Mogielica niebieskim szlakiem z Jurkowa

Mogielica
5
(3)

Wędrówka, podczas której wejdziemy na Mogielicę — najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Odwiedzimy także Polanę Stumorgową, która jest najpiękniejszą polaną w całych Beskidach i zapewnia wspaniałe widoki. Trasa należy do łatwych i jest idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę.

Jurków – Polana Cyrla

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Jurków. Samochód parkujemy na publicznym parkingu, który znajduje się obok Zajazdu Mogielica i Ośrodka Zdrowia. Kierujemy się w stronę niebieskiego szlaku, którym dotrzemy na Mogielicę. Początkowo trasa biegnie wzdłuż szosy. Przechodzimy przez most nad rzeką Łososina, a następnie zgodnie ze znakami skręcamy w prawo. Mijamy Karczmę Baranówka i maszerujemy chwilę wzdłuż zabudowań. Po kilku minutach skręcamy w lewo na kamienistą drogę, która początkowo prowadzi równolegle do pól uprawnych i łąk, a następnie wprowadza nas do lasu. 

Mogielica

Kamienista droga spokojnie pnie się pod górę. Nabieramy wysokości i wchodzimy w coraz bardziej gęsty las. Brak tu bardzo stromych podejść. Szlak usłany jest różnej wielkości materiałem skalnym, który raz po raz osuwa się spod nóg. O potknięcie na skałach nie jest trudno, zalecam więc zerkać pod nogi 🙂

Niebieski szlak z Jurkowa jest jednocześnie trasą drogi krzyżowej. Co roku, w Wielki Piątek pielgrzymi pokonują ten szlak, a zwieńczeniem ich wędrówki jest polanka podszczytowa z krzyżem. Dlatego też na trasie znajdują się stacje drogi krzyżowej i niewielkie kapliczki, które umieszczone są na drzewach. 

Polana Cyrla – Mogielica

Gęsty las skutecznie zasłania widoki, ale te zostaną wynagrodzone dopiero później 🙂 Jednak na mniej więcej 2,5 kilometrze trasy znajduje się rozległa polana Cyrla. Roztacza się z niej przepiękny widok na Luboń Wielki, Szczebel i pasmo Babiej Góry. W dole doskonale widać wieś Półrzeczki. Krajobraz jest cudowny, a to tylko przedsmak tego, co czeka nas po dotarciu na Mogielicę i jej podszczytowe polany! 

Mogielica

Po minięciu polany Cyrla ponownie wkraczamy do lasu. Przecinamy szlak tras biegowych Mogielica i pokonujemy bardzo krótkie, ale strome podejście. Następnie szlak ponownie nabiera spokojnego charakteru i prowadzi nas po nieznacznie nachylonym terenie. Po przejściu kolejnych 2,5 km, niebieski szlak skręca w lewo, a my wkraczamy do Rezerwatu Mogielica. 

Trasa od tego momentu pnie się bardzo stromo pod górę. Fragment ten, chociaż krótki, to z pewnością przyspieszy bicie serca. Zarówno zimą, jak i latem zalecam pokonywać ten odcinek uważnie, bo podłoże jest tu słabo związane i momentami osuwa się spod nóg. Zimą warto mieć na nogach raczki. Dobrze jest także wspomóc się kijami trekkingowymi. Skały są pokryte warstwą lodu i bywa tu naprawdę ślisko.

Podczas podejścia niebieski szlak łączy się ze szlakiem zielonym, który na Mogielicę prowadzi z Przełęczy Rydza Śmigłego. Mijamy wychodnie piaskowców zwaną Zbójnicki Stół. Według legendy zbójnicy ukrywali tu swoje skarby. Chwilę później docieramy na szczyt. 

WSKAZÓWKA – Stromy fragment trasy prowadzący na szczyt można ominąć. Jeśli nie skręcimy zgodnie ze znakami w lewo, a pójdziemy prosto, to nieoznakowana ścieżka doprowadzi nas bezpośrednio do Polany Stumorgowej. 

Mogielica

Mogielica ma wysokość 1170 m n.p.m., i jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego. Należy do Korony Beskidu Wyspowego, Korony Gór Polski i Wielkiej Korony Beskidów. Znajduje się na niej wieża widokowa, która ze względu na bardzo zły stan techniczny została zamknięta. Aktualnie przyszłość wieży nie jest jeszcze znana, ale z informacji, które udało mi się uzyskać, wynika, że w najbliższym czasie nie są planowane żadne prace remontowe. Nie planuje się także stawiania nowej wieży. 

Poza wieżą na szczycie Mogielicy znajduje się tabliczka z nazwą i pieczątka. Jest tu także niewielka polanka, z której roztacza się widok w stronę Słopnic. Obok wieży postawiono tablicę upamiętniającą katastrofę niemieckiego samolotu Heinkel 111 z 1944 roku. Tuż pod szczytem znajduje się niewielka polanka widokowa, z której w słoneczne dni pięknie widać dolinę Kamienicy, Gorce i Tatry. Warto jednak wiedzieć, że z każdym sezonem panoramy z tej polanki są coraz węższe. Rosnące dookoła świerki zasłaniają widoki. Na polance stoi metalowy krzyż, który jest jej charakterystycznym elementem. Z całą pewnością warto tu zajrzeć i cieszyć się pięknym widokiem. 

Polana Stumorgowa

Najpiękniejszy widok roztacza się jednak z Polany Stumorgowej, która znajduje się pod Mogielicą. Na Polanę Stumorgową ze szczytu Mogielicy prowadzi stromy, niebiesko żółty szlak.

Mogielica – Polana Stumorgowa. Szlak jest bardzo stromy i pokryty dużą ilością materiału skalnego.

Rozległe widoki na dolinę Kamienicy, Gorce, Tatry, Beskid Makowski, Beskid Niski czy Beskid Sądecki są naprawdę wspaniałe. W sprzyjających warunkach atmosferycznych można z polany obserwować charakterystyczne dla Beskidu Wyspowego “morze mgieł”. Dzięki zjawisku inwersji termicznej w dolinach zbierają się chmury, ponad którymi wystają niczym wyspy szczyty Beskidu Wyspowego. Widok ten jest fenomenalny. To właśnie dzięki temu zjawisku, Beskid Wyspowy zawdzięcza swoją nazwę.

Na polanie znajdują się drewniane ławki, wiata oraz miejsce na ognisko. Ze względu na jej walory widokowe polecam na wycieczkę wybrać się w słoneczny dzień, aby móc w pełni skorzystać z jej uroku.

Mogielica – Jurków

Trasa powrotna do Jurkowa prowadzi dokładnie taką samą drogą. Z Polany Stumorgowej można ponownie podejść na Mogielicę, a następnie skierować się do Jurkowa zgodnie z niebieskim szlakiem. Można także z Polany Stumorgowej dotrzeć do niebieskiego szlaku ścieżką, która biegnie wzdłuż zachodnich zboczy Mogielicy. 

Informacje praktyczne

  • Jurków, z którego ruszamy na Mogielicę, znajduje się obok wsi Dobra w Beskidzie Wyspowym. Warto przed wyruszeniem zlokalizować odpowiedni Jurków na mapie, ponieważ druga miejscowość o takiej samej nazwie leży w dolinie Dunajca w gminie Czchów.
  • Samochód zaparkować można na bezpłatnym, ogólnodostępnym parkingu przy Zajeździe Mogielica.
  • Trasa należy do łatwych i jest dobrym pomysłem na wędrówkę dla każdego, kto ma ochotę wyjść na szlak. Na szlaku mijaliśmy zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby w wieku emerytalnym.
  • Suma podejść wynosi 799 metrów, ale każdy wysiłek będzie wynagrodzony wspaniałymi widokami. Oczywiście pod warunkiem, że wędrujemy w słoneczny, ładny dzień!

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności