Nowa Zelandia – 11 rzeczy, które warto zabrać do kraju kiwi.

Franz Joseph Glacier
5
(5)

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które według nas są bardzo przydatne podczas wyprawy. Dowiesz się, dlaczego warto je mieć, chociażby po to, aby Nowa Zelandia Cię nie zaskoczyła!

1. Lornetka

Bardzo się przyda do obserwacji zwierząt, przede wszystkim szczególności pingwinów. Te małe cwaniaki potrafią się nieźle ukrywać wśród krzaków na plaży i ciężko je zobaczyć. Zoom w aparacie nie rozwiązuje sprawy. Weźcie też pod uwagę, że nie można do nich podejść bliżej niż na 50 metrów. Poza tym przez lornetkę łatwiej będzie dostrzec wygrzewające się na skałach foki – niesamowicie się kamuflują. W związku z tym, że Nowa Zelandia nieodzownie kojarzy się właśnie z tymi zwierzętami, warto mieć przy sobie taki sprzęt 😉

Seal Colony w Cape Foulwind – jest ich tam całkiem sporo, ale trzeba dobrze się przyglądnąć.
Pingwin w Oamaru – bez lornetki ciężko go w ogóle dostrzec. 

2. Kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa

Nowa Zelandia to przede wszystkim wszechobecna zieleń. Nie bez powodu jest tu tak zielono. Często pada deszcz i może zaskoczyć człowieka o każdej porze dnia i nocy. W związku z tym polecamy mieć w pogotowiu pelerynkę przeciwdeszczową. Przydać się może także parasol.

Nowa Zelandia co zabrać

3. Spodnie przeciwdeszczowe 

Powód, jak wyżej, a w dodatku w zimie deszcz pada poziomo 😛 

4. Buty trekkingowe 

Solidne i porządne, najlepiej nad kostkę. Wulkaniczne podłoże jest bardzo nierówne. Podczas wędrówki po twardych i ostrych pokładach lawy wulkanicznej, bardzo łatwo o potknięcie. Miejscami na szlakach jest także dużo sypkiego materiału wulkanicznego. Zwykłe adidaski idą w Nowej Zelandii w odstawkę, szczególnie jeśli macie w planach wyjście na szlaki trekkingowe.

nowa zelandia co zabrać

5. Adapter międzynarodowy 

Niezbędny w Nowej Zelandii, ponieważ mają tam inne niż u nas gniazdka elektryczne. Adaptery można kupić w wielu sklepach, koszt około 5$ za sztukę.

6. Baterie i ładowarki

Do aparatu, kamery, drona, telefonów i innych sprzętów. Najlepiej po dwie sztuki, ponieważ czasem ciężko na trasie podładować sprzęt.

7. Power bank 

Niezbędny podczas długich wycieczek trekkingowych.

8. Międzynarodowe prawo jazdy 

To z pewnością jeden z najważniejszych dokumentów, jaki przyda się w Nowej Zelandii. Jeśli chcesz wypożyczyć auto, to bez tego się nie obejdzie. W każdej wypożyczalni prosili nas właśnie o prawo jazdy międzynarodowe. Jeśli wybierasz się w podróż, będziesz wypożyczać auto to koniecznie wyrób sobie taki dokument. Czas oczekiwania na dokument to około 2-3 tygodnie (zależy z pewnością od urzędu). Międzynarodowe prawo jazdy ważne jest 3 lata od daty wydania. Koszt to 35,50 PLN. Warto przy składaniu wniosku zaznaczyć czy dokument ma być zgodny z Konwencją Wiedeńską, czy Konwencją Genewską.

9. Gotówka

Ogólnie wszędzie można płacić kartą debetową/kredytową, ale zdarzały się sytuacje, że musieliśmy płacić gotówką. Np. noclegi, parkingi czy lokalne targowiska.

nowa zelandia co zabrać

10. Krem z wysokim filtrem UV 

Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, dlatego smarowanie się kremami z filtrem powinno wejść Wam w nawyk.

11. Ciepłe ubrania na zimę

Jeśli lecisz w porze zimowej tak jak my, to pamiętaj o ciepłych ubraniach, kurtce, getrach/rajstopach, czapce, rękawiczkach. W maju/czerwcu jest naprawdę zimno (najniższa temperatura podczas naszego pobytu to -4* Celsjusza). Weź pod uwagę, że Nowozelandczycy nie ogrzewają swoich domów, i panuje w nich przenikliwy chłód! Nowa Zelandia od 2018 roku bardzo kojarzy nam się z przenikliwym zimnem 😀

nowa zelandia co zabrać

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności