TATRY SŁOWACKIE

Zielony Staw Kieżmarski i Biały Staw z Białej Wody – opis szlaku.

4.6
(5)

Wędrówka w Tatrach Słowackich, podczas której dotrzemy nad Zielony Staw Kieżmarski oraz Wielki Biały Staw w Dolinie Białych Stawów. Ze względu na to, ze jest to trasa bez trudności technicznych, nada się idealnie na wyprawę o każdej porze roku.

Trasa łatwa. Odpowiednia dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tatrzańskimi wędrówkami.
zielony staw kieżmarski

Parking „Biała Woda” – Nad Matliarami

Wędrówkę rozpoczynamy przy parkingu samochodowym Biała Woda. Informacje podane na znakach, wskazują, że do Chaty pri Zelenom plese mamy 3:05 h marszu.
Wkraczamy na żółty szlak, mijając po lewej stronie drewnianą wiatę, na której zamontowana jest tabliczka informująca, że w tym miejscu do roku 1947 stał pensjonat „Biała Woda”.
Po prawej stronie mijamy toaletę TOI TOI, i kierujemy się szeroką, ubitą drogą w głąb zniszczonego lasu. Przerzedzony las jest efektem „wielkiej kalamity”, czyli wichury, która nawiedziła ten rejon w 2004 roku. Uznawana jest ona przez Słowaków za największą katastrofę naturalną w ich kraju.
Po około 20 minutach marszu docieramy do Białej Wody Kieżmarskiej. Szlak prowadzi nas wzdłuż rwącego potoku. Po kolejnych 10 minutach marszu mijamy tabliczki informacyjne Nad Matliarami.

Drogowskaz „Nad Matliarami” – Razcestie Šalviový prameň

Maszerujemy dalej wzdłuż potoku, stopniowo nabierając wysokości. Kolejno mijamy drewniany mostek, i od tej pory towarzyszą nam bardziej rozległe widoki. Przy dobrej widoczności podziwiać można Rakuską Czubę, Mały Kieżmarski Szczyt, Kieżmarski Szczyt, Huncowski Szczyt.

Kolejna godzina wędrówki to spokojny marsz pod górę. Z uwagi na fakt, że szlak nie należy to trudnych technicznie, a wysokości nabiera się powoli, nie męczymy się zanadto i możemy w spokoju chłonąć widoki dookoła.
Mijamy Zimną Studnię na Rzeżuchowej Polanie, a kawałek dalej docieramy do rozdroża Razcestie Šalviový prameň. W tym miejscu spotykają się szlaki żółty i niebieski. My zgodnie z kierunkiem wskazanym przez żółty szlak, skręcamy w lewo i przechodzimy przez drewniany mostek.
Wybierając niebieski szlak dotarlibyśmy do Doliny Białych Stawów.

Folwarska Polana – Chata pri Zelenom plese

Następne 50 minut to wędrówka przez rozległą, zarośniętą już Folwarską Polanę. Widać na niej sporo połamanych i zniszczonych drzew. Idąc kawałek wyżej, na około 5 km naszej wędrówki, szlak skręca w lewo – informuje nas o tym także tabliczka, która wskazuje zimowy szlak do Chaty pri Zelenom plese. Las powoli rzednie, a na jego miejscu pojawia się kosodrzewina i górna granica lasu. Krocząc przez pasmo kosówki, po lewej stronie widzimy piękne lodospady, po których wspina się kilku śmiałków.
Po 2:25 h od wyruszenia z parkingu docieramy do Chaty pri Zelenom plese.

Ponieważ podstawa chmur w dniu kiedy wybraliśmy się na wycieczkę była dość nisko, nie mieliśmy możliwości podziwiania okolicznych szczytów w całości. Jednakże sama aura Doliny Kieżmarskiej i otoczenia Zielonego Stawu Kieżmarskiego jest fantastyczna.

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw KieżmarskiZelené pleso położony jest w przepięknej scenerii na wysokości 1545 m n.p.m, w Dolinie Zielonej Kieżmarskiej. Leży w kotle polodowcowym, i z trzech stron otaczają go prawie pionowe ściany okolicznych szczytów. Najbardziej imponująca jest 900 metrowa ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu.
Staw uważany jest za jeden z najładniejszych stawów w Tatrach. Z jego dna, pod ciśnieniem wypływają źródła, których kolor zbliżony jest do turkusowego. Z tego względu, latem, kiedy tafla stawu widoczna jest w całości, prezentuje się on imponująco.
Ciekawostką jest, że jeszcze w XIX wieku, Zielony Staw Kieżmarski był mniejszy niż obecnie. Na skutek prac, które prowadzone były w roku 1895, staw zwiększył swoją powierzchnię aż o 1/3.

Otoczenie Zielonego Stawu Kieżmarskiego

Tuż nad stawem znajduje się schronisko górskie Chata pri Zelenom plese. Karmią tu bardzo dobrze, a i atmosfera jest miła. Schronisko posiada 56 miejsc noclegowych. Trzy sale jadalne, restaurację, łazienki i prysznice.

Nasza rada: jeżeli po otwarciu drzwi do schroniska, zobaczycie dłuuuugą kolejkę i mnóstwo ludzi – nie zrażajcie się. Wejdźcie wgłąb budynku, ponieważ znajdują się tam jeszcze dwie sale. W tej ostatniej, jest naprawdę bardzo luźno 🙂

Zielony Staw Kieżmarski – Dolina Białych Stawów

Znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego udajemy się czerwony szlakiem w stronę Doliny Białych Stawów. Szlak rozpoczyna się tuż za schroniskiem – obok tablicy informacyjnej. Kierujemy się najpierw w górę, a następnie skręcamy w prawo. Maszerujemy przetartą ścieżką, która prowadzi nas przez pasmo kosówki. Przez około 30 minut nabieramy stopniowo wysokości. Następnie osiągamy najwyższy punkt czerwonego szlaku, i stopniowo obniżamy wysokość wchodząc do Doliny Białych Stawów.

Dolina Białych Stawów

Dolina jest jednym z górnych odgałęzień Doliny Kieżmarskiej. Znajduje się tu kilkanaście stawów, które w zdecydowanej większości są małe i dość płytkie. Największą powierzchnię spośród wszystkich ma Wielki Biały Staw. Natomiast najwyżej położonym stawem w dolinie jest Stawek pod Jagnięcym Szczytem.
Ciekawostką jest, że tereny wokół Wielkiego Białego Stawu były przez wiele lat zagospodarowane przez człowieka. W 1896 roku czeska firma, założyła tu małą fabrykę olejków z pędów limby i kosówki. Fabryka działała przez 6 lat, i nie ulega wątpliwości, że swoją działalnością doprowadziła do dużych zniszczeń roślinności. Następna działalność człowieka datowana jest na 1922 rok. Stanęła tu wtedy Votrubova Chata. Działała do 1942 roku. W tym samym roku otworzono tu Schronisko Kieżmarskie. Działało ono do października 1974 roku, aż do momentu, kiedy zostało zniszczone przez pożar.

Obecnie teren Doliny Białych Stawów nie jest zagospodarowany, jednakże w 2014 roku powstały plany, które przewidują wybudowanie w tym miejscu kolejnego schroniska. Konkurs na projekt wygrała czeska firma architektoniczna.

Projekt Schroniska Kieżmarskiego w Dolinie Białych Stawów
źródło: portalgórski.pl

Dolina Białych Stawów – parking Biała Woda

Trasę z Doliny Białych Stawów do parkingu, pokonujemy niebieskim szlakiem, który na początku wiedzie przez otwarty teren. Po kilku minutach marszu szlak prowadzi nas mocno w dół, i wkracza do lasu. Podczas dalszego marszu niebieski szlak łączy się na skrzyżowaniu Razcestie Šalviový prameň z żółtym szlakiem. Odtąd trasa wiedzie już po znanym nam wcześniej odcinku, aż do parkingu. Przejście trasy niebieskim i żółtym szlakiem w warunkach zimowych zajęło nam 1h 15 minut.

Informacje praktyczne

  • Parking samochodowy Biała Woda jest płatny. Opłata wynosi 6 € za dzień.
  • Jeżeli na parkingu nie ma miejsca, to można (na własną odpowiedzialność) zaparkować na poboczu.
  • Jeżeli wybieracie się na szlak zimą, pamiętajcie o raczkach 🙂
  • Przejście całej trasy pętelki + przerwa w schronisku zajęła nam około 6 godzin.
  • Wędrówkę odbyliśmy 7 marca 2020 roku.

Mapa

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś dać wyraz docenienia naszej pracy, prosimy abyś zostawił nam komentarz 🙂 Miło nam będzie jeśli udostępnisz wpis lub polubisz nasze profile w mediach społecznościowych 🙂

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Privacy Policy