Chorwacja — koszty wyjazdu na majówkę w 2022 roku. W tym wpisie dzielimy się szczegółowymi kosztami, które ponieśliśmy podczas urlopu w Chorwacji. Podrzucamy także przyjemne noclegi w Chorwacji i zdradzamy, jakie są koszty dojazdu samochodem do Chorwacji.
Wszystkie informacje, które znajdziesz w tym poście, dotyczą pobytu w Chorwacji w dniach 30 kwietnia – 8 maja 2022. Zarówno w drodze do Chorwacji, jak i podczas powrotu robiliśmy kilkugodzinny przystanek nad Balatonem na Węgrzech. Wszystkie wydatki, które tam ponieśliśmy np. obiad czy zakupy, także są wliczone w koszta.
Chorwacja — podsumowanie kosztów 9-dniowego wyjazdu
Poniżej przedstawiamy graficzne zestawienie naszych wydatków podczas urlopu w Chorwacji w 2022 roku. Podczas urlopu wydaliśmy 8143,23 HRK, czyli 5071,24 PLN. Wszystkie koszty dotyczą dwóch osób. W kolejnych akapitach znajdziecie wyjaśnienie, co dokładnie kryje się w każdej kategorii.
Chorwacja samochodem — koszty dojazdu z Polski
Całkowity koszt związany z podróżą samochodem do Chorwacji to 2162,23 HRK, czyli 1342,58 PLN. W kategorii tej znajduje się zarówno benzyna, parkingi jak i opłaty za autostrady na Węgrzech i w Chorwacji.
Chorwacja — koszty wyjazdu samochodem
Podczas podróży pokonaliśmy łącznie 2617,3 km. Średnia cena benzyny w Chorwacji wynosiła podczas naszego pobytu 12,62 HRK, czyli 7,83 PLN. Winietę na węgierskie autostrady kupiliśmy za pośrednictwem rządowej strony internetowej — winiety na Węgrzech. Koszt na 10 dni to 44,15 PLN.
EDIT: wcześniej podałam złą stronę internetową, a tym samym złą cenę winiety! Po sprawdzeniu płatności poprawiłam informację! Czytelnikom dziękuję za czujność i dobre rady! 🙂
Natomiast w Chorwacji sporadycznie korzystaliśmy z autostrad i płaciliśmy tylko za konkretne odcinki trasy. Na bramkach przy wjeździe i wyjeździe z autostrady można płacić kartą.
Drogi w Chorwacji są naprawdę w świetnym stanie. Jeśli jednak ktoś planuje wędrówki po górach, to trzeba liczyć się z tym, że do wielu miejsc prowadzą szutrowe drogi!
Szutrowe drogi prowadzą także do punktu widokowego nad Kanion rzeki Zrmanja oraz przez widokową trasę Majstorska cesta w Górach Welebit.
Noclegi w Chorwacji — nasze polecenia
W trakcie wyjazdu mieliśmy przyjemność spać w naprawdę przyjemnych miejscach. Z jednym wyjątkiem — ostatnia noc w mieście Karlovac, gdzie, pomimo że mieszkanie było ok, to jego specyficzny zapach ciężko było znieść.
Całkowity koszt noclegów, to 2385,34 HRK, czyli 1486,81 PLN.
Miejsca, w których spaliśmy i które polecamy.
- Apartman Anita w mieście Varaždin,
- Accommodation Salvia w miejscowości Sveti Juraj w pobliżu Parku Narodowego Północnego Welebitu,
- Apartments Branko w miasteczku Starigrad-Paklenica w pobliżu Parku Narodowego Paklenica,
- Apartments Zoro w miasteczku Primosten
- Nocleg w Nin u Antoniji,
- i ostatni nasz nocleg, w mieście Karlovac: Apartman Gobac
Ceny w Chorwacji — sklepy i ceny żywności
Łączna kwota, jaką wydaliśmy na artykuły spożywcze to 1638,34 HRK, czyli 1021,08 PLN.
Nasze główne wydatki to warzywa i owoce, pieczywo, ser kajmak (uwielbiamy i polecamy spróbować), jogurty, mleko, woda, wino — a wina z Chorwacji są naprawdę świetne! Ponadto oliwa, wędlina, batony energetyczne. Do tej kategorii wliczyliśmy także takie drobne zakupy jak szampon do włosów, czy mydło — były to niewielkie kwoty, więc nie rozdrabnialiśmy się na tworzenie osobnej kategorii.
Zakupy robiliśmy głównie w markecie Plodine, który jest świetnie zaopatrzony. Inne sklepy, w których można zrobić większe zakupy, to Tommy, Lidl i Aldi. Popularna jest także sieć sklepów Konzum, ale tam akurat nigdy nie byliśmy.
Przykładowe ceny w Chorwacji — podane w kunach chorwackich
- chleb — w zależności od wielkości i typu mąki od 7,99 do 15,99 HRK;
- burek i drożdżówki w lokalnych piekarniach +/- 7-8 HRK;
- ser kajmak 250 gram: 13,99 HRK;
- ser gouda w kostce 400 gram: 32,99 HRK;
- jogurty od 3,99 do 6,99 HRK;
- salami w plastrach 80 gram: 10,99 HRK;
- szynka wieprzowa w plastrach 125 gram: 14,99 HRK;
- wino Malvazija Istarska 0,75 l: 61,99 HRK;
- wino czerwone ze szczepu Babić 0,75 l: 67,99 HRK;
- wina z niższej półki to ceny +/- 21-25 HRK;
- czekolada mleczna 220 gram: 17,99 HRK.
Ceny w restauracjach
Łączna suma, którą wydaliśmy na posiłki w chorwackich i węgierskich restauracjach i kawiarniach to 1817,32 HRK, czyli 1132,72 PLN.
Przykładowe ceny dań, które jedliśmy i polecamy:
- Burger z frytkami w restauracji B&T Restaurant w mieście Starigrad: 80 HRK — swoją drogą bardzo dobry, dlatego mocno polecamy! Na poranną kawę czy wieczorne wino, restauracja ma stoliki ustawione tuż nad brzegiem morza.
- W mieście Trogir w Alka Restaurant można zjeść bardzo dobry i syty lunch: przystawka, danie główne i sałatka. Rachunek za dwie osoby wyniósł 235 HRK, czyli 147,10 PLN. W tym dwie herbaty.
- Świetne jedzenie serwuje Bistro Kastel w mieście Karlovac.
- W Górach Welebit polecamy Restoran Krajl Zvonimir — bardzo duże porcje jedzenia i miła obsługa.
Polecane kawiarnie w Chorwacji:
- Zagrzeb — Kavantura. Cena za kawę mrożoną i caffee latte to 30 HRK — płatność tylko gotówką!
- Trogir — Tinel Speciality Coffee Shop. Cena za cappucino i caffee latte to 33 HRK.
Lokalizacje miejsc są zaznaczone na mapie na dole strony.
Wstępy do Parków Narodowych w Chorwacji
Podczas naszego pobytu dwa razy płaciliśmy za wstęp na teren parków.
- Park Narodowy Paklenica: 40 HRK/osoba.
- Park Przyrody Vransko jezero, czyli największego jeziora w Chorwacji: 30 HRK/osoba.
- Ważne: W Parku Narodowym Welebitu Północnego także pobierane są opłaty, jednak w dniu, kiedy my tam byliśmy, kasy były zamknięte. Warto jednak wiedzieć, że płatność możliwa jest tylko gotówką!
Chorwacja — płatność kartą czy gotówką?
W zdecydowanej większości miejsc można płacić kartą, jednak gotówka z pewnością się przyda. Bez prowizji można wyciągnąć pieniądze z bankomatów OTP bank. Gotówka przydaje się np. do opłat za parkowanie, wstęp nad Vransko jezero, do PN Północnego Welebitu oraz w niektórych restauracjach czy kawiarniach.
Poglądowa mapa naszej 9-dniowej trasy w Chorwacji
Nasz wyjazd skupiał się głównie na wędrówkach po górach. Jeśli interesują Was inne regiony Chorwacji, to odsyłam Was do Hani, która odwiedziła Istrię i poleca co zobaczyć w Puli oraz jakie są najładniejsze plaże w Puli.
We wpisie znajdują się linki afiliacyjne do portalu booking.com
Oznacza to, że jeśli zarezerwujesz nocleg za pośrednictwem naszego bloga, to dostaniemy % z prowizji. Dziękujemy!
Kacper
1 czerwca 2022 at 6:58 AMHej, te screeny z kosztami wyjazdu co to za aplikacja? Bardzo fajnie wygląda
Ola
1 czerwca 2022 at 7:15 AMCześć. Korzystałam z aplikacji 1Money 🙂
Grzesiek
21 czerwca 2022 at 8:47 PM1Money. Polecam wydać na pełną wersję, bardzo fajna jeśli chodzi o porządkowanie wydatków.
gregus
1 czerwca 2022 at 7:05 AMPrzeczytałem ten wpis na onecie. Rzadko można przeczytać coś takiego, bez usilnego promowania się na każdym kroku. Oczywiście nie potrzebowałem tej wiedzy, bo dość dobrze znam temat, ale wpis uważam za rzeczowy i rzetelny. Przy okazji pobytu na Vranskom można było wyskoczyć na punkt widokowy Kamenjak nad jeziorem. Widok stamtąd jest kosmiczny. Pozdrawiam.
Ola
1 czerwca 2022 at 7:23 AMDzięki za miłe słowo 🙂 Żałuję, że nie dotarliśmy na ten punkt widokowy, bo faktycznie wygląda to świetnie. Jak będzie okazja to nadrobimy 🙂
Pozdrawiam serdecznie! 🙂
Sztica
1 czerwca 2022 at 8:13 AMMożna zadać sobie trochę trudu i odszukać w Internecie zakup winety na Węgry bez pośredników. Koszt 10-dniowej to 3820Ft czyli 44pln.https://ematrica.nemzetiutdij.hu/highway_purchases/adatok/?pid=HWSCAR1
Ale kto bogatemu zabroni wywalić 37pln?
Człowiek uczy się całe życie na błędach. Ale lepiej się do nich nie przyznawać.
Ola
1 czerwca 2022 at 8:26 AMO widzisz! Dzięki za informację 🙂 Szukaliśmy na szybko, bo nie wiedzieliśmy do ostatniej chwili, czy będziemy korzystać z autostrad, czy nie 🙂 Dodam do wpisu Twoje polecenie. Chociaż jak się właśnie okazało, po przeanalizowaniu wyciągu z karty, to ja się pomyliłam, podając złą stronę internetową z winietami na Węgrzech, a tym samym złą cenę.
I tak — człowiek uczy się całe życie 🙂 Zgryźliwy komentarz jest zupełnie niepotrzebny, bo wszyscy jesteśmy ludźmi 🙂
Ale dziękuję, że poświęciłeś swój czas i postanowiłeś podzielić się dobrą wskazówką, którą mogłam zweryfikować i poprawić swój błąd! Dzięki!
Pozdrawiam!
gregus
1 czerwca 2022 at 9:12 AMFaktycznie nie doczytałem o tej winiecie. To akurat trochę wtopa, więc warto temat uzupełnić. Winietkę można również na upartego po prostu kupić na pierwszej oznakowanej stacji benzynowej koszt ok 10 Euro. Nawet po wjechaniu na „Autobahn”. Żadne konsekwencje nie grożą.
Ola
1 czerwca 2022 at 9:18 AMWtopa już poprawiona 🙂 Dziękuję za ekstra informacje! 🙂
Sztica
1 czerwca 2022 at 12:43 PM60 minut można korzystać z autostrady na Węgrzech bez opłaty.