Gorce – 19 km pętelka: Łapsowa Polana, Turbacz, Stare Wierchy

5
(3)

Wędrówka pętelka, podczas której odwiedzimy trzy gorczańskie schroniska: Łapsowa Polana, Turbacz i Stare Wierchy. Trasa liczy sobie 19 km. Zaczyna się i kończy w Obidowej. Wędrować będziemy zarówno lasem, jak i rozległymi polanami z pięknymi widokami.
Technicznie brak tu jakichkolwiek trudności. Przyda się natomiast siła i moc w nogach, aby przejść te kilkanaście kilometrów
.

Turbacz

Obidowa – Łapsowa Polana

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Obidowa. Parkujemy auto na jednym z płatnych parkingów i ruszamy zielonym szlakiem w stronę Bukowiny Obidowskiej i Łapsowej Polany. Szlak od samego początku pnie się bardzo mocno pod górę. Maszerujemy najpierw błotnistą drogą, która usłana jest dużą ilością materiału skalnego. Następnie wkraczamy na węższą ścieżkę i wchodzimy do coraz bardziej gęstego lasu. Po opadach deszczu trasa ta dosłownie płynie, a w zalegającym błocie można utopić buty 🙂 Po około 30 minutach wędrówki zielonym szlakiem, docieramy do skrzyżowania szlaków pod Bukowiną Obidowską. Wybieramy tu czarny szlak w kierunku Schroniska „Koliba” na Łapsowej Polanie i maszerujemy nim około 10 minut, cały czas tracąc na wysokości. Czarny szlak na ostatnim, krótkim odcinku zamienia się w szlak niebieski.

Schronisko „Koliba” na Łapsowej Polanie

Schronisko zlokalizowane jest na Niżnej Łapsowej Polanie. W miejscu z przepięknym widokiem na panoramę Tatr oraz na Nowy Targ. Oferuje ono 34 miejsca noclegowe, jadalnię oraz duży teren udostępniony dla turystów na zewnątrz. Miejsce zyskało nowe życie wiosną 2017 roku, kiedy to zostało przejęte i odnowione przez nowych gospodarzy. Do schroniska przychodzi bardzo duża liczba rodzin z dziećmi. Dlatego też wędrówka tu jest świetną opcją dla rodzin 🙂 Najkrótszy szlak do Koliby na Łapsowej Polanie prowadzi z osiedla Marfiana Góra w Nowym Targu. Marsz zajmuje około 30 minut.

Łapsowa Polana – Turbacz

Z Łapsowej Polany wracamy do skrzyżowania szlaków pod Bukowiną Obidowską. Obieramy kierunek Turbacz i kontynuujemy wędrówkę czarnym szlakiem. Przed nami około 7 km marszu na najwyższy szczyt Gorców. Odcinek trasy, który wiedzie czarnym szlakiem, jest bardzo ubogi widokowo. Maszerujemy głównie lasem i dopiero po dłuższej chwili, po lewej stronie wyłonią się widoki w kierunku Turbacza i granic Gorczańskiego Parku Narodowego. Po 3 km wędrówki docieramy do kolejnego skrzyżowania szlaków pod Bukowiną Miejską i tu skręcamy w lewo, na żółty szlak. Znaki informują nas, że na Turbacz czeka nas jeszcze godzina wędrówki.

Maszerujemy teraz odsłoniętym terenem, co w upalne dni jest mocno uciążliwe, bo słońce grzeje niemiłosiernie 🙂 I o ile trasa ta nie jest zbyt wymagająca, to z pewnością wędrówka w pełnym słońcu da się nam we znaki. W porównaniu do pokonanego już odcinka czarnego szlaku na Turbacz szlak żółty oferuje od czasu do czasu piękne widoki na Tatry. Po 30 minutach wędrówki żółtym szlakiem docieramy do Świderowej Polany. Odsłaniają się tu widoki na Nowy Targ i Tatry. W dolnej części Świderowej Polany biegnie zielony szlak z Kowańca na Turbacz. Szlaki te wraz z niebieskim z Łopusznej łączą się ze sobą kawałek dalej — na polanie Długie Młaki. Z polany Długie Młaki mamy jeszcze około 15-20 minut wędrówki na Turbacz. Ostatnia prosta na podejściu jest najbardziej stromym odcinkiem, ale także dość krótkim. Warto zwracać uwagę na znaki! To ostatnie podejście prowadzi najpierw delikatnie w lewo, a dopiero później pod górę.

Schronisko na Turbaczu – Turbacz – Schronisko Stare Wierchy

W schronisku na Turbaczu zatrzymujemy się na szybki posiłek. Deser gorczański jest jak zwykle wyśmienity! Po krótkiej przerwie kierujemy się w stronę czerwonego szlaku, którym dotrzemy na szczyt Turbacza. Wędrówka zajmuje kilka minut i prowadzi przez mocno zniszczony las. Mamy wrażenie, że za każdym razem kiedy tu jesteśmy to lasu jest mniej 🙁
Wierzchołek Turbacza oferuje piękne widoki na Beskid Wyspowy czy Żywiecki, a także na Tatry. Znajdują się tu drewniane ławki i tablica informacyjna. Z Turbacza kierujemy się dalej w stronę Schroniska na Starych Wierchach czerwonym szlakiem. Odtąd będziemy cały czas tracić na wysokości.

Pierwszy fragment czerwonego szlaku jest niezwykle widokowy. Doskonale widać szczyty Gorców i Halę Turbacz, Babią Górę, Luboń Wielki, Szczebel czy Tatry. Jest także piękny pod względem zróżnicowania kolorów. Ponieważ rośnie tu spora ilość borówek, to jesienią oraz wczesną wiosną teren ten mieni się barwami od złocistych, przez pomarańczowe do czerwonych. Istny miód na oczy! Po około 10 minutach wędrówki czerwonym szlakiem docieramy do drewnianych schodów. Tu zgodnie z czerwonym szlakiem skręcamy w prawo i kontynuujemy wędrówkę. Po drodze podziwiać można rozległe panoramy. Wędruje się bardzo przyjemnie. Szlak nie jest mocno nachylony, a tym samym nie jest uciążliwy dla kolan.

Babia Góra
Widok na Luboń Wielki i Szczebel

Po 40 minutach wędrówki docieramy do Obidowca, gdzie znajduje się pomnik „Katastrofy lotniczej na Obidowcu”, która miała miejsce 25 maja 1973. Samolotem transportowano chore dziecko, które miało dostać się do szpitala w Rabce Zdrój. W wyniku katastrofy śmierć poniosła matka dziecka. Pilot natomiast przeżył, ale doznał urazu kręgosłupa. Dziecko przeżyło i nie miało większych obrażeń.

Kolejne 30 minut to spokojny marsz przez las, aż do Schroniska Stare Wierchy. W schronisku jemy najlepszą pod słońcem zupę borowikową i ruszamy zielonym szlakiem w stronę parkingu w Obidowej.

Stare Wierchy – Obidowa

Zielony szlak ze Starych Wierchów do Obidowej jest dość stromy i bogato usłany materiałem skalnym. Zarówno podchodzenie jak i schodzenie nim nie należy do najprzyjemniejszych 🙂 Na szczęście jest dość krótki — wędrówka w dół zajmuje około 20 minut. Po tym czasie docieramy do parkingu i tym samym zamykamy naszą 19 km pętelkę w Gorcach.

Informacje praktyczne

Trudność trasy w naszej ocenie
  • Cena parkingu w Obidowej wynosi 15 zł za samochód za cały dzień.
  • Zielony szlak z Obidowej na Bukowinę Obidowską prowadzi obok białego, prywatnego domu.
  • Przejście trasy wraz z długimi przerwami na posiłek w trzech schroniskach zajęło nam około 7 godzin.

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

  1. Fajne takie klimaty górskie. Nie ma to jak aktywny wypoczynek!

    1. Gorce są świetne! Bardzo polecamy 😀 A jeśli chodzi o wypoczynek, to tylko aktywny! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności