Kraków- gdzie aktywnie spędzić czas w mieście i okolicy?

krakowa
5
(9)

Okolice Krakowa pękają wręcz w szwach jeśli chodzi o miejsca, gdzie można aktywnie spędzić czas. Ponadto sam Kraków oferuje wiele pięknych zielonych terenów. Jeśli lubicie odkrywać urocze miejsca, spacerować wąwozami i podziwiać cudne panoramy z punktów widokowych, to ten wpis jest właśnie dla Was.
Znajdziecie w nim propozycje jednodniowych wycieczek za miasto, a także opcji na szybki wypad rekreacyjny po pracy.
Miejsca, które zawarte są w poniższym wpisie odwiedziliśmy osobiście, a polecenia mają charakter subiektywny 🙂

Poniższa lista będzie sukcesywnie uzupełniana.

W kierunku północnym od Krakowa

Ojców i Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, jednakże oferuje on wiele atrakcji. Znajdują się tu fantastyczne szlaki spacerowe i trekkingowe, które prowadzą przez przepiękne zakamarki parku. Ponadto wytyczone są tu ścieżki rowerowe. Zimą natomiast można skorzystać ze ścieżek narciarstwa biegowego. Jeśli jesteście fanami jaskiń to zwiedzić możecie Jaskinię Łokietka oraz Jaskinię Ciemną. Fani zamków i pięknej architektury także znajdą tu coś dla siebie. Poza samym Ojcowem warto zajrzeć do Sułoszowej, bo to właśnie tam znajduje się Zamek w Pieskowej Skale oraz słynna Maczuga Herkulesa. Ojców polecamy Wam o każdej porze roku – jeździmy tam od lat i jeszcze nam się nie znudził 🙂

Dłubniański Park Krajobrazowy

Istna jurajska perełka, która zlokalizowana jest na północny wschód od Krakowa. Park położony jest na granicy Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej i Wyżyny Miechowskiej. Zachwyca skalnymi wąwozami, które są idealnym miejscem na spacer. Urzeka kolorami tamtejszych źródeł Jordan i Hydrografów, których niebieski kolor jest wręcz nierealny! Ponadto jeśli jesteście fanami architektury, to z całą pewnością spodobają Wam się tutejsze dworki, klasztory i przydrożne kapliczki. Dłubniański Park Krajobrazowy oferuje także kompleksy leśne, które rozsiane są na jego terenie mozaikowo. Są one świetną opcją dla biegaczy oraz entuzjastów nordic walking.

Las Witkowicki

Las Witkowicki to skrawek zieleni, który znajduje się w podkrakowskich Witkowicach, tuż obok dzielnicy Górka Narodowa. Jest idealnym miejscem na spacer po pracy, a także na weekendowe rekreacyjne wyjście blisko miasta. W lesie poprowadzono ścieżkę edukacyjną, która wiedzie wzdłuż potoku Bibiczanka. Na potoku znajduje się kilka malowniczo położonych drewnianych mostków. Przy ścieżce umieszczono tablice informacyjne oraz miejsca piknikowe. Las Witkowicki znany jest przede wszystkim miłośnikom rowerowej jazdy wyczynowej – znajduje się tam wiele „hopek” i zjazdów, aczkolwiek trasy te są zdecydowanie przeznaczone dla osób doświadczonych w jeździe wyczynowej. Jeśli jednak macie ochotę wybrać się do Lasu Witkowickiego na rekreacyjną przejażdżkę rowerem to śmiało – są tam także wytyczone ścieżki rowerowe po których można spokojnie jeździć.

Dolina Kluczwody

Dolina Kluczwody to przyjemne, ciche, a przede wszystkim piękne miejsce. Wchodzi ona w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Znajdują się tu dwa znakowane szlaki – niebieski oraz czarny. Dnem doliny płynie potok Kluczwoda, który zasila rzekę Rudawę. Wędrując czarnym szlakiem można zboczyć na ścieżkę edukacyjną i przejść trasę pętelkę, która prowadzi przez las grądowy. Las objęty został ochroną i znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Miłośnicy wdrapywania się na skałki i podziwiania widoków także znajdą tu coś dla siebie. Polecamy wejście na Skałę Zamkową. Warto jednak wiedzieć, że trasa, która na nią prowadzi jest bardzo stroma!

Z ciekawostek dotyczących Doliny Kluczwody, warto wspomnieć, że w czasie zaborów, wzdłuż potoku Kluczowoda, przebiegała granica austriacko-rosyjska. Dziś w tym miejscu znajdują się zrekonstruowane słupki graniczne, a także tablica informacyjna.

UWAGA – część szlaku czarnego została wyłączona z ruchu turystycznego. Właściciel terenu przegrodził szlak i wejście do Doliny Kluczwody od strony miejscowości Gacki jest niemożliwe. Na zdjęciu powyżej znajdziecie informację na ten temat. Poniżej natomiast zaznaczony jest fragment ścieżki w obrębie rezerwatu.

Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska to ostoja pięknych wapiennych skał, które cenią sobie przede wszystkim miłośnicy wspinaczki. Jednakże jeśli macie ochotę wybrać się na spacer w pięknym otoczeniu, to dnem doliny poprowadzono ścieżkę, która wiedzie wśród krasowych ostańców. Dotrzeć nią możecie aż do Będkowic. Cały spacer w dwie strony to około 5 km.

Dolina Racławki

Dolina Racławki to największy rezerwat przyrody, który znajduje się w województwie małopolskim. Na terenie rezerwatu poprowadzone są trzy ścieżki edukacyjne, które przede wszystkim mają na celu przybliżenie nam budowy geologicznej tego obszaru. Dla miłośników przyrody wizyta w rezerwacie będzie nie lada gratką. Oprócz bujnej roślinności, która wiosną i latem mieni się odcieniami zieleni, znajduje się tu kilka istnych kąsków geologicznych. Między innymi zlokalizowany przy czerwonym szlaku najstarszy w rejonie krakowskim uskok, który widać gołym okiem oraz dwa ciekawe kamieniołomy.  Pierwszy to kamieniołom w Dębniku, który jest już nieczynny, ale warto wiedzieć, że właśnie stąd pochodzą wapienie dębnickie, z których zbudowany jest portal w Katedrze Wawelskiej. Drugi kamieniołom to wciąż czynny kamieniołom dolomitu Dubie. Przy żółtym szlaku zaś obserwować możemy intruzję magmową, która mieni się blaskiem czarnego biotytu.

Trzecia ścieżka, którą poprowadzono przy dnie potoku Racławka, oznaczona jest kolorem niebieskim i idealnie nada się na spokojny spacer. Jeżeli macie w planach wyjście z malutkim dzieckiem, to na tym szlaku można spokojnie przejechać wózkiem dziecięcym, oczywiście pod warunkiem, że nie będzie dużej ilości błota 🙂

Dolina Eliaszówki

Idealna na szybki wypad za miasto dolina, która zlokalizowana jest pomiędzy miejscowościami Czerna, słynącej z klasztoru Karmelitów Bosych, a Paczółtowice. Spacer Doliną Eliaszówki należy do miłych dla oka i przyjemnych dla ducha. Trasa jest dość łatwa i oprócz stromego zejścia od strony klasztoru, brak tu męczących podejść. Na trasie warto zobaczyć Źródło Miłości, czyli Źródło św. Eliasza. Miejsce jest bardzo charakterystyczne, ponieważ obudowane je betonowo-skalną konstrukcją w kształcie serca. Budowla ma już ponad 100 lat, a legenda głosi, że każdy, kto obejdzie ją dookoła i napije się wody ze źródełka, znajdzie prawdziwą miłość. Miejsce jest bardzo łatwo dostępne komunikacyjnie, ponieważ znajduje się tuż obok drogi biegnącej przez Dolinę Eliaszówki. 

Drugim punktem, który zdecydowanie warto zobaczyć, jest Diabelski Most, a właściwie jego ruiny. Przypominający kształtem rzymskie akwedukty most robi imponujące wrażenie. Wzniesiony został w latach 1671-1691 i łączył klasztor w Czernej z majątkiem karmelitów w Siedlcu. Dawniej nazywany był anielskim mostem, jednakże legendy i wierzenia spowodowały, że nazwano go diabelskim i tak już zostało. Ponoć raz do roku przy Diabelskim Moście spotykają się wszystkie diabły świata, a na czele zgromadzenia stoi Lucyfer! I to wszystko tuż pod klasztorem w Czernej! 

Dolina Będkowska

Nie ma co ukrywać, że to jedna z najpopularniejszych dolinek w okolicy Krakowa, a co za tym idzie, jedna z najliczniej odwiedzanych. Spacer szlakiem, który prowadzi przez Dolinę Będkowską, jest idealną opcją dla każdego. Dnem doliny biegnie asfaltowa droga, a krocząc nią, możemy podziwiać piękne formy skalne, a także Wodospad Szum. Jego wysokość 5 metrów, czyni go najwyższym wodospadem na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Wodospad pięknie się prezentuje i z całą pewnością jest przyjemną ciekawostką w Dolinie Będkowskiej. Tuż za nim, po lewej stronie znajdują się najpopularniejsze tu skały, między innymi Dupa Słonia, Babka i Dupeczka. Dupa Słonia jest skałą, którą upodobali sobie wspinacze. A skoro już o wspinaczce mowa, to wędrując Doliną Będkowską, zwróćcie uwagę na dużą skałę, która znajduje się w jej południowej części. Jest to Sokolica o imponującej wysokości 80 metrów. Poza Tatrami jest to najwyższa skała w Polsce, która jest udostępniona do wspinania.

A skoro już o wspinaniu mowa, to zerknijcie do Poli i Darka, którzy w tych rejonach prowadzą kursy wspinaczkowe!

Rezerwat Przyrody Pazurek

Zlokalizowany, co prawna nie w okolicy Krakowa, a w okolicy Olkusza rezerwat o wdzięcznej nazwie Pazurek, to miejsce iście przyjemne na weekendowy spacer. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Ścieżka dydaktyczna, która poprowadzona jest w rezerwacie, ma długość 5.1 km i wiedzie zarówno przez bukowy las, jak i trasą, którą otaczają piękne sosny. Ścieżka dydaktyczna składa się z 12 punktów. Podążając za znakami, dotrzemy między innymi do grupy wapiennych ostańców noszących nazwę Zubowe Skały.
Będąc w rezerwacie, warto odwiedzić także pobliską Pustynię Błędowską oraz miejscowość Bukowno i Leśny Dwór.

W kierunku południowym od Krakowa

Beskid Wyspowy

Przepiękne pasmo górskie, które rozciąga się w okolicach Kasiny Wielkiej, Mszany Górnej i Dolnej, Jurkowa, Limanowej i Rabki Zdrój. Beskid Wyspowy oferuje fantastyczne szlaki o różnym stopniu trudności oraz przepiękne widoki, które można podziwiać podczas wędrówki. Jednocześnie Beskid Wyspowy jest jeszcze dość „dziki”, mniej popularny niż Tatry, Gorce czy Pieniny, co sprawia, że wędrując po tutejszych szlakach można mieć całą trasę i widoki tylko dla siebie. My Beskid Wyspowy bardzo lubimy. Można tu wyruszyć na krótką wędrówkę np. na zachód słońca na Ćwilin czy szybki wypad na Szczebel bądź Kudłacze. Można także wybrać dłuższe trasy, które obfitują w piękne widoki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W kierunku zachodnim od Krakowa

Rezerwat przyrody Zimny Dół

Niewielki, aczkolwiek piękny rezerwat przyrody, który porośnięty jest mchem i 600-letnim bluszczem pospolitym. Znajdują się tu ścieżki dydaktyczne, które prowadzą wśród rozsianych na terenie rezerwatu wapieni zrostkowych, będących pod ochroną. Miejscami wapienie porośnięte są fantazyjnie wijącymi się korzeniami drzew. Tuż obok rezerwatu znajduje się jedyne w obszarze krakowskim źródło krasowe, które wypływa na powierzchnię bezpośrednio z jaskini.
Rezerwat Zimny Dół zlokalizowany jest w miejscowości Czułów i stanowi część Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Rezerwat przyrody Kajasówka

Zdecydowanie jest to jeden z najpiękniej położonych rezerwatów przyrody w okolicy Krakowa. W dodatku z jego południowej strony roztacza się piękny widok na Beskidy i Tatry. Rezerwat Przyrody Kajasówka zlokalizowany jest w miejscowości Przeginia Duchowna na terenie Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat dzieli się na część północną, gdzie poprowadzona jest dość płaska ścieżka turystyczna, która nadaje się na spacer z wózkiem czy na trening biegowy. Część południowa natomiast ma zupełnie inny charakter. Wzdłuż stoku poprowadzono wąską ścieżkę, która momentami wije się nad urwiskiem. Znajduje się tu także Jaskinia Przegińska-prowadzi do niej bardzo strome zejście.
Kajasówkę polecamy szczególnie na zachód słońca, kiedy to ciepłe światło otula okolicę, a w oddali pięknie widać góry.

Dolina Mnikowska

To niewielki rezerwat przyrody, który znajduje się w Mnikowie na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowi część Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Ścieżkę turystyczną poprowadzono dnem wąwozu, który zlokalizowany jest w dolinie rzeki Sanka. Znajdują się tu ławki i stoły, dlatego też dolina jest dobrym miejscem na piknik. Wąwóz wytyczają wysokie nawet na 80 metrów wapienie. Spacerując Doliną Mnikowską, można podziwiać formy krasowe w postaci wapiennych ostańców, a także jaskinie, które licznie występują na tym terenie. Najbardziej charakterystyczną jaskinią, a jednocześnie miejscem w dolinie jest Jaskinia za Matką Boską oraz namalowany na skale obraz Matki Boskiej Skalskiej.

Warto wiedzieć, że ścieżka w Dolinie Mnikowskiej jest przystosowana dla turystów niepełnosprawnych.

Las Wolski

Las Wolski to kompleks leśny, który znajduje się na terenie Bielańsko -Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych wśród mieszkańców Krakowa. Słynie przede wszystkim z dobrze utrzymanych ścieżek rowerowych, które mają różny stopień trudności. Po lesie można spacerować siecią ścieżek, o łącznej długości 40 km.

Panieńskie Skały

Będąc w Lasku Wolskim, zdecydowanie warto zobaczyć Rezerwat Przyrody Panieńskie Skały. Obejmuje on jedyny znajdujący się pod Krakowem fragment lasu naturalnego wraz z odsłoniętymi skałami-wapieniami jurajskimi. Jednocześnie drzewa w obrębie tego rezerwatu są najstarszymi drzewami w Lesie Wolskim. Ich wiek szacowany jest na 140-160 lat. Przez rezerwat poprowadzono żółty szlak. Trasa jest bardzo ciekawa i urozmaicona. Jeżeli wybieracie się tuż po opadach deszczu, to zalecam ostrożność – jest ślisko i miejscami bardzo wąsko!

Kopiec Piłsudskiego

Podczas spaceru po Lesie Wolskim warto wybrać się na Kopiec Piłsudskiego. Jest to najwyższy z pięciu krakowskich kopców. Ma wysokość około 35 metrów i wznosi się prawie 394 m n.p.m. Roztaczają się z niego fantastyczne widoki na cztery strony świata. Przy dobrej widoczności oprócz Krakowa i okolic widać także Beskidy – szczególnie wyróżnia się pośród wszystkich szczytów Babia Góra. W oddali dostrzec można także Tatry. Wizytę na kopcu polecam przede wszystkim przed i w trakcie zachodu słońca – jest pięknie!

Skałki Piekarskie

Skałki Piekarskie to wapienne skały, które znajdują się w miejscowości Piekary. Miejsce jest idealne na zachód słońca i złapanie oddechu po całym dniu.
Spacerując nad Wisłą, podziwiać można pięknie położone na wapiennym wzgórzu Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, a w oddali wyróżniający się na tle zieleni Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach. Na lewym brzegu Wisły zaś można wdrapać się na Okrążek należący do zespołu Skałek Piekarskich, skąd widoki są cud malina. Przy dobrej widoczności dostrzec można Babią Górę, Policę i inne szczyty Beskidu Żywieckiego. Z Okrążka pięknie prezentuje się cała okolica, a jeśli nie macie lęku wysokości, to można zejść troszkę w dół i tam podziwiać unoszące się na wodzie lilie wodne, które rosną w starorzeczu Wisły.

Idąc do Okrążka, po prawej stronie mijamy Kamieniołom w Piekarach, w którym wydrążona jest charakterystyczna kawerna. Służyła ona dawniej do przechowywania żywności. Sam kamieniołom jest objęty ochroną ze względu na dużą wartość naukową. W skład Skałek Piekarskich wchodzi jeszcze trzecia skałka-Kozierówka.

Ciekawostką jest, że w miejscu tym znajduje się przełom Wisły, która miliony lat temu wcięła się pomiędzy Skałki Piekarskie i Wzgórza Tynieckie. Wypłukała mało odporne iły i wcięła się pięknie pomiędzy jurajskie skały 

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

  1. Tamte okolice są przez nas zupełnie nieodkryte, kojarzymy jedynie Ojcowski Park Narodowy, w którym byłyśmy jeden raz.

    1. To mamy nadzieję, że zainspirujecie się naszym zestawieniem i odwiedzicie te miejsca jeśli tylko będzie ku temu okazja 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy