BESKID MAKOWSKI

Koskowa Góra – przyjemna wędrówka w Beskidzie Makowskim

0
(0)

Krótka, aczkolwiek piękna widokowo i bardzo łatwa wędrówka, podczas której wejdziemy na szczyt Koskowa Góra. Trasa jest idealna na szybki wypad na szlak, a dodatkowo obfituje w przepiękne widoki na Beskid Wyspowy, Gorce, a także Tatry.

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Skomielna Czarna, gdzie znajduje się niebieski szlak, który poprowadzi nas w stronę Koskowej Góry. Nasza trasa zaczyna się przy głównej drodze, a punkt w którym startujemy, jest oznaczony na mapie turystycznej jako „Rola Jabconiowa„. Początkowo maszerujemy asfaltową dróżką wzdłuż gospodarstw. Po chwil asfalt kończy się, a my wkraczamy na szeroką, polną drogę. Już po kilku minutach marszu dookoła nas pojawiają się piękne widoki. Za plecami mamy szczyty Groń i Stołowa Góra. Na wschodzie pojawiają się szczyty Beskidu Wyspowego, a na zachodzie widok na szczyty Beskidu Makowskiego oraz Beskidu Żywieckiego.

Kolejna część trasy to wędrówka przez las. Szlak prowadzi nas raz po dość płaskim terenie, raz maszerujemy pod górę, dość spokojnie nabierając wysokości. Trasa od czasu do czasu prowadzi także w dół, nie ma więc nudy! Mijamy co jakiś czas małe polanki widokowe z których roztaczają się bardzo ładne widoki. Ze względu na to, że jest to mało popularna trasa, można w spokoju wędrować i cieszyć się bliskością natury.

Mniej więcej po 1 godzinie i 30 minutach ponownie na szlaku pojawia się asfalt, a my docieramy do gospodarstw, które znajdują się nieopodal Kapliczki pod Koskową Górą. Po swojej prawej stronie mamy piękny widok na Gorce i Beskid Wyspowy. Jeśli wychylimy się trochę mocniej w prawo, to za zabudowaniami zobaczymy Tatry. Zanim jednak udamy się na punkt widokowy na Tatry, to uprzednio wejdziemy na Koskową Górą.


Aby tam dotrzeć, należy z niebieskiego szlaku skręcić w lewo na żółty szlak, który prowadzi między innymi na Ostrysz. Ruszamy żółtym szlakiem, mijamy ostatnie gospodarstwa i po zaledwie kilku minutach docieramy na szczyt Koskowej Góry.

Koskowa Góra

Koskowa Góra ma wysokość 867 m n.p.m., i jest dość rozległym, bezdrzewnym szczytem. Rozciągają się z niej rozległe panoramy w kierunku zachodnim i północnym. Na szczycie znajdują się przekaźniki telekomunikacyjne, które nie wyglądają zbyt uroczo, jednakże gdzieś musiały zostać postawione 🙂 Jest także ławka oraz miejsce na ognisko. Warto zejść żółtym szlakiem w kierunku zachodnim, na polankę widokową pod Koskową Górą. Widoki stamtąd są prima sort!

Koskowa Góra – Kapliczka pod Koskową Górą

Z Koskowej Góry schodzimy tą samą drogą do skrzyżowania szlaków niebieskiego z żółtym. Skręcamy w lewo i niebieskim szlakiem, który wiedzie po asfaltowej drodze, idziemy w kierunku murowanej kapliczki. Kapliczka pod Koskową Górą znajduje się na przełęczy i jest dość charakterystycznym punktem w okolicy. Roztaczają się stamtąd przepiękne panoramy na Beskidy i Tatry. Z całą pewnością warto tu zajrzeć będąc na Koskowej Górze.

Z kapliczką pod Koskową Górą wiąże się legenda. Otóż w środku kapliczki znajduje się drewniana figura Chrystusa. Figura miała być przetransportowana z Sidziny do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jednakże podczas jej transportu woły, które zaprzęgnięte były w wóz zatrzymały się na przełęczy i nie chciały ruszyć dalej. Uznano to za znak z niebios, a na miejscu ich postoju wybudowano kaplicę w której umieszczono figurę Chrystusa. Jej fundatorem był Jan Kosek, a budowa miała miejsce około 1910 roku. Tuż obok kaplicy znajduje się ostatnia, drewniana stacji drogi krzyżowej.

Tuż przy kapliczce znajduje się bezpłatny parking samochodowy. W związku z tym, że można tu przyjechać autem ze wsi Bogdanówka, jest to super miejsce na rozpoczęcie wędrówki po Beskidzie Makowskim czy przyjazd na zachód słońca.

Droga powrotna

Z okolicy kapliczki wracamy do punktu wyjścia dokładnie tą samą trasą. Marsz umilają nam piękne widoki oraz promienie zachodzącego słońca, które prześwitują pomiędzy drzewami. Cała trasa jest bardzo przyjemna i z całą pewnością będzie świetnym pomysłem na krótki wypad za miasto 🙂

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

ZOBACZ TAKŻE

5 Comments

  1. […] Koskowa Góra -przyjemna wędrówka w Beskidzie Makowskim pochodzi z […]

  2. Piękne widoki. W górach byłam raz.. 8 lat temu. Tęsknię, ale z czasem jest już ciężej niestety 😉

    1. Tak, widokami Beskid Makowski zachwyca 🙂 Mam nadzieję, że jednak uda Ci się skoczyć w góry, pooglądać te piękne widoki i nacieszyć oczy! Tego życzę!

  3. I ja takie wypady lubię! Niezbyt karkołomne, za to z pięknymi widokami!

    1. Ola says:

      O tak! Na szybkie przewietrzenie głowy, to wypad na Koskową Górę jest jak znalazł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *