Szklarska Poręba – aktywnie dookoła miasta!

5
(2)

Propozycje dwóch krótkich, ale treściwych pod względem atrakcji wędrówek po Szklarskiej Porębie i okolicy. Podczas pierwszej wędrówki odwiedzimy Złoty Widok, Wodospad Szklarki, Chatę Walońską oraz słynną skałę Chybotek. Natomiast podczas drugiej wędrówki zobaczymy Złoty Widok, skałę Chybotek, odwiedzimy najstarszą część miasta, sztolnie, a także punkty widokowe. Proponowane trasy są pętlami, które zaczynają się i kończą przy apartamencie „U nas w Sudetach”.
Wędrówki te są idealne na spokojne zwiedzanie podczas urlopu, a także na popołudniowe wyjście na szlak, po zakończonej pracy.

Trasa numer 1: U nas w Sudetach – Złoty Widok

Wycieczkę rozpoczynamy przy ulicy Waryńskiego, gdzie mieści się należący do naszych serdecznych znajomych apartament „U nas w Sudetach”. Przechodzimy przez rozległe łąki, z których roztacza się fantastyczny widok na Karkonosze. Doskonale widać Śnieżne Kotły i Szrenicę. Najpierw kierujemy się w stronę tarasu Złoty Widok. Po kilku minutach docieramy do niebieskiego szlaku przy Walstimilówce. Stąd już dosłownie minuta dzieli nas od Złotego Widoku.

Złoty Widok

Złoty Widok to rozległa, bardzo estetycznie wyglądająca platforma widokowa, z której rozciąga się przepiękna panorama Karkonoszy. Platforma znajduje się nad 20 – metrowym urwiskiem skalnym. Poza Karkonoszami i widokiem od Szrenicy, aż po Śnieżkę, widać także Dolinę Kamiennej i fragment Kotliny Jeleniogórskiej. Taras został oddany do użytku wiosną 2020 roku. Co prawda wybudowanie go, siłą rzeczy spowodowało ingerencję w środowisko naturalne, jednakże całość wygląda dobrze i nie kłuje w oczy. Ponadto takie miejsca jak Złoty Widok właśnie, są idealne dla osób, które pomimo chęci nie mogą pójść w góry. A właśnie tu mogą przyjść, ułożyć się wygodnie na jednym z leżaków i cieszyć oczy widokiem Karkonoszy. Miejsce, dzięki swoim udogodnieniom jest idealne dla rodzin z dziećmi, osób starszych czy osób z niepełnosprawnością, która wyklucza górskie wędrówki.

Panorama Karkonoszy ze Złotego Widoku

Grób Karkonosza/Liczyrzepy – Schronisko Kochanówka – Wodospad Szklarki

Od Złotego Widoku kierujemy się w stronę Grobu Karkonosza. Grób Karkonosza, czyli Ducha Gór zlokalizowany jest tuż przy niebieskim szlaku. Z całą pewnością łatwo zauważycie dużą, kamienną płytę, która symbolizuje jego grobowiec. Na tablicy informacyjnej możemy przeczytać, co głosi legenda: „tutaj Duch Gór – Karkonosz, wypędzony przez złych ludzi ze swojej odwiecznej siedziby na Równi pod Śnieżką, patrząc na umiłowane góry, zmarł ze zgryzoty i znalazł miejsce wiecznego spoczynku”.

Podczas kolejnych minut wędrówki będziemy sporo tracić na wysokości. Najpierw od Grobu Karkonosza kierujemy się niebieskim szlakiem w stronę Chybotka. Jednakże nie pójdziemy słynnej skały zobaczyć już teraz, ale w drodze powrotnej. Po dotarciu do skrzyżowania szlaków skręcamy w prawo i leśną ścieżką kierujemy się w dół, w stronę czarnego szlaku i Dolinę Kamiennej. Docieramy do ulicy Jeleniogórskiej i przechodzimy na jej drugą stronę. Mijamy budki i kramy, a następnie wkraczamy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Po wejściu przez niewielki mostek na Kamiennej skręcamy w lewo. Mijamy budkę z biletami wstępu do KPN i udajemy się w stronę Schroniska Kochanówka i Wodospadu Szklarki. Szlak jest bardzo wygodny i prowadzi nas wśród przepięknych formacji skalnych. W dole szumi potok Szklarka. Po kilku minutach docieramy do Kochanówki i nad Wodospad Szklarki.

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki to przepiękna 13-metrowa kaskada, która opadając szerokim strumieniem, zwęża się ku dołowi. Pod progiem wodospadu znajduje się kocioł eworsyjny oraz okazałe marmity. Wodospad można podziwiać z małej platformy, która znajduje się tuż obok Schroniska Kochanówka.

Od Wodospadu Szklarki kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem. Trasa prowadzi nas przez las, wzdłuż potoku Szklarka. Po drodze ponownie mijamy ciekawe formacje skalne. Po kilku minutach docieramy do rozwidlenia szlaków i skręcamy w prawo, w stronę czarnego szlaku. Chwilę podchodzimy przez las, a następnie naszym oczom ukazują się ciekawe rzeźby jednego z lokalnych artystów. Chwilę później skręcamy w lewo i docieramy do Chaty Walońskiej.

Chata Walońska

Chata Walońska to miejsce bardzo ciekawe. Jest ona siedzibą Sudeckiego Bractwa Walońskiego, które podtrzymuje i pielęgnuje tradycję Walończyków. Walończycy to lud romański, który przybył już w XIV na Dolny Śląsk z terenów Francji i Belgii. Przeczesywali Karkonosze i Góry Izerskie w poszukiwaniu minerałów i kamieni szlachetnych. Obecnie w Chacie Walońskiej można oglądać bogatą wystawę minerałów i dóbr Matki Ziemi. Wstęp do Chaty Walońskiej jest bezpłatny.

Od Chaty Walońskiej kierujemy się w stronę ul. Hugona Kołłątaja, a następnie skręcamy w prawo, na zielony szlak, który biegnie wzdłuż Kamiennej. Maszerujemy mniej więcej 1 kilometr, aż dotrzemy ponownie do wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego. Znów przechodzimy przez mostek. Wychodzimy na ulicę Jeleniogórską i czarnym szlakiem kierujemy się przez las. W pewnym momencie czarny szlak biegnie w prawo, ale my kontynuujemy wędrówkę leśną ścieżką, ponieważ dotrzeć musimy do niebieskiego szlaku, którym udamy się do Chybotka.

Chybotek

Chybotek to jedna z najsłynniejszych formacji skalnych w Polsce. Znana jest przede wszystkim z tego, że najwyższy blok skalny daje się rozkołysać. Chybotek poza tym, że sam w sobie jest ciekawy, to odgrywa również ważną rolę w kulturze walońskiej. Wierzono, że to właśnie pod nim znajduje się wejście do podziemnego, zaklętego skarbu. Ponadto Chybotek ze względu na swoją specyfikę i ułożenie granitowych bloków skalnych został uznany już w 1933 roku za pomnik przyrody nieożywionej. Ze względu na swój kształt nazywany jest także Kamieniem Siedmiokątnym, a do roku 1945 nazywany był Misą Cukru. 

Od Chybotka kierujemy się już w stronę ulicy Waryńskiego, tym samym kończąc naszą wycieczkę.

Poglądowe mapy trasy

Na poniższej mapie niestety nie można dokładnie wytyczyć proponowanej trasy. Jednakże z apartamentu U nas w Sudetach należy najpierw udać się na Złoty Widok i dalej w stronę skrzyżowania szlaków pod Chybotkiem.
W drodze powrotnej z czarnego szlaku należy zejść ul.Hugona Kołłątaja w kierunku zielonego szlaku i kierować się ku Szklarce, a następnie do Chybotka.

Trasa numer 2: U nas w Sudetach – Złoty Widok – Chybotek – Lipa Sądowa – Zbójeckie Skały

Druga proponowana trasa również zaczyna się przy Apartamencie „U nas w Sudetach”. Kierujemy się najpierw w stronę Złotego Widoku, a następnie niebieskim szlakiem ruszamy do Chybotka. Stamtąd udajemy się w stronę Orlej Skały i Lipy Sądowej, która położona jest w najstarszej części Szklarskiej Poręby. Kolejno, podążając cały czas za niebieskimi znakami, wędrujemy w stronę ulicy Piastowskiej i Kolejowej. Tu zmieniamy szlak na czarny i rozpoczynamy podejście w kierunku Zbójeckich Skał i tarasu widokowego. Trasa prowadzi nas cały czas pod górę. Początkowo wędrujemy wzdłuż zabudowań, a następnie wkraczamy do lasu i wygodną szeroką ścieżką docieramy do Zbójeckich Skał.

Zbójeckie Skały i taras widokowy

Zbójeckie Skały to grupa skałek, które niegdyś znane były przede wszystkim jak punkt widokowo. Znajdowała się tu gospoda, po której dziś już nie ma śladu. Kawałek za Zbójeckimi Skałami znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się bardzo ładny widok na Karkonosze. W pogodny dzień widać wszystkie szczyty od Szrenicy, aż po Śnieżkę. Panorama jest bardziej rozległa niż widok ze Złotego Widoku, dlatego też z całego serca polecam odwiedzić to miejsce. Ciekawostką jest, że w 1950 roku sowieccy geologowie poszukiwali w tym rejonie rud uranu. Wydrążono dwie sztolnie, jednakże złoże okazało się niewielkie, a pomysł wydobycia porzucono.

Zbójeckie Skały – sztolnie pirytu – Zakręt Śmierci

Od Zbójeckich Skał podążamy żółtym szlakiem w kierunku sztolni dawnej kopalni pirytu. Trasa prowadzi nas leśną ścieżką, a po drodze mijamy piękne formacje skalne. Po kilku minutach wędrówki osiągamy nasz cel. Zanim jednak zejdziemy do sztolni, warto zapoznać się z tablicą informacyjną, która znajduje się tuż przy szlaku. Piryt wydobywano tutaj od XVIII w. do początku XIX w. Używano go jako składnika farb do sukna, produkcji atramentu oraz prochu strzelniczego. Ciekawostką jest, że z uwagi na swój kolor, piryt często mylony jest ze złotem. Dlatego też minerał nazywany jest „złotem głupców”.Aby dotrzeć do sztolni pirytu, należy z żółtego szlaku zejść w dół zgodnie z oznaczeniem ścieżki edukacyjnej.

Od sztolni pirytu kierujemy się dalej żółtym szlakiem w stronę Drogi Sudeckiej i Zakrętu Śmierci. Trasa prowadzi w dalszym ciągu przez las, ale jest dość krótka i już po kilku minutach docieramy do najsłynniejszego zakrętu w okolicy. Jest on jednocześnie świetnym punktem widokowym na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską i Szklarską Porębę.

Zakręt Śmierci to prawie 180-stopniowy łuk, który wybudowany został w latach 1935-37 jako obiekt militarny. W razie wojny miał to być punkt strategiczny, który zostanie wysadzony, jeśli wojska wroga będą chciały tędy przemaszerować. Złą sławę oraz swoją nazwę zyskał jednak dopiero po wojnie, a wszystko przez liczne wypadki samochodowe.

Z Zakrętu Śmierci schodzimy czarnym szlakiem w kierunku ulicy Górnej, a następnie kierujemy się w stronę mieszkania, kończąc wycieczkę.

Poglądowa mapa trasy

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności