Wysoki Kamień z Zakrętu Śmierci

Wysoki Kamień wieża widokowa
5
(7)

Przyjemna i bardzo łatwa wędrówka podczas której z Zakrętu Śmierci udamy się na Wysoki Kamień. Trasa jest krótka i idealnie nada się na szybki wypad na szlak. Jeśli będzie nam mało to z Wysokiego Kamienia można pójść dalej na Wysoką Kopę, która jest najwyższym szczytem Gór Izerskich.

Zakręt Śmierci

Wędrówkę rozpoczynamy przy Zakręcie Śmierci-jednym z najsłynniejszych zakrętów w Polsce. Znajduje się on przy Drodze Sudeckiej i przybiera niemal idealny kształt łuku o kącie 180 stopni. Został wybudowany w latach 30 XX wieku jako obiekt militarny, a w razie wojny miał być punktem strategicznym. Zakładano, że w razie najazdu wojsk wroga, zakręt zostanie wsadzony, aby uniemożliwić mu przejście. Obecnie niechlubną sławę i nazwę, zawdzięcza dużej ilości wypadków samochodowych, które mają na nim miejsce. 
Będąc na Zakręcie Śmierci, warto wejść na mały taras widokowy, który znajduje się na skałach. Z punktu tego roztacza się bardzo ładna panorama na Karkonosze.

Po zapoznaniu się z okolicą Zakrętu Śmierci kierujemy się na żółty szlak, którym dotrzemy na Wysoki Kamień.

Zakręt Śmierci – Wysoki Kamień

Żółty szlak na Wysoki Kamień prowadzi cały czas przez las. Trasa jest prosta, łatwa i bardzo wygodna. Nie ma tu ani stromych podejść, ani stromych zejść. Jest ona idealna dla osób w każdym wieku.

Po około 25 minutach od rozpoczęcia wędrówki mijamy szczyt Czarna Góra i docieramy do okazałej grupy skał o nazwie Mnich i Dzwonnica. Skały te mają wysokość około 10 metrów i są jednym z najciekawszych punktów na trasie. Stanowią także fragment trasy turystycznej „Wędrówki z Fraszką”.

Mnich i Dzwonnica skały przy żółtym szlaku na Wysoki Kamień
Mnich i Dzwonnica

Kolejne 15 minut wędrówki na Wysoki Kamień to podążanie leśną ścieżką. Po tym czasie na horyzoncie ukaże się charakterystyczna kamienna wieża widokowa, która powstaje na szczycie. Po chwili od jej zobaczenia docieramy do skrzyżowania szlaków żółtego z czerwonym, pokonujemy małe wzniesienie i stajemy pod Wysokim Kamieniem. Tu możemy odraz odbić w lewo na punkt widokowy, z którego roztacza się fantastyczny widok na Karkonosze. Można także odbić w prawo i stromymi schodkami dotrzeć pod kamienną wieżę widokową oraz pod schronisko.

Wysoki Kamień

Szczyt Wysoki Kamień wznosi się na wysokość 1058 m n.p.m. i jest świetnym punktem widokowym na wschodnią część Gór Izerskich, Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie oraz Góry Kaczawskie. Na szczycie znajduje się schronisko, które aktualnie nie przyjmuje turystów, ale serwuje ciepłe napoje oraz przekąski. Schronisko w 1996 roku kupiła rodzina Gołbów. Zanim jednak budynek trafił w ich ręce, znajdowało się tu pierwsze założone w Sudetach schronisko górskie, które w 1837 roku wybudowała rodzina Schaffgotschów. W 1882 roku schronisko spłonęło, ale w niedługim czasie zostało odbudowane. Po odbudowaniu służyło turystom do czasów II Wojny Światowej. Później popadło w ruinę, a w 1963 roku budynek schroniska rozebrano.

Informacje praktyczne

  • Samochód zaparkować można na bezpłatnym parkingu, który znajduje się przy Zakręcie Śmierci.
  • Przejście trasy w jedną stronę zajmuje około 45 minut.
  • Z Wysokiego Kamienia można kontynuować wędrówkę na Wysoką Kopę.
  • Na Wysoki Kamień prowadzi także alternatywna trasa z Rozdroża pod Wysokim Kamieniem.
  • Wędrówkę na Wysoki Kamień można połączyć z trasami, które prowadzą przez Szklarską Porębę.
  • Na nocleg w Szklarskiej Porębie serdecznie polecam apartament moich cudownych znajomych „U nas w Sudetach”

Mapa trasy

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności