NOWA ZELANDIA

Nowa Zelandia – szlaki trekkingowe

0
(0)

Nowa Zelandia to raj dla piechurów! Przedstawiamy Wam osiem szlaków trekkingowych, którymi mieliśmy przyjemność przejść podczas pobytu w kraju kiwi i dzielimy się z Wami naszymi wrażeniami.

1. Tongariro Alpine Crossing

Najbardziej znany szlak trekkingowy w Nowej Zelandii. Dość wymagający i długi. Cała trasa ma prawie 20 km i przejście jej metr po metrze jest tego warte. Chcielibyśmy się podzielić wrażeniami jakie wywarły na nas widoki na trasie. Niestety oprócz gęstej mgły, deszczu, wiatru i mrozu nie widzieliśmy zbyt wiele. Udało się jedynie przez kilka sekund, za mgłą zobaczyć szmaragdowe Emerald Lakes. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się tam wrócić aby zobaczyć szlak przy pięknej pogodzie. Przejście szlaku zajęło nam 5 h 20 minut. W trakcie wędrówki nie zatrzymywaliśmy się ani na jedzenie, ani na podziwianie widoków. ani do WC. Jednak przy ładnej pogodzie, na przejście tego szlaku zarezerwujcie sobie więcej czasu.

2. Franz Josef Glacier Valley Walk

Łatwy i nie wymagający szlak, wiodący przez młodą dolinę polodowcową. Po drodze bezwzględnie należy zwracać uwagę na znaki informacyjne – między innymi zakaz zatrzymywania się na kilku odcinkach, ze względu na ryzyko osunięcia się warstw skalnych. Przed rozpoczęciem szlaku warto zapoznać się z aktualnymi warunkami panującymi na trasie w danym dniu. Czas przejścia w dwie strony około 90 minut.

3. Fox Glacier Valley Walk

Łatwy i niezbyt wymagający szlak. Po drodze można podziwiać młodą dolinę polodowcową, wodospady spływające z wysokich skał oraz fragmenty oderwanego lodowca spoczywające w rzece. Ostatni fragment szlaku jest dość stromy, ale widok wszystko wynagradza. Czas przejścia w dwie strony około 60 minut.

4. Lake Matheson Walk

Przyjemny spacer w otoczeniu zieleni. Po około godzinie marszu przez paprotkowy busz docieramy do celu czyli Jeziora Matheson w którym widać odbicie lustrzane Góry Cooka i Góry Tasmana. Istna poezja. O poranku macie szansę być sam na sam z jeziorem (i kaczkami).

5. Hooker Valley Track

Najpiękniejsza widokowo trasa jaką szliśmy w NZ. Łatwa do przejścia, wiodąca przez wiszące mosty i drewniane pomosty. Całość świetnie przygotowana, jednak w zimie podłoże jest dość śliskie więc wskazane jest mieć odpowiednie obuwie oraz zachować ostrożność. Podczas wędrówki można podziwiać Alpy Południowe w całej okazałości. Lodowce, jeziora lodowcowe, rzekę oraz najwyższy szczyt Nowej Zelandii czyli Mount Cook. Na końcu trasy znajduje się Jezioro Hookera wraz z lodowcem. Całość trasy w dwie strony zajmuje około 3 godziny. Na trasie znajduje się toaleta.

6. Key Summit Track

Średnio trudny szlak górski, gdzie podczas wędrówki możesz podziwiać Park Narodowy Fiordland. Na szlaku jest kilka podejść (szczególnie na początku, odcinkiem biegnącym przez las). Miejscami jest ślisko i są oblodzenia. Poza granicą lasu roztacza się wspaniały widok na góry. Szlak jest dobrą opcją po porannym rejsie w Zatoce Milforda.
Istnieje szansa, że spotkasz tam papugę kea 😉

7. Hokitika Gorge Walk

Krótka i bardzo łatwa trasa, którą bez problemu przejdą także dzieci. Całość zajmuje kilka minut, a widoki zapierają dech. Kolor rzeki jest niesamowity – intensywnie niebieski podobny do tego ze słoweńskiej Soczy.

8. Okere Falls Walk

Bardzo łatwy szlak prowadzący przez paprotkowy busz, wzdłuż rzeki, aż do do wodospadu Okere. Przy wodospadzie znajduje się tunel z tajeminczymi robaczkami. Całość zajmuje około 30 minut.

Poniżej mapa z zaznaczonymi trasami.

A Wam jakie trasy trekkingowe w Nowej Zelandii najbardziej się podobały?

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

ZOBACZ TAKŻE

2 Comments

  1. Szukałem czegoś takiego! Super, dzięki

    1. Ola says:

      Mam nadzieję, że się przyda podczas wizyty w Nowej Zelandii 😉 Niestety z tego co się orientuje to droga do lodowca Franz Joseph została niedawno zniszczona przez intensywne opady deszczy i osunęła się spora jej część 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *