Babia Góra z Przełęczy Krowiarki

Babia Góra szlak z Krowiarek
5
(12)

Babia Góra zwana Królową Beskidów. Majestatyczna, piękna, ale i kapryśna. W tym wpisie podpowiadamy jak wejść na jej szczyt z Przełęczy Krowiarki.

Przełęcz Krowiarki — Sokolica

Ruszamy czerwonym szlakiem z parkingu samochodowego na Przełęczy Krowiarki. Biegnąca lasem trasa już od początku pnie się mocno pod górę.
Mozolna wędrówka najpierw ubitym szlakiem, a kolejno schodami prowadzi nas aż do Sokolicy. Ten odcinek szlaku daje ostro popalić i można się solidnie zmęczyć. Oliwy do ognia dolewają sierpniowe temperatury 🙂

Pierwszy odcinek szlaku.
Widok z Sokolicy.

Sokolica — Kępa — Gówniak

Przy Sokolicy można chwilę odpocząć. Są tu ławki i „taras” widokowy. Od tego momentu profil szlaku staje się łagodniejszy. Podczas dalszej wędrówki mijamy Kępę. Kolejno zmierzamy ku Gówniakowi. Zanim ruszymy na szczyt, robimy sobie krótką przerwę na posiłek. W tym miejscu nie spotykamy wielu turystów, a kojąca cisza i wspaniałe widoki zachęcają przycupnięcia przy szlaku.

Ostatnia prosta i jesteśmy na Diablaku

Szczyt!

Na szczycie Babiej Góry trafiamy na tłumy turystów, a to za sprawą odbywającej się właśnie mszy świętej w języku słowackim (sobota, godzina 11). Jest bardzo tłoczno, ale wystarczy, że przejdziemy za mur z kamieni i już spokojnie można znaleźć wolne miejsce.

Diablak – Markowe Szczawiny – Skręt Ratowników – Przełęcz Krowiarki

Schodzimy z Babiej Góry czerwonym szlakiem w kierunku schroniska na Markowych Szczawinach. Od schroniska wybieramy niebieski szlak do Przełęczy Krowiarki.

Przydatne informacje

  • Cały szlak jest średnio wymagający (najcięższe jest pierwsze 40 minut podejścia do Sokolicy). W większości biegnie przez las i pasmo kosówki. Ostatni odcinek szlaku (niebieski) jest dość płaski i jest dobrą opcją na spokojny spacer z kijkami nordic walking czy z dziecięcym wózkiem (np. Przełęcz Krowiarki — Markowe Szczawiny).
  • Wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego kosztuje 7 zł za bilet normalny i 3,50 zł za bilet ulgowy.
  • Przy wejściu do parku zlokalizowane są toalety toi-toi.
  • Parking w Krowiarkach kosztuje 15 zł za cały dzień lub 4 zł za każdą rozpoczętą godzinę. W sezonie letnim o godzinie 9 rano jest już bardzo mało miejsc parkingowych lub nie ma ich w ogóle.
  • Przejście trasy zajęło nam 4 godziny 45 minut.
  • Na szczycie jest dość wietrznie, warto więc mieć ze sobą lekką bluzę (jeśli idziesz latem).
  • Warto pamiętać, że Babia Góra potrafi być bardzo kapryśna. Dlatego planując wędrówkę, koniecznie zapoznajcie się z prognozowaną pogodą i dostosujcie do niej plan!

Mapy

Zobacz także żółty szlak Percią Akademików na Babią Górę

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 12

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności