Rezerwat przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem – Beskid Wyspowy

Białowodzka Góra
4.7
(3)

Fantastyczne widokowo miejsce na wschodnim krańcu Pasma Łososińskiego. Podziwiać z niego można Pogórze Rożnowskie, Beskid Sądecki, pobliskie szczyty Beskidu Wyspowego. Przy dobrej przejrzystości powietrza widać także Gorce i Tatry. Wędrówka po rezerwacie Białowodzka Góra jest idealnym pomysłem na krótki i niewymagający spacer. Jest także świetną opcją dłuższej wędrówki z Marcinkowic do Tęgoborza.
Białowodzka Góra należy do Korony Beskidu Wyspowego.

Białowodzka Góra – gdzie rozpocząć wędrówkę?

Wycieczkę po rezerwacie Białowodzka Góra możemy rozpocząć z dwóch miejsc parkingowych. Pierwsze miejsce to parking przy Kaplicy Miłosierdzia Bożego. Dotrzeć można tu asfaltową drogą z miejscowości Zawadka.
Drugie miejsce to znajdująca się po północnej stronie rezerwatu miejscowość Białawoda. Tam też znajduje się świetny punkt widokowy Białawoda, obok którego można pozostawić samochód.
W tym wpisie proponujemy wycieczkę, która zaczyna się i kończy właśnie przy punkcie widokowym Białawoda.

Białawoda – Rezerwat Przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem

Od punktu widokowego Białawoda ruszamy asfaltową drogą w kierunku zielonego szlaku. Po kilku minutach marszu wzdłuż zabudowań dotrzemy do charakterystycznego miejsca z małą piwniczką/ziemianką. Tam z asfaltowej drogi skręcamy w lewo na zielony szlak i rozpoczynamy podejście wzdłuż ogrodzenia. Trasa po deszczu jest dość błotnista i śliska, dlatego też warto zachować ostrożność. Szlak początkowo pnie się spokojnie pod górę, a następnie, po dotarciu do granicy Rezerwatu Białowodzka Góra nad Dunajcem, profil szlaku staje się znacznie bardziej stromy. Jest to jednak krótki fragment z całej proponowanej trasy i jednocześnie najbardziej strome miejsce na szlaku.

Platforma widokowa

Po pokonaniu podejścia docieramy do szerokiej drogi. Skręcamy w prawo, podchodzimy jeszcze chwilę pod górę, aż do drewnianej tabliczki, na której jest napisane „punkt widokowy”. Tu skręcamy w lewo, na ścieżkę edukacyjną, i przez kilka minut maszerujemy lasem. Następnie docieramy do skalistego miejsca, podchodzimy pod górę i naszym oczom ukazuje się platforma widokowa, która zamontowana jest na jednym z dwóch wierzchołków Białowodzkiej Góry, czyli na Zamczysku. Z platformy widokowej podziwiać można płynący w dole Dunajec. W oddali widać Nowy Sącz, a dookoła niego pasmo Beskidu Sądeckiego, z wyraźnie widocznym Pasmem Radziejowej.

Platforma widokowa – skrzyżowanie szlaków pod Kaplicą Miłosierdzia Bożego

Z punktu widokowego wracamy do zielonego szlaku taką samą trasą i kierujemy się w lewo. Podchodzimy lasem, po drodze mijając Zamczysko. Następnie szlak wkracza na coraz mniej zadrzewiony teren. Po lewej stronie widać już Kaplicę Miłosierdzia Bożego. Przy dobrej widoczności na horyzoncie dojrzeć można szczyty Tatr. Idąc, mijamy małą kapliczkę, która zlokalizowana jest poza szlakiem, na wzgórzu po naszej prawej stronie. Następnie docieramy do skrzyżowania szlaków zielonego z żółtym i stajemy przy charakterystycznej kaplicy, gdzie znajduje się parking. Taras Kaplicy Miłosierdzia Bożego jest jednocześnie punktem widokowym.

Białowodzka Góra – Rozdziele

Wkraczamy na żółty szlak i ruszamy w kierunku pól i polan widokowych. Po drodze mijamy miejsce, gdzie należy skręcić jeśli chcemy wejść na drugi szczyt Białowodzkiej Góry czyli na Rozdziele. Tam też znajduje się tabliczka z nazwą szczytu. Tabliczka ta jest jedną z 40 tabliczek, które należy zamieścić w dokumentacji jeśli kolekcjonujemy Koronę Beskidu Wyspowego. 

Krocząc dalej żółtym szlakiem docieramy do prywatnej posesji na której stoi drewniany domek. Kawałek dalej pokażą się pierwsze widoki na Tatry i Gorce. Warto tu chwilę przystanąć i nacieszyć oczy krajobrazem. 
Szlak żółty w tym miejscu zaczyna schodzić w dół, w kierunku Łazów Marcinkowskich. My podeszliśmy jeszcze pod pobliski las i z sąsiedzkiej polany podziwialiśmy widoki na Tatry.

Do samochodu wracamy dokładnie taką samą trasą.

Białowodzka Góra – ciekawostki

  • U podnóża Białowodzkiej Góry znajduje się Kopalnia Surowców Skalnych Klęczany. Transportowano z niej materiał skalny, który służył do budowy zapory elektrowni wodnej Rożnów.
  • Rezerwat przyrody utworzono tu w 1961 roku. Ma on na celu ochronę cennych stanowisk roślinnych. Między innymi buczyny karpackiej, kwitnącego bluszczu i bardzo rzadkich w Karpatach jarząbu brekinia oraz krzewu irga czarna.
  • Szlak prowadzący przez rezerwat jest bardzo łatwy. Nada się idealnie na spokojną wycieczkę.

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności