nudy! Mijamy co jakiś czas małe polanki widokowe, z których roztaczają się bardzo ładne panoramy. Ze względu na to, że jest to mało popularny szlak, można w spokoju wędrować i cieszyć się bliskością natury.

Kapliczka pod Koskową Górą i Koskowa Góra

Mniej więcej po 1 godzinie i 30 minutach ponownie na szlaku pojawia się asfalt, a my docieramy do gospodarstw, które znajdują się nieopodal Kapliczki pod Koskową Górą. Po prawej stronie mamy piękny widok na Gorce i Beskid Wyspowy. Jeśli wychylimy się trochę mocniej w prawo, to za zabudowaniami zobaczymy Tatry. Zanim jednak udamy się na punkt widokowy na Tatry, to uprzednio wejdziemy na Koskową Górę.

Aby dotrzeć na szczyt, należy z niebieskiego szlaku skręcić w lewo na żółty szlak, który prowadzi między innymi na Ostrysz. Ruszamy żółtym szlakiem, mijamy ostatnie gospodarstwa i po zaledwie kilku minutach docieramy do celu.

Koskowa Góra

Koskowa Góra ma wysokość 867 m n.p.m. i jest rozległym, bezdrzewnym szczytem. Z racji tego, że jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Makowskim, rozciągają się z niej piękne panoramy. Fantastyczne widoki można podziwiać zarówno w kierunku zachodnim, jak i północnym. Na szczycie znajdują się dwa przekaźniki telekomunikacyjne, które nie wyglądają zbyt uroczo, jednakże gdzieś musiały zostać postawione 🙂 Jest także ławka oraz miejsce na ognisko. Warto zejść żółtym szlakiem w kierunku zachodnim, na polankę widokową pod Koskową Górą. Widoki stamtąd są prima sort!

Koskowa Góra – Kapliczka pod Koskową Górą

Z Koskowej Góry schodzimy tą samą drogą do skrzyżowania szlaków niebieskiego z żółtym. Skręcamy w lewo i niebieskim szlakiem, który wiedzie po asfaltowej drodze, idziemy w kierunku murowanej kapliczki. Kapliczka pod Koskową Górą znajduje się na przełęczy i jest dość charakterystycznym punktem w okolicy. Roztaczają się stamtąd przepiękne panoramy na Beskidy i Tatry. Z całą pewnością warto tu zajrzeć, będąc na Koskowej Górze.

Z kapliczką pod Koskową Górą wiąże się legenda. Otóż w środku budowli znajduje się drewniana figura Chrystusa. Figura miała być przetransportowana z Sidziny do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jednakże podczas jej transportu woły, które zaprzęgnięte były w wóz zatrzymały się na przełęczy i nie chciały ruszyć dalej. Uznano to za znak z niebios, a na miejscu ich postoju wybudowano kaplicę, w której umieszczono figurę Chrystusa. Jej fundatorem był Jan Kosek, a budowa miała miejsce około 1910 roku. Tuż obok kaplicy znajduje się ostatnia, drewniana stacji drogi krzyżowej.

Obok kapliczki mieści się parking samochodowy — płatny 5 PLN, które należy wrzucić do zamontowanej puszki. W związku z tym, że można tu przyjechać autem ze wsi Bogdanówka, jest to super miejsce na rozpoczęcie wędrówki po Beskidzie Makowskim czy przyjazd na zachód słońca.

Droga powrotna

Z okolicy kapliczki wracamy do punktu wyjścia dokładnie tą samą trasą. Marsz umilają nam piękne widoki oraz promienie zachodzącego słońca, które prześwitują pomiędzy drzewami. Cała trasa jest bardzo przyjemna i z całą pewnością będzie świetnym pomysłem na krótki wypad za miasto 🙂

Koskowa Góra – Parszywka

Wycieczkę można przedłużyć o wędrówkę na Parszywkę. Szlak jest bardzo łatwy i wiedzie głównie przez las. Jednakże od czasu do czasu pojawiają się polany, z których roztacza się piękny widok na łańcuch Tatr. Doskonale widać zarówno Tatry Słowackie jak i Tatry Polskie. Przy okazji wędrówki można zajrzeć do restauracji Wrzosowy Dwór. Tuż za nim znajduje się Kaplica Weronika, przy której postawiono tablicę informacyjną. Jest tam również pierwsza tabliczka z nazwą szczytu. Druga znajduje się kawałek dalej. Ponadto w okolicy kapliczki wyznaczono miejsce na ognisko, a przy nim postawiono drewniane ławki.

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 19

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

4 komentarze

  1. Piękne widoki. W górach byłam raz.. 8 lat temu. Tęsknię, ale z czasem jest już ciężej niestety 😉

    1. Tak, widokami Beskid Makowski zachwyca 🙂 Mam nadzieję, że jednak uda Ci się skoczyć w góry, pooglądać te piękne widoki i nacieszyć oczy! Tego życzę!

  2. I ja takie wypady lubię! Niezbyt karkołomne, za to z pięknymi widokami!

    1. O tak! Na szybkie przewietrzenie głowy, to wypad na Koskową Górę jest jak znalazł 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności