Durmitor — trasa rowerowa. Widokowa pętla po górach Czarnogóry

Durmitor trasa rowerowa
5
(5)

Durmitor — trasa rowerowa, która prowadzi nad cztery jeziora i fantastyczne punkty widokowe. Durmitor to miejsce idealne dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, jednocześnie ciesząc się wspaniałymi widokami na góry. W Parku Narodowym Durmitor, który znajduje się w północno zachodniej części Czarnogóry wytyczono zarówno szlaki piesze jak i rowerowe. W tym wpisie podrzucam pomysł na wycieczkę rowerową po Durmitorze.

Przebieg trasy rowerowej: Žabljak – Autocamp Razvrsje – Crno jezero – Zminje jezero – Bosača – Jablan jezero – Bosača – Barno jezero – Žabljak

Ta trasa rowerowa w Durmitorze należy do średnio trudnych, jednak była to moja pierwsza trasa MTB i pomimo jazdy na rowerze elektrycznym były momenty, że musiałam się bardzo wysilić.
Uda paliły 🙂 
Trasa jest bardzo widokowa i prowadzi przez ciekawe zakątki Durmitoru. Zdecydowanie polecam jeśli ktoś chce zwiedzić Durmitor na rowerze.

Durmitor trasa rowerowa
Durmitor trasa rowerowa nad Crno jezero

Durmitor — trasa rowerowa: 4 jeziora i piękne widoki na góry

Wycieczkę rowerową rozpoczynamy w Žabljaku. Przejeżdżamy przez miasto, które jest najwyżej położonym miastem zarówno w Czarnogórze, jak i byłej Jugosławii. Najpierw docieramy do Autocamp Razvrsje. Następnie kierujemy się szutrową drogą w stronę trawiastych polan i docieramy do widokowej, rozległej polany. Z niej kierujemy się na ścieżkę prowadzącą nad Crno jezero.

Crno jezero

Tu podczas wycieczki pobłądziliśmy i niestety zjechaliśmy na bardzo stromy, kamienisty i błotnisty szlak. Polecam więc zachować czujność i mieć oczy dookoła głowy. Szlak rowerowy z pewnością gdzieś tam jest, jednak my źle pojechaliśmy!

Z przygodami docieramy nad Crno jezero. Widok i kolor jeziora jak zawsze zachwyca. Będąc nad jeziorem, można chwilę odpocząć i podziwiać szczyty okalające zbiornik: Crvena greda, Savin kuk, Meded. Latem, gdy poziom wody w jeziorze jest niski, zbiornik dzieli się na dwie części, które przedzielone są groblą. W okolicy jest sporo miejsca i chociaż Crno jezero to odpowiednik tatrzańskiego Morskiego Oka, to nawet w niedzielę nie było tłumów. Nad jeziorem istnieje możliwość wypożyczenia łódki. Można także się kąpać. W okolicy jest restauracja, jednak nigdy w niej nie jedliśmy, także nie wiem, czy jest warta polecenia.

Durmitor trasa rowerowa
Crno jezero leży na wysokości 1416 m n.p.m. i jest najbardziej znanym jeziorem w Czarnogórze

Po krótkiej przerwie zmierzamy w kierunku Zimnje jezero. Szlak jest zdecydowanie przyjemniejszy niż trasa, którą dotarliśmy wcześniej nad Crno jezero. Najpierw prowadzi po usłanej skałami i korzeniami drzew leśnej ścieżce. Momentami jest jednak ślisko i stromo, ale po pokonaniu tego odcinka trasy wjeżdżamy na leśną autostradę. Jest to szeroka ścieżka, którą zmierzamy w kierunku drugiego na trasie rowerowej jeziora. Fragment znad Crno jezero nad Zimnje jezero pokrywa się ze szlakiem na Planinicę. Szlak opisany jest w TYM wpisie.

Zimnje jezero

Nad jeziorem spędzamy kilkanaście minut. Chcemy zjeść batony energetyczne, jednak szelest papierków szybko zwabia lisa, który liczy na posiłek. Widać, że lis jest stałym bywalcem tego terenu i nie boi się ludzi. Wręcz przeciwnie — kombinuje jak może i robi dwie rundy dookoła nas w nadziei, że coś dostanie. Jednak mając na uwadze dobro dzikich zwierząt, odganiamy lisa i chowamy jedzenie. W tym miejscu przypomnę, aby nie dokarmiać dzikich zwierząt, bo robimy im tym krzywdę. Tracą one zdolność do zdobywania pokarmu i, krótko mówiąc, robimy z nich pierdoły, które ani nie będą umiały zdobyć jedzenia, ani nauczyć tego swojego potomstwa.

Znad jeziora Zimnje jezero wracamy taką samą trasą, w kierunku Crno jezero. Jednak po minięciu skrzyżowania ze szlakiem nad Crno jezero kontynuujemy jazdę w stronę Bosača. Pojawia się asfalt, a my przecinamy niewielką osadę i zmierzamy ku górnej stacji kolejki linowej Bosača i jeziora Jablan jezero.

Durmitor trasa rowerowa — odcinek do wsi Bosača

Bosača i Jablan jezero

Po drodze rozkoszujemy się wspaniałymi widokami. Wisienką na torcie są punkty widokowe na Crno jezero i sylwetki durmitorskich szczytów. Widać np. monumentalną ścianę Crvena Greda, na którą prowadzi zlokalizowany tu szlak pieszy. Zdecydowanie warto na chwilę się tu zatrzymać i podziwiać rozległą panoramę! Punkty widokowe znajdują się w okolicy szczytu Ražana glava.

Durmitor trasa rowerowa
Durmitor trasa rowerowa

Dalsza trasa rowerowa prowadzi leśną, wymagającą ścieżką w kierunku Jablan jezero. Niestety pomimo chęci ciężko było pokonać bardzo stromy i kamienisty odcinek szlaku. Postanowiliśmy, że zawracamy i tak też zrobiliśmy. Ponownie zajrzeliśmy na punkt widokowy i zjechaliśmy w kierunku Bosača.

Wskazówka: osoby zaawansowane mogą, zamiast asfaltem zjechać trasą rowerową przez las. Na trasie zamontowane są różne urozmaicenia.

Wskazówka: wycieczkę rowerową można wydłużyć o podjazd do punktu widokowego na kanion rzeki Tara – „Vidikovac Kanjon Tare 
W tym celu z drogi prowadzącej do górnej stacji kolejki w Bosača nie skręcamy na punkty widokowe i nad Jablan jezero, ale jedziemy dalej szosą, aż do momentu, kiedy ukaże nam się wspaniały widok na kanion.

Durmitor trasa rowerowa

Barno jezero

Stamtąd udaliśmy się nad Barno jezero, które jest aktualnie mocno zarośniętym akwenem. Znad jeziora leśną ścieżką — najpierw wygodną, na końcu dość stromą i usłaną skałami, dotarliśmy do Ivan do. Stamtąd szutrową drogą udaliśmy się w kierunku asfaltowej szosy prowadzącej z Žabljaka nad Crno jezero.

Durmitor trasa rowerowa przez 4 jeziora — co warto wiedzieć?

  • Trasa jest średnio wymagająca i prowadzi zarówno po płaskim terenie, jak i po stromych i wymagających szlakach.
  • Trasę rowerową rozpoczęliśmy w naszej kwaterze — Stevan’s house, którą przy okazji bardzo polecam! Był to zdecydowanie nasz najlepszy nocleg w Durmitorze. Wcześniej ten zakątek Czarnogóry odwiedziliśmy dwa razy i przemierzaliśmy szlaki piesze. O szlakach w Durmitorze przeczytasz w tym wpisie: Durmitor szlaki trekkingowe.
  • Wstęp do Parku Narodowego Durmitor to koszt 3€ za osobę. Opłaty pobierane są przy wejściu nad Crno jezero. Jeśli nie macie biletu, to można go kupić u strażnika parku. W 2022 roku zarówno w okolicy Crno jezero, jak i przy drodze P14 strażnicy sprawdzali, czy każdy ma bilet.
  • Przy planowaniu wycieczki rowerowej po Durmitorze inspirowaliśmy się stroną: https://durmitoradventure.com/
  • Poglądowa mapa trasy, która została przez nas lekko zmodyfikowana znajduje się po TYM LINKIEM.
  • Przebieg naszej trasy i poglądowa mapa:
Durmitor trasa rowerowa
Szukasz noclegu w Czarnogórze?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności