Babia Góra z Przełęczy Krowiarki

Babia Góra szlak z Krowiarek
5
(11)

Babia Góra nigdy nie była nam po drodze, aż w końcu, pewnego sierpniowego dnia postanowiliśmy wdrapać się na Królową Beskidów i podziwiać panoramę z jej szczytu.

Przełęcz Krowiarki – Sokolica

Ruszamy czerwonym szlakiem z parkingu samochodowego na Przełęczy Krowiarki.
Początek czerwonego szlaku z Przełęczy Krowiarki pnie się ostro pod górę i wiedzie przez las. Mozolna wędrówka najpierw ubitym szlakiem, a kolejno schodami prowadzi nas aż do Sokolicy. Ten odcinek szlaku daje ostro popalić i można się solidnie zmęczyć. Oliwy do ognia dolewają sierpniowe temperatury 😉

Pierwszy odcinek szlaku.
Widok z Sokolicy.

Sokolica – Kępa – Gówniak

Przy Sokolicy można chwilę odpocząć. Są tu ławki i “taras” widokowy. Od tego momentu szlak ma łagodniejsze podejście. Idąc dalej czerwonym szlakiem w górę mijamy Kępę. Kolejno zmierzamy ku Gówniakowi gdzie jest już całkiem luźno i można w spokoju posilić się przed ostatnim odcinkiem szlaku.

Ostatnia prosta i jesteśmy na Diablaku.

Szczyt!

Tu trafiamy na tłumy turystów, a to za sprawą odbywającej się właśnie mszy świętej w języku słowackim (sobota, godzina 11). Jest bardzo tłoczno, ale wystarczy, że przejdziemy za mur z kamieni i już spokojnie można znaleźć wolne miejsce.

Diablak – Markowe Szczawiny – Skręt Ratowników – Przełęcz Krowiarki

Schodzimy z Babiej Góry czerwonym szlakiem w kierunku schroniska na Markowych Szczawinach. Od schroniska wybieramy niebieski szlak do Przełęczy Krowiarki.

Przydatne informacje

  • Cały szlak jest średnio wymagający (najcięższe jest pierwsze 40 minut podejścia do Sokolicy). W większości biegnie przez las i pasmo kosówki. Ostatni odcinek szlaku (niebieski) jest dość płaski i jest dobrą opcją na spacer z kijkami czy z dziecięcym wózkiem (np. Przełęcz Krowiarki – Markowe Szczawiny).
  • Wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego kosztuje 5 zł za bilet normalny i 2,50 zł za bilet ulgowy.
  • Przy wejściu do parku zlokalizowane są toalety toi-toi.
  • Parking w Krowiarkach kosztuje 15 zł za cały dzień lub 4 zł za każdą rozpoczętą godzinę. W sezonie letnim o godzinie 9 rano jest już bardzo mało miejsc parkingowych lub nie ma ich w ogóle.
  • Całe przejście zajęło nam 4:45 h.
  • Na szczycie jest dość wietrznie, warto więc mieć ze sobą lekką bluzę (jeśli idziesz latem).

Mapy

Zobacz także żółty szlak Percią Akademików na Babią Górę

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 11

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności