Małe Pieniny – Wysoki Wierch i Wysoka szlakiem ze Szczawnicy

5
(5)

Przepiękny widokowo szlak, który poprowadzi nas grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy przez Wysoki Wierch na Wysoką. Trasa należy do łatwych. Brak tu trudności technicznych, a wędrówkę urozmaicają fantastyczne widoki na Tatry, Gorce, Beskid Sądecki i Wyspowy.

Szczawnica – Schronisko Orlica- Szafranówka

Wędrówkę rozpoczynamy w Szczawnicy na jednym z parkingów samochodowych. Ruszamy w kierunku czerwonego szlaku, który biegnie ścieżką wzdłuż Dunajca i kierujemy się na Schronisko PTTK Orlica. Po kilku minutach wędrówki docieramy do skrzyżowania szlaków i skręcamy w lewo na szlak niebieski. Znaki informują nas, że na Wysoką mamy z tego miejsca 9.2 km, a czas marszu wynosi 3 godziny 30 minut. Stromym podjazdem podchodzimy pod schronisko i podążając za niebieskim szlakiem wchodzimy do lasu.

Rozpoczynamy podejście. Początkowo ścieżka prowadzi nas łagodnie pod górę aby następnie poprowadzić nas po bardzo mocno nachylonym i błotnistym stoku. Kolejno maszerujemy dość płaskim terenem przez las, a następnie wspinamy się na niewielkie wzniesienie – Szafranówka (742 m n.p.m.). Podejście jest tu dość strome, a spod warstwy suchych liści wystaje sporo skał. Z całą pewnością warto zejść na polankę widokową z której podziwiać można całą okolicę: Palenicę, Beskid Sądecki wraz z wieżą na Koziarzu, Gorce z widoczną wieżą widokową na Lubaniu, a także Beskid Wyspowy.

Szafranówka – Wysoki Wierch

Z Szafranówki udajemy się w dalszą drogę ku Wysokiemu Wierchowi. Trasa prowadzić nas będzie raz po płaskim terenie, raz stromo w dół, raz stromo pod górę. Po 45 minutach od opuszczenia Szafranówki docieramy do polany Pod Huściawą na której znajduje się drewniany stolik oraz krzesła – wszystko zrobione z pni drzew. Rozciąga się stąd pierwsza na trasie panorama na Tatry – zdecydowanie warto zrobić sobie krótką przerwę na posiłek i podziwiać widoki.

Po krótkiej przerwie kontynuujemy wędrówkę na Wysoki Wierch. Maszerujemy rozległą polaną Pod Huściawą. Trasa delikatnie wyprowadza nas coraz wyżej. Warto zerknąć za siebie, ponieważ z każdym krokiem wyłaniają się coraz piękniejsze panoramy. Ponad czubkami drzew widać już Trzy Korony, a w oddali Gorce i Beskid Sądecki.

Ostatnia prosta na Wysoki Wierch, to bardzo strome podejście, które z pewnością sprawi, że tętno przyspieszy. Jednakże każdy wysiłek wynagradzają widoki, które rozciągają się ze szczytu. Panoramy z Wysokiego Wierchu są dosłownie obłędne!
Warto wiedzieć, że strome podejście, którym wchodzimy na Wysoki Wierch nie znajduje się na znakowanym szlaku. Należy ze szlaku odbić w prawo – z pewnością każdy zauważy ślady. Prawidłowy, niebieski szlak wiedzie po północnych zboczach Wysokiego Wierchu. 

Wysoki Wierch

Wysoki Wierch ma wysokość 899 m n.p.m. Jest rozległym, bezleśnym szczytem, o kopułowatym kształcie. Rozciągają się z niego widoki na cztery strony świata. Przepięknie widać Magurę Spiską, a zza niej panoramę Tatr. Na zachód panoramę Pienin Właściwych i Spiskich. Bardzo wyraźnie prezentuje się masyw Babiej Góry. Na północnym zachodzie ciągną się pasma Gorców, dalej Beskidu Wyspowego i Sądeckiego. Ze szczytu widać wyraźnie dwie słowackie wsie: Leśnicę i Wielki Lipnik, a po polskiej stronie wieś o nazwie Szlachtowa.

Wysoki Wierch – Durbaszka – Wysoka

Z Wysokiego Wierchu schodzimy stromym, wschodnim stokiem w kierunku Durbaszki. Wracamy ponownie na niebieski szlak i kontynuujemy wędrówkę. Mijamy skręt na Schronisko pod Durbaszką, a znaki informują nas, że na Wysoką mamy jeszcze 40 minut marszu. Wędrujemy ponownie lasem, raz schodząc w dół, raz podchodząc pod górę. Wdrapujemy się na kolejne wzniesienia, aby za chwilę zejść w dół.

Wkraczamy do Rezerwatu Przyrody Wysokie Skałki. Celem rezerwatu jest ochrona jedynego w Pieninach górnoreglowego lasu świerkowego. W końcu docieramy do skrzyżowania szlaków pod Wysoką. Stąd na szczyt mamy już tylko 15 minut. Pojawiają się metalowe schody, którymi pniemy się coraz wyżej. Po prawej stronie zza drzew widać już Tatry. Mijamy punkt widokowy pod Wysoką i po kilku kolejnych minutach stajemy na szczycie najwyższego wzniesienia Pienin.

Wysoka – Wysokie Skałki

Wysoka lub inaczej Wysokie Skałki jest najwyższym szczytem Pienin. W zależności od różnych źródeł jej wysokość wynosi 1050 lub 1052 m n.p.m. Z jej szczytu rozciągają się przepiękne panoramy na Pasmo Radziejowej, Pieniny, Babią Górę, Tatry, Gorce. Szczyt ma charakter kopuły, a krawędzie zabezpieczone są barierkami, co przywodzi na myśl werandę. Panoramy są naprawdę przepiękne, także polecamy na Wysoką wybrać się podczas pięknej pogody, bo zdecydowanie warto zobaczyć to na własne oczy.
Wysoka poza tym, że jest najwyższym szczytem Pienin, należy także do Korony Gór Polski. Tuż przy tabliczce z nazwą szczytu, znajduje się drewniany schowek z pieczątką, którą można wbić do książeczki GOT.

Droga powrotna do Szczawnicy

Do Szczawnicy z Wysokiej wracamy dokładnie tą samą trasą. W drodze powrotnej możemy ominąć ponowne wejście na Wysoki Wierch i przejść po jego północnej stronie.

Informacje praktyczne

Trudność trasy w naszej ocenie – bardzo łatwa, bez trudności technicznych. Kondycja zdecydowanie się przyda.
  • Parking w Szczawnicy to koszt 10- 15 zł za dobę w zależności, który wybierzecie.
  • Trasa według mapy turystycznej ma około 18 km (nam na GPS wyszło więcej).
  • Szlak jest bardzo łatwy, technicznie nic trudnego tu nie ma. Jest kilka miejsc ze stromym podejściem, ale bez problemu da się wejść/zejść. Zdecydowanie nada się na pierwszą wędrówkę po górach.
  • Najbardziej problematyczne na szlaku było błoto – ogromne ilości. Szczególnie uciążliwe na stokach przy początku szlaku. Stan z listopada 2020.

Mapa

Szukasz noclegu w Pieninach?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga 🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!

Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

  1. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia 🙂

    1. Oj tak! Pieniny są przepiękne! Warto było wrócić bo dłuższej nieobecności 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności