Okolice Sarajewa to idealne miejsce na aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Jedną z form wypoczynku, która połączona jest z możliwością podziwiania miasta i okolicy z góry, jest via ferrata Bijela Stijena. Znajduje się ona w okolicach szczytu Trebevic.
Sarajewo via ferrata. Hotel Pino – Dom Trebevic.
Trasa prowadząca na via ferratę rozpoczyna się na bezpłatnym parkingu przy hotelu Pino Nature. Tuż przed budynkiem hotelu znajduje się tablica informacyjna z ryciną, na której doskonale oznaczone są szlaki prowadzące na Trebevic. Czas przejścia od parkingu przy hotelu Pino do początku via ferraty, to według znaków 1 godzina. W rzeczywistości idąc spokojnym tempem, dotarliśmy tam w 35 minut.
Aby dotrzeć do początku via ferraty, kierujemy się bardzo dobrze oznaczonymi szlakami: T4, a następnie T5, który zaprowadzi nas do schroniska Dom Trebevic. Wędrówka jest bardzo łatwa, prowadzi szutrową drogą, która jest jednocześnie drogą dojazdową do schroniska. W pewnym momencie na skrzyżowaniu szlak się rozwidla. W lewo biegnie dalej szlak T4, natomiast w prawo odbija szlak T5. To właśnie tym szlakiem dotrzemy do schroniska Dom Trebevic.
Dom Trebevic – początek via ferraty
Od schroniska do początku via ferraty prowadzi szlak H3/F, który biegnie ścieżką przez las. Pokonanie tego fragmentu trasy zajmuje 15 minut. Szlak w przeciwieństwie do przebytej dotychczas drogi jest znacznie bardziej stromy. Z pewnością przed rozpoczęciem wspinaczki rozgrzejemy na nim nasze mięśnie 🙂
Sarajewo via ferrata Bijela Stijena
Via ferrata poprowadzona jest wzdłuż wyraźnie odznaczających się na tym terenie kompleksem skałek. Trudność ferraty to według tablic informacyjnych B/C. Moim zdaniem, momentami trudność sięga poziomu C/D lub nawet D. Na trasie są dwa dość trudne, bardzo mocno eksponowane miejsce miejsca, gdzie trzeba dobrze zaplanować każdy krok i chwyt. Dodatkowym utrudnieniem jest znaczny stopień odchylenia podczas wspinaczki. Pomimo że trudność B/C tej via ferraty jest podobna do via ferraty Kysel’ w Słowackim Raju, to moim zdaniem jest ona zdecydowanie bardziej wymagająca, a przede wszystkim o wiele bardziej eksponowana. W moim odczuciu nie nadaje się ona na pierwszą tego typu aktywność. Dlatego też nie polecam jej osobom, które nigdy wcześniej nie próbowały swoich sił na takich trasach.
Sarajewo via ferrata – jak wygląda trasa?
Do wyboru są dwie trasy, które po drodze krzyżują się w dwóch miejscach. My wybraliśmy wspinaczkę trasą numer 1, która jest znacznie bardziej eksponowana niż trasa numer 2. Prowadzi w przeważającej części w skale i mocno pnie się pod górę. Trasa numer 2 jest natomiast poprowadzona po bardziej sypkich częściach kompleksu skał. Obydwie trasy łączą się w momencie, kiedy pojawia się wiszący pomiędzy skałami mostek.
Trasa numer 1
Trasa numer 1 od samego początku bardzo mocno pnie się pod górę. Jest bardzo dobrze ubezpieczona stalową liną oraz metalowymi klamrami. Jednakże warto wziąć pod uwagę, że są na trasie miejsca, kiedy metalowych klamer brakuje i musimy zdać się na własne umiejętności, a także siłę rąk i nóg. Pomiędzy stromymi odcinkami można odpocząć na wąskich półkach skalnych, które pojawiają się 2-3 razy na całej trasie. Ogromnym atutem via ferraty są również przepiękne widoki na Sarajewo i całą okolicę. Moim zdaniem jest to najlepszy punkt widokowy na miasto 🙂
Końcówka via ferraty to przejście przez wiszący mostek, który znajduje się pomiędzy skałami. Na mostku może przebywać tylko jedna osoba, dlatego też w miejscu tym mogą się tworzyć zatory. Na szczęście tuż przed mostkiem jest trochę miejsca, gdzie można w spokoju poczekać na swoją kolej. Po przejściu na drugą stronę czeka na nas jeszcze krótki fragment, gdzie musimy wspiąć się na szczyt skały. Po jego pokonaniu kończymy przygodę z via ferratą, a nagrodą za jej przejście są fantastyczne widoki 🙂
Do schroniska Dom Trebevic z via ferraty wracamy szlakiem H3. Trasa na początku jest bardzo stroma. Po drodze można uzupełnić w źródle zapas wody. Przy szlaku znajduje się również niewielka wiata.
Informacje praktyczne
- Czas przejścia via ferraty to 50 minut.
- Sprzęt: bezwzględnie należy mieć: kask, uprząż, lonżę, buty z bardzo dobrze przyczepną do skały podeszwą, rękawiczki, dzięki którym spocone od wysiłku ręce nie będą się ślizgać ani po skale, ani po linach czy klamrach.
- Warto zabrać wodę i małą przekąskę.
- Ferrata jest świetną formą aktywności w okolicy Sarajewa. Polecam ją jednak tylko osobom, które mają doświadczenie w tego typu aktywnościach.
- Dobra wiadomość jest taka, że na skałę, gdzie kończy się ferrata, można dotrzeć pieszo, bez żadnych technicznych utrudnień. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że szlak jest stromy! Jednakże widoki na Sarajewo są stamtąd obłędne.
- Ferratę przeszliśmy dwa razy — we wrześniu 2021 i w sierpniu 2022. Stan wszystkich elementów na szlaku jest bardzo dobry.
Mapa
Poniżej znajduje się poglądowa mapa trasy. Start to okolice Hotelu Pino Nature, koniec to schronisko Dom Trebevic. Od schroniska przez las prowadzi ścieżka, którą docieramy do początku ferraty. Po zejściu z ferraty ponownie wracamy w okolice schroniska szlakiem H3. Od schroniska dokładnie taką samą trasą, jaką wcześniej przyszliśmy, kierujemy się na parking przy hotelu.
Leave a Reply