Rezerwat Zimny Dół – zielona dolna blisko Krakowa

5
(6)

Rezerwat Zimny Dół jest świetnym miejsce na jednodniowy wypad za miasto. Zlokalizowany w obrębie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego rezerwat, oddalony jest od Krakowa około 26 km. Na jego terenie wyznaczona jest ścieżka dydaktyczna, która poprowadzi nas przez najpiękniejsze miejsca doliny.

zimny dół
Przesmyk skalny w Rezerwacie Zimny Dół

Charakterystyka miejsca

Rezerwat Zimny Dół znajduje się w miejscowości Czułów na terenie Jury Krakowsko Częstochowskiej. Ściślej ujmując stanowi część Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego i znajduje się w obrębie zrębu tektonicznego, który nazywany jest Garbem Tenczyńskim.

Zrąb tektoniczny to forma geologiczna, która przynajmniej z dwóch przeciwległych stron, jest ograniczona uskokami i wypiętrzona jest względem otoczenia. Jednym z najsłynniejszych zrębów tektonicznych, który zapewne znają lub kojarzą wszyscy jest Wzgórze Wawelskie w Krakowie.

Teren rezerwatu jest niewielki – zajmuje powierzchnię zaledwie 2.2 hektara. Jednakże jest dużą atrakcją zarówno geologiczną jak i przyrodniczą. Na jego obszarze znajdują się dwa znakowane szlaki spacerowe. Czerwony – prowadzący dnem doliny oraz zielony, który jest ścieżką dydaktyczną. Rezerwat Zimny Dół powstał w 1991 roku i chroni zbocze doliny Zimny Dół, które usłane jest gęsto pojedynczymi, wapiennymi głazami. To właśnie po tym terenie wiedzie wyznaczona ścieżka dydaktyczna. Jest to także jedno z niewielu miejsc na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, w którym występuje specyficzna odmiana wapieni, które nazywane są wapieniami zrostkowymi. Ponadto w dolinie Zimny Dół znajduje się jedyne w regionie krakowskim źródło krasowe, gdzie woda wypływa bezpośrednio z jaskini. Ciekawostką jest, że ochronie podlega także rzadki okaz kwitnącego bluszczu pospolitego.

Na skałach krasowych w Zimnym Dole występują okapy czyli daszki skalne. Są one idealnymi miejscami na wspinaczkę, jednakże na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz jej uprawiania.

zimny dół

Szlaki w Rezerwacie Zimny Dół

Na obszarze rezerwatu wyznaczone są dwa szlaki. Czerwony, który prowadzi dnem doliny, wzdłuż zabudowań, pól uprawnych i lessowego wąwozu. Zielony, który jest pętelką, prowadzącą przez najciekawsze miejsca w rezerwacie.

Ścieżka dydaktyczna w Rezerwacie Zimny Dół

Ścieżka dydaktyczna, która oznaczona jest kolorem zielonym, prowadzi przez najpiękniejsze i najciekawsze geologicznie i przyrodniczo miejsca w rezerwacie. Ma długość około 2 km, tworzy trasę pętelkę i wiedzie przez skalny „labirynt”, który wyznaczony jest przez pojedynczo rozrzucone wapienne głazy. Głazy mają bardzo zróżnicowaną wielkość. Od małych, porośniętych mchem i kwiatami, do wysokich na kilka metrów skalnych ścian, które oplata bluszcz pospolity. Przejścia pomiędzy głazami są zarówno szerokie np. długi na 20 metrów i wysoki na około 2 metry przesmyk skalny, jak i wąskie na niespełna metr szczeliny. Przejście ścieżki dydaktycznej nie należy do trudnych technicznie, jednakże są tu dwa miejsca, gdzie jest dość grząsko i stromo. Z tego względu polecamy mieć na nogach odpowiednie obuwie 🙂 Balerinki, klapki czy sandałki zdecydowanie nie będą dobrą opcją na spacer po tutejszym terenie!

Przyroda w rezerwacie

W Rezerwacie Zimny Dół występuje rzadki okaz starego, kwitnącego bluszczu pospolitego. Stare okazy, które można podziwiać w rezerwacie mają około 600 lat. Bluszcz porasta zarówno skały, jak i drzewa, które oplata od podstawy, aż do wierzchołków. Poza bluszczem, po skałach wiją się pnie drzew, które bardzo przypominają klimat kambodżańskiego Angkor Wat. W rezerwacie występuje łącznie około 210 gatunków roślin.

Źródło w Zimnym Dole

Dużą atrakcją i ciekawostką geologiczną, jest krasowe wywierzysko zlokalizowane przy czerwonym szlaku. Jest to jedyne w obszarze krakowskim źródło krasowe, gdzie woda wypływa na powierzchnię bezpośrednio z jaskini. Wydajność źródła jest bardzo zmienna i waha się od kilku do kilkunastu litrów na sekundę. Tym samym można rzec, że wypływ nie jest fenomenalny, szczególnie jeśli porównamy go do źródeł w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym. Zdarza się także, że po dłuższym okresie suszy, źródło całkowicie wysycha.

zimny dół

Mapa turystyczna okolicy Rezerwatu Zimny Dół

Na mapie zaznaczony jest orientacyjny szlak, którym szliśmy od szosy w kierunku rezerwatu. Po przybliżeniu, widać w rezerwacie wytyczoną ścieżkę dydaktyczną. Nie jest ona zaznaczona zielonym kolorem, ale przerywaną czarną linią.
Jeżeli do rezerwatu Zimny Dół wybieracie się samochodem, to są tu dwie opcje parkingowe. Pierwsza to zaparkowanie przy wejściu do rezerwatu – zjazd z drogi prowadzącej z Mnikowa do Baczyna. Druga opcja to zaparkowanie na polnej drodze, która znajduje się tuż obok drogi z Czułowa do Sanki.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności